Nie żyje prof. Jarosław Centek. Pogrzeb historyka odbędzie się 3 listopada w Toruniu

opublikowano: 2023-11-01 12:16
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Prof. Jarosław Centek był wykładowcą akademickim Katedry Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i wybitnym znawcą I wojny światowej oraz armii niemieckiej z lat 1914-1926. Naukowiec zmarł 29 października 2023 roku po długiej i ciężkiej chorobie, mając zaledwie 43 lata.
REKLAMA
(fot. pixabay.com)

Doktor hab. Jarosław Centek był wykładowcą akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pracował jako adiunkt w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Uczestniczył też w powołaniu kierunku wojskoznawstwo na Wydziale Nauk Historycznych, a do 2016 roku był także kierownikiem niestacjonarnych studiów wojskoznawstwa.

Prof. Centek był wybitnym znawcą I wojny światowej oraz niemieckich sił zbrojnych w okresie republiki weimarskiej i dyslokacji wojsk niemieckich na ziemiach polskich XIX/XX w. Był też autorem licznych publikacji z zakresu historii wojskowości, I wojny światowej oraz konfliktów XX wieku jak np. „Somma 1916”, „Marna 1914”, „Verdun 1916”, „Hans von Seeckt. Twórca Reichsheer. 1866-1936” czy „Korpus Gwardii w bitwie pod Gorlicami. Współpracował m.in. z Wydawnictwem „Tetragon”, specjalizującym się w historii wojskowości XIX i XX wieku i Belloną.

W tym roku został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. Miał żonę i pięcioro dzieci. Naukowiec, po długiej chorobie, zmarł 29 października 2023 roku. Miał zaledwie 43 lata.

- Rozgryzł PHP, by stworzyć podręczną bazę danych dla wyników swoich kwerend archiwalnych. Rozgryzł program do grafiki wektorowej, by samemu móc tworzyć mapy do swoich tekstów. Uczył się języka hebrajskiego, by móc czytać izraelskie materiały poświęcone konfliktom izraelsko-arabskim. Rozgryzł tajniki nagrań wideo, by móc atrakcyjniej opowiadać o swojej pasji na YouTube. Ostatnio zainteresował się wojną koreańską i zaczął ściągać wydawnictwa w języku chińskim, by poznać tamtejszy obraz tych wydarzeń. Był najlepszym dowodem na to, że im mniej masz czasu, tym więcej jesteś w stanie zrobić dzięki dobrej organizacji i samozaparciu. Bardzo cenił rzetelność w pracy naukowej. Zawsze służył radą, a jeśli czegoś nie wiedział, to wskazywał inne osoby, które mogłyby pomóc. I pomimo tylu zajęć na polu zawodowym, znajdywał czas dla swoich Bliskich. Cieszył się na powrót do prowadzenia zajęć dydaktycznych w tym roku akademickim, ale stało się inaczej... W minioną niedzielę, w wieku 43 lat, odszedł od nas na zawsze prof. Jarosław Centek. Niestety, nie stanie już na tle greenscreena rozwieszonego w swoim gabinecie, by nagrać kolejny odcinek na swój kanał. Stało się to o wiele za szybko... – napisali przedstawiciele Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w mediach społecznościowych.
REKLAMA

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr hab. prof. UMK Jarosław Centek. Wybitny historyk wojskowości, który swoje studia oraz pracę naukową związał z Katedrą Historii Wojskowej Instytutu Historii na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracował również z naszym muzeum, w ostatnim roczniku Regiony i Pogranicza, który wydajemy wspólnie z Instytutem Północnym w Olsztynie ukazał się jego artykuł "Działania wojenne na Działdowszczyźnie w czasie I wojny światowej". Spoczywaj w pokoju – napisali pracownicy Muzeum Pogranicza w Działdowie, żegnając prof. Centka.

Pogrzeb prof. Jarosława Centka odbędzie się w piątek 3 listopada. Msza święta żałobna odprawiona zostanie w kościele pw. św. Józefa, ul. Św. Józefa 23/35 w Toruniu o godz. 12.00. Następnie uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Poznańskiej 146-148.

Źródło:

www.portal.umk.pl,

www.torun.wyborcza.pl,

www.bydgoszcz.tvp.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone