Najwcześniejsze dzieło Leonarda da Vinci odkryte?

opublikowano: 2018-06-27 09:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Zaprezentowana kilka dni temu na konferencji prasowej w Rzymie kwadratowa płytka przedstawiająca Archanioła Gabriela miałaby być najwcześniejszą, z dotychczas odkrytych, prac Leonarda da Vinci.
REKLAMA
Autoportret Leonarda (ok 1510-1515, domena publiczna).

Nieduża płytka z terakoty (20x20 cm) zawierająca wyobrażenie Archanioła Gabriela posiada pewne wskazówki, które mogłyby świadczyć, że jej autorem jest Leonardo da Vinci. Na podbródku postaci widnieje podpis i wypisano datę: „Da Vinci Lionardo 1471”. Obok daty można zauważyć liczby 52 i 72. Profesor Ernesto Solari, historyk sztuki i znawca dzieł Leonarda, sądzi, że pierwsza liczba miałaby być datą urodzin renesansowego artysty (1452 r.). Druga z nich natomiast określa siódmą i drugą literę alfabetu, czyli G i B, co wskazywałoby na imię Gabriel – stwierdził Solari dla „The Times”. Cały przekaz wynikający z dzieła miałby brzmieć: „Ja, Leonardo da Vinci, urodzony w roku pańskim 1452, przedstawiłem siebie jako Archanioła Gabriela w roku 1471”. Podobizna anioła miałaby być zatem autoportretem samego Leonarda, gdy ten był niespełna dziewiętnastolatkiem.

Grafolog, Ivana Rosa Bonfantino, porównała napis na płytce z innymi pisemnymi źródłami pochodzącymi od renesansowego mistrza (m.in. list malarza do kardynała Ippolita d`Este z 1507 r.). Ekspertka stwierdziła, że jedynka w dacie 1471 jest krótsza niż inne cyfry, co miałoby potwierdzać autorstwo Leonarda, ponieważ pasuje to do innych przykładów jego pisma. Badania naukowe trwały trzy lata, prowadzono je w trzech różnych laboratoriach.

Autorstwo Leonarda wyklucza natomiast Martin Kemp, emerytowany profesor historii sztuki Uniwersytetu Oksfordzkiego. Stwierdził on w wiadomości e-mail do Fox News, że płytka odbiega od stylu jaki reprezentował da Vinci i wszyscy inni artyści z tej samej szkoły malarstwa. W korespondencji dodaje, że włosy i ubiór na obrazie są „komicznie schematyczne”.

Płytka z terakoty należy do spadkobierców włoskiej rodziny arystokratycznej Ravello, którzy znaleźli ją w swojej rezydencji. Dzieło znajdowało się tam od 1499 r., kiedy to Giovanna z Aragonii, księżna Amalfi, podarowała obraz przodkom rodu. Płytkę zaprezentowano oficjalnie na konferencji prasowej w Rzymie 21 czerwca 2018 roku.

Źródła: livescience.com, foxnews.com, mirror.co.uk, dailymail.co.uk

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Nitychoruk
Student dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. W każdym okresie historycznym znajdzie dla siebie jakiś ciekawy epizod. Entuzjasta malarstwa Bruegela (Starszego), Boscha i muzyki, głównie rocka progresywnego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone