Najstarsza noblistka w historii nagrody

opublikowano: 2007-10-11 18:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2007 otrzymała brytyjska pisarka, Doris Lessing. 20 października noblistka skończy 88 lat.
REKLAMA
Doris Lessing - tegoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla. Autor zdjęcia: Elke Wetzig, źródło: Wikipedia, opublikowano na licencji GNU 1.2

W dniu dzisiejszym Szwedzka Akademia ogłosiła nazwisko tegorocznego laureata Literackiego Nobla, którym okazała się Brytyjka Doris Lessing. W uzasadnieniu decyzji jury napisano: — Jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą.

Lessing zdobyła uznanie, pisząc książki obyczajowe i psychologiczne, których bohaterkami były kobiety. Pisarka znana jest również z niezwykle krytycznych opinii na temat apartheidu.

Tegoroczna noblistka jest autorką ponad czterdziestu książek. Polscy czytelnicy znają ją z takich pozycji, jak „Lato przed zmierzchem”, „Pamiętnik przetrwania”, „Piąte dziecko” czy „Podróż Bena”.

Więcej informacji o Doris Lessing znajdziecie na "stronie internetowej pisarki":http://http://www.dorislessing.org/.

Wideo z ogłoszenia tegorocznej nagrody dostępne na stronie Nobel prize.org.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bożena Pierga
Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone