Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, Film i telewizja, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2020-01-10 20:43
Licencja: wolna licencja

Nie jeden, a dwa filmy o rotmistrzu Pileckim! Premiera w 2021 roku

W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Wiele wskazuje na to, że wtedy też na ekrany kin na całym świecie wejdą aż dwa filmy przybliżające sylwetkę ostatniego ułana Rzeczypospolitej, uznawanego za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

Rotmistrz Witold Pilecki
Jesienią informowaliśmy, że dzieje rotmistrza Witolda Pileckiego zostaną zekranizowane za bajońską sumę 148 mln złotych. Amerykańskie media spekulowały wówczas, że reżyserii megawidowiska historycznego podejmie się Mel Gibson. Teraz okazuje się, że tematykę tę podejmie także austriacka reżyserka Feo Aladag (Feodora Schenk), która planuje nakręcić obraz pt. „The Inconvenient Truth”. Powstaną zatem aż dwa filmy o polskim bohaterze?

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku mówiło się o powstaniu filmu „Ochotnik”, a projekt ten w sierpniu 2019 roku otrzymał dofinansowanie w kwocie 6 milionów złotych od PISF. Tytuł filmu nawiązuje do książki pt. „The Volunteer: One Man, an Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz", czyli „Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”, autorstwa Jacka Fairweathera, która ukazała się 25 czerwca 2019 roku na amerykańskim rynku wydawniczym.

Zgodnie z pierwotnie przekazywanymi informacjami obraz miał nosić tytuł „Ochotnik”. Kiedy powstanie? Tego nie wiadomo. Udział Gibsona także stoi pod znakiem zapytania. Obecnie wiadomo, że pojawił się pomysł kolejnej ekranizacji losów Pileckiego. Będzie to „The Inconvenient Truth”.

Film przybliży losy rotmistrza od misji w Auschwitz aż do skazanie go na śmierć przez komunistów w 1948 roku, a wyreżyseruje go Feo Aladag, która nie może się jeszcze pochwalić imponującym dorobkiem kinematograficznym, ponieważ ma na koncie dwa filmy, a znana jest z realizacji obrazu pt. „Między światami”. Niedawno zapowiedziała, że nie tylko wyreżyseruje obraz, ale i napisze scenariusz.

Obecnie trwa kompletowanie obsady, a zdjęcia ruszą jeszcze w tym roku. Premierę zaplanowano na 2021 rok, kiedy to przypada 120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego.

Źródła:

www.hollywoodreporter.com, www.filmweb.pl, www.moviesroom.pl, www.stacja7.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 117
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-27-3

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy