Namalował ją Renoir, Vallotton, Toulouse-Lautrec. Kim była Misia Sert? [Galeria]

opublikowano: 2022-02-01 07:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Misia Sert była najbliższą przyjaciółką słynnej Coco Chanel. Córka rzeźbiarza Cypriana Godebskiego i Zofii Servais, zawodowej wiolonczelistki, została protektorką artystów. Jej paryska rezydencja stała się miejscem spotkań wybitnych malarzy, pisarzy, ludzi teatru. Pisał o niej Marcel Proust i Jean Cocteau, a Pierre-Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Félix Vallotton, Pierre Bonnard i Édouard Vuillard uwiecznili ją na obrazach.
REKLAMA
Misia Sert na obrazie autorstwa Pierre'a Bonnarda

Maria Zofia Olga Zenajda Godebska, czyli Misia Sert (nazwisko to przyjęła po ślubie z trzecim mężem) była wytworną damą, pianistką i mecenasem sztuki. Wspierała artystów i organizowała życie towarzyskie w Paryżu. Przyjaźniła się z Coco Chanel i z wieloma sławnymi artystami, których hojną ręką finansowała.

Jan Lechoń pisał o niej:

Misia Sert była kobietą światową w najlepszym rozumieniu słowa, obcą wszystkiemu, co w życiu salonów było ciasne, sztuczne, małostkowe. Potrafiła być cięta w języku, niczym Oriane de Guermantes i jej złośliwości, tak jak „powiedzenia” proustowskiej wróżki z Faubourg Saint-Germain, obiegały cały Paryż.
-

Zobaczcie galerię obrazów namalowanych przez najsłynniejszych francuskich artystów z początku XX wieku! 

Polecamy e-booka Konrada Ruzika „Oblicza leninizmu”

Konrad Ruzik
„Oblicza leninizmu”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
129
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-51-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone