Najlepsze filmy z Marilyn Monroe: top 10 ze słynną blondynką

opublikowano: 2022-08-24 18:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Okrzyknięta symbolem seksu, a także ikoną popkultury i stylu, prywatnie – borykająca się z depresją oraz pasmem osobistych niepowodzeń i rozczarowań. Wspominamy najlepsze wcielenia aktorskie Marilyn Monroe.
REKLAMA

„Pół żartem, pół serio” (1959)

Najlepsze filmy z Marilyn Monroe. Tu plakat filmu „Pół żartem, pół serio”

Gatunkiem przeważającym w emploi Marilyn Monroe była oczywiście komedia. Gdy najsłynniejsza aktorka Hollywood łączyła swe siły na planie z genialnym Billym Wilderem, widzowie otrzymywali coś znacznie więcej niż zabawną produkcję o perypetiach powabnej blondynki. „Pół żartem, pół serio” przez wielu uznawane jest nie tylko za najlepszy film z Marilyn Monroe, ale za jeden z najwybitniejszych obrazów w dziejach całej amerykańskiej kinematografii. Dzieło przedstawia losy uciekających muzyków, którzy ze strachu przed gangsterami przebierają się za kobiety i dołączają do żeńskiego zespołu jazzowego. Wybitne kreacje aktorskie stworzyli tu Jack Lemmon i Tony Curtis. Kroku dotrzymuje im Marilyn Monroe jako piękna wokalistka Sugar Kane Kowalczyk.

„Skłóceni z życiem” (1961)

„Skłóceni z życiem” uchodzi za jeden z najlepszych filmów z Marilyn Monroe, (fot. Seven Arts Productions, prawa zastrzeżone)

Dramat Johna Hustona był ostatnim ukończonym filmem w karierze Marilyn Monroe (przed nagłą, tragiczną śmiercią aktorka pracowała jeszcze nad „Something’s Got To Give”, jednak udało jej się nakręcić jedynie 37 minut tej produkcji). „Skłóceni z życiem” to także ostatnie dzieło w aktorskim dorobku Króla Hollywood, Clarka Gable’a, który nie dożył nawet jego premiery. Zdaniem wielu krytyków niezwykle dojrzała i tak odmienna od ukutego wizerunku rola Marilyn Monroe, to jej największe aktorskie osiągnięcie. Film ukazuje losy trójki bohaterów – olśniewającej, lecz doświadczonej przez los rozwódki i jej dwóch przyjaciół, rywalizujących ze sobą o względy kobiety. Scenariusz dzieła stworzył ówczesny mąż Marilyn Monroe, uznany dramaturg Arthur Miller.

„Słomiany wdowiec” (1955)

Marilyn Monroe w słynnej scenie z metrem

To właśnie w tym obrazie Billy’ego Wildera odnajdziemy legendarną scenę z Marilyn Monroe, w której jej białą suknię unosi podmuch z otworu wentylacyjnego metra. Tzw. sekwencja „z metrem” wymieniana jest wśród najbardziej kultowych scen w dziejach dziesiątej muzy. Bohaterem tej lekkiej i uroczej komedii jest Richard Sherman, mężczyzna w średnim wieku, którego żona wraz z dziećmi wyjechała na dłużej. Pod nieobecność rodziny nieśmiały do tej pory mężczyzna traci jednak głowę dla zmysłowej sąsiadki (w tej roli czarująca MM).

„Asfaltowa dżungla” (1950)

Marilyn Monroe i Don Haggerty na planie „Asfaltowej dżungli” (fot. Metro-Foldwyn-Mayer MGM, prawa zastrzeżone)

Ponadczasowe i przełomowe dla kariery Marilyn Monroe dzieło spod ręki Johna Hustona – legendarnego twórcy kina noir (reżysera m.in. kultowego „Sokoła maltańskiego”). Czarny kryminał przedstawia perypetie przestępcy, który po wyjściu z więzienia opracowuje plan rabunku klejnotów wartych miliony. W tym celu kompletuje ekipę gangsterów niezbędnych do przeprowadzenia zbrodni idealnej. Wkrótce z pozoru perfekcyjny plan zaczyna się jednak komplikować. Marilyn Monroe stworzyła w „Asfaltowej dżungli” słynny portret femme fatale – kochanki jednego z przestępców, przyczyniającej się do utraty fortuny szajki.

„Niagara” (1953)

Marilyn Monroe w filmie „Niagara” (fot. Twentieth Century Fox Film Corporation, prawa zastrzeżone)

Niemniej kultowa kreacja Marilyn Monroe pochodzi z nakręconego w technicolorze filmu noir Henry’ego Hathawaya. Obraz przedstawia losy małżeństwa Cutlerów, którzy spędzają miesiąc miodowy po kanadyjskiej stronie Niagary. Para zamieszkuje w niewielkim motelu z widokiem na słynny wodospad, tuż obok skonfliktowanego małżeństwa z dłuższym stażem. Sąsiadująca z Cutlerami atrakcyjna i prowokująca Rose Loomis (w tej roli Marilyn Monroe) zwraca uwagę wszystkich mężczyzn w okolicy, podczas gdy jej znerwicowany mąż niechętnie opuszcza wynajmowany pokój. Wkrótce w wyniku tragicznych okoliczności pan Loomis zostaje uznany za zmarłego, a cień podejrzeń pada na jego żonę. Cutlerowie postanawiają rozpocząć prywatne śledztwo.

REKLAMA
POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

„Wszystko o Ewie” (1950)

Plakat filmowy do produkcji „Wszystko o Ewie”

Akcja tego wybitnego dzieła Josepha L. Mankiewicza toczy się w środowisku teatralnym, demaskując jego mroczne oblicze i niesprawiedliwe mechanizmy rządzące systemem sławy. „Wszystko o Ewie” to przede wszystkim fenomenalny popis aktorstwa Bette Davis portretującej diwę Broadwayu, która w wyniku intryg młodej aktorki (w tej roli Anne Baxter) traci dotychczasową pozycję. Choć Marilyn Monroe pojawia się tu na dalszym planie, jako jedna z osób goszczących na przyjęciu, obraz okazał się przełomowy dla dalszych losów jej kariery.

„Mężczyźni wolą blondynki” (1953)

Marilyn Monroe śpiewająca Diamonds Are a Girl's Best Friend

W tym musicalu spod ręki Howarda Hawksa Marilyn Monroe wykonuje rozsławiony utwór „Diamonds Are Girl’s Best Friend”. Na wielkim ekranie gwiazda staje się kwintesencją stylu glamour – do historii kina przeszła przede wszystkim jej różowa suknia i błyszcząca biżuteria. Cukierkowy wizerunek MM w filmie „Mężczyźni wolą blondynki” stanowił w przyszłości inspirację dla wielu artystów m.in. dla Madonny, która w teledysku do utworu „Material Girl” pojawia się w identycznym kostiumie. O czym opowiada sama produkcja? To historia dwóch przyjaciółek i piosenkarek kabaretowych, których tropem podąża prywatny detektyw. Jego zadaniem jest odkrycie dowodów zdrady jednej z bohaterek. Marilyn Monroe stworzyła tu olśniewający duet z Jane Russell.

„Proszę nie pukać” (1952)

Marilyn Monroe i Richard Widmark na zdjęciu promującym film „Proszę nie pukać”

W thrillerze Roya Warda Bakera Marilyn Monroe miała okazję dowieść swych zdolności dramatycznych. Brawurowo sportretowała tu Nell Forbes, która niedawno opuściła szpital psychiatryczny. Niczego niepodejrzewające małżeństwo zatrudnia z pozoru sympatyczną dziewczynę do opieki nad swoim dzieckiem. Opiekunka zwraca także uwagę mieszkającego w okolicy Jeda, który postanawia ją uwieść. Sprawy komplikują się, gdy ogarnięta narastającą psychozą bohaterka zaczyna stanowić zagrożenie dla małego dziecka i samej siebie.

„Rzeka bez powrotu” (1954)

Marilyn Monroe na planie filmu „Rzeka bez powrotu” (fot. Twentieth Century Fox Film Corporation, prawa zastrzeżone)

Wśród ikonicznych produkcji z Marilyn Monroe w roli głównej nie mogło zabraknąć zrealizowanego w pięknej scenerii dzikiej przyrody westernu Jeana Negulesco i Otto Premingera. W „Rzece bez powrotu” aktorka wciela się w piękną piosenkarkę z saloonu, która wraz z kowbojem i jego synem zostają zmuszeni do ucieczki i przeprawy przez niebezpieczną rzekę. Aby przetrwać, bohaterowie muszą porzucić własną dumę oraz nauczyć się współpracy. Na swojej drodze napotykają bowiem na wiele zagrożeń – niebezpieczny żywioł, myśliwych czy dzikie zwierzęta. Marilyn Monroe zagrała tu w słynnym duecie z Robertem Mitchumem.

„Jak poślubić milionera” (1953)

Marilyn Monroe (fot. Twentieth Century Fox Film Corporation, prawa zastrzeżone)

Wśród najsłynniejszych filmów z Marilyn Monroe nie mogło zabraknąć komedii romantycznej w reżyserii Jeana Negulesco. W „Jak poślubić milionera” gwiazda stworzyła słynne aktorskie trio z Lauren Bacall oraz Betty Grable. To opowieść o trzech modelkach poszukujących doskonałych kandydatów na męża. Wkrótce w życiu bohaterek pojawiają się wymarzeni milionerzy. Jak się jednak szybko okazuje, pozbawione romantyzmu zamiary panów z nowojorskiej socjety nie są w stanie równać się z autentycznymi uczuciami zwyczajnych kawalerów...

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4

redakcja: Jakub Jagodziński

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paula Apanowicz
Dziennikarka i absolwentka Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim (specjalność kulturowo-estetyczna). Z pasji krytyczka filmowa. Publikowała m.in. na łamach magazynów „Świat Wiedzy Historia” i „Vege”, tygodnika „Polityka”, a także serwisów National Geographic Polska, Onet.pl, ofeminin.pl, Kroniki Dziejów, Damosfera, Histmag.org czy OldCamera.pl (gdzie w okresie 2021-2022 pełniła również funkcję zastępczyni redaktor naczelnej). Współpracuje ponadto z wydawnictwem Polska Press. Debiutowała jako autorka książką zbiorową „Twarze i Maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (wyd. ebookowo, 2021). W kręgu jej zainteresowań znajdują się historia filmu, literatura, kultura Korei Południowej oraz joga. Miłośniczka starego kina, a zwłaszcza twórczości Alfreda Hitchcocka.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone