Nie żyje Krzysztof Kowalewski

opublikowano: 2021-02-06, 20:32
wolna licencja
Krzysztof Kowalewski zmarł w wieku 83 lat. Był aktorem wszechstronnym. W swoim dorobku miał przeszło 120 ról. Występował w teatrze, telewizji, kinie, a także brał udział w słuchowiskach radiowych. Wystąpił w ponad 600, a popularność przyniósł mu cykl pt. „Kocham pana, panie Sułku”.
reklama
Inscenizacja słuchowiska radiowego Kocham pana, panie Sułku (Polskie Radio). Marta Lipińska – pani Eliza, Krzysztof Kowalewski – pan Sułek, 2013 (fot. CC BY-SA 3.0)

Ponadprzeciętny aktor urodził się 20 marca 1937 w Warszawie, a zmarł 6 lutego 2021 roku. W 1960 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (dziś Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie). Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1960 roku. Grał wówczas w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Rola otworzyła mu drzwi do dalszej kariery. W sumie wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Co więcej, zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Swoim doświadczeniem dzielił się ze studentami warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Jako człowiek o wyjątkowym usposobieniu, pogodzie ducha, otwartości i charyzmie, był Mistrzem we wszystkich wymiarach sztuki aktorskiej. Niezrównany w rolach komediowych, które wznosił do arcydzieł tego gatunku - zaznaczają przedstawiciele ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Głos zabrał także prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, pisząc:

W życiu miałem zaszczyt poznać wielu przyjaciół rodziców. Krzysztof Kowalewski był najcieplejszym, najzabawniejszym, a przede wszystkim tak nieprawdopodobnie mądrym. Archetyp Zagłoby, Fallstafa, Tobiasza Czkawki. Grał nasze ukochane szekspirowskie role – Montana, Mercucia, grabarza w Hamlecie – dające nam prawdziwy oddech w tragedii. Role, których nigdy nie zapomnę. Byłem wtedy młodym chłopcem z wypiekami na twarzy – do Współczesnego oglądać Cziczikowa w „Martwych Duszach” biegałem co miesiąc. Krzysztof to była prawdziwa magia teatru. Stworzył dziesiątki kreacji filmowych, teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Mistrz Słowa. Kochany przez Polki i Polaków – na scenie... i w życiu. Nie zapomnimy Twojego sarmackiego czaru. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Źródła:

www.rmf24.pl, www.tvn24.pl

Polecamy e-book Mariusza Sampa – „Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”

Mariusz Samp
„Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
92
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-39-6
reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone