Autor: Przemysław Mrówka
Tagi: Historia kultury i sztuki, Newsy, Sylwetki i biografie
Opublikowany: 2014-04-24 10:30
Licencja: wolna licencja

Nie żyje Tadeusz Różewicz

Wybitny pisarz, dramaturg i eseista zmarł dziś rano w wieku 93 lat

Tadeusz Różewicz (fot. Michał Kobyliński, udostępniono na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5)
Urodzony w Radomsku w 1921 roku Tadeusz Różewicz od wczesnych lat zdradzał literackie inklinacje. Zawdzięczał je w dużej mierze starszemu bratu, Januszowi, który inspirował brata do czytania, razem studiowali wiersze Leśmiana, Przybosia i Iłłakowiczówny. Wybuch wojny stanął mu na przeszkodzie w aplikowaniu do Liceum Leśnego w Żyrowicach oraz szkoły Marynarki Handlowej w Gdyni.

Do konspiracji wstąpił w 1942 i od razu dał się poznać jako literat. Partyzanci wysoko cenili jego wiersze, jednak pierwszą dużą pracę wydał dopiero w 1944. „Echa Leśnie” dały początek jego karierze literackiej, którą na dobre rozwinął pod opiekuńczym okiem Juliana Przybosia. To za jego sprawą Różewicz przeprowadził się do Krakowa, gdzie znalazł się w gronie tzw. Neoawangardy Krakowskiej.

Od początku odnosił się niechętnie do socjalizmu, co nastrajało do niego wrogo część środowiska. Śmierć Stalina i początek odwilży skłoniły Różewicza do odważniejszych prób literackich, napisał wtedy swoje najbardziej znane dzieło, „Kartotekę”. Przełomowa dla jego kariery sztuka zagwarantowała mu poczesne miejsce wśród współczesnych literatów.

Twórczość Tadeusza Różewicza uważana jest za przełomową, zaś sam autor za jednego najbardziej nowatorskich poetów i pisarzy XX wieku. Uważany jest za człowieka, który nadał poezji nowy kształt i przywrócił ją do życia po okropieństwach II Wojny Światowej, wbrew hiobowym prognozom niektórych teoretyków. Do końca życia unikał rozgłosu i starał się żyć na uboczu.

Zmarł we Wrocławiu, rankiem 24 kwietnia 2014 roku, z przyczyn naturalnych. Miał 93 lata.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Przemysław Mrówka
Absolwent Instytut Historycznego UW, były członek zarządu Koła Naukowego Historyków Wojskowości. Zajmuje się głównie historią wojskowości i drugiej połowy XX wieku, publikował, m. in. w „Gońcu Wolności”, „Uważam Rze Historia” i „Teologii Politycznej”. Były redaktor naczelny portalu Histmag.org. Miłośnik niezdrowego trybu życia.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy