Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę „Od secesji do modernizmu - Huta Josephine 1900-1950”

opublikowano: 2010-11-15 20:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na ekspozycji będzie można podziwiać niezwykle cenne obiekty wyprodukowane w słynnej dolnośląskiej hucie szkła.
REKLAMA

Huta „Josephine” powstała w 1842 r. i bardzo szybko zdobyła międzynarodowe uznanie, bowiem już w 1844 r. otrzymała złoty medal na Wystawie Rzemiosła w Berlinie. Kolejne lata przyniosły między innymi złote medale na kolejnych Wystawach Światowych: w Wiedniu w 1873 r. i w Paryżu w 1900 r., zaś w 1937 r. również w Paryżu hucie Josephine przyznano Grand Prix.

Sukcesy te nie byłyby możliwe, gdyby nie praca najlepszych projektantów, którzy chętnie stosowali różnorodne techniki, dzięki którym produkty huty wyróżniały się na tle pozostałych. Do najważniejszych możemy bez wątpienia zaliczyć dwóch z nich - prof. Siegfrieda Haertela i Alexandra Pfohla. Dzięki ich pracy produkty huty znajdowały liczne rzesze nabywców, potrafiono bowiem pogodzić dwie tendencje - jedną dostosowaną do gustów klientów podążających za najnowszymi trendami mody oraz drugą – tradycyjną, odpowiadającą bardziej konserwatywnym klientom.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 listopada o godz. 17.00 w oddziale Zielona Brama przy Długim Targu. Towarzyszyć mu będzie wykład dr Stefanii Żelasko pt: Prof. Siegfried Haertel i Alexander Pfohl - projektanci Huty „Josephine” w Szklarskiej Porębie. Wystawę można podziwiać do 31 stycznia 2011 r.

Źródła: muzeum.narodowe.gda.pl

Korekta: Agnieszka Kowalska

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jędrzej Jednacz
Magister historii, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się dziejami Polski na morzu oraz historią Pomorza Gdańskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnej Gdyni. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także historia architektury, ochrona zabytków oraz muzealnictwo. Społeczny opiekun zabytków oraz członek Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Interesuje się także fotografią. Prowadzi blog pod adresem http://fotogdynia.blogspot.com

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone