Opublikowano
2017-07-02 21:33
Licencja
Wolna licencja

Nieudana matura 2017 – burzliwa dyskusja wśród naszych czytelników

Matury z historii i WOS-u wypadły w tym roku bardzo źle. Średni wynik z pierwszego przedmiotu wynosił 33%, z drugiego... tylko 26%! Sytuacja ta wywołała żywe rozmowy wśród naszych czytelników, do dyskusji włączyła się także była minister edukacji.


Punktem wyjścia był felieton Sebastiana Adamkiewicza, w którym autor szukał przyczyn maturalnej porażki. Nasi czytelnicy chętnie dyskutowali nad problemem w mediach społecznościowych, na Facebooku i Twitterze. Oto kilka ciekawych głosów w sprawie:

matura 2017 historia wos Matura 2005 w jednym ze szczecińskich liceów (fot. Oskar Błaszkowski, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Niektórzy winą za całą sytuację obarczają dzisiejszą młodzież:

Pojawia się też wątek polityki:

Matura historia 2017 (arkusze, wypracowanie, odpowiedzi, rozwiązanie)

Matura historia 2017 za nami! W Histmag.org jak zawsze znajdziecie arkusze maturalne, odpowiedzi oraz konspekty wypracowań. Przed maturą dowiecie się natomiast, jak przygotować się na rozwiązanie egzaminu maturalnego. Matura z historii tylko z Histmag.org!Czytaj dalej...

Równie gorąco było na naszym profilu na Twitterze – tu dominowała nie tylko kwestia młodzieży, ale także nauczycieli i systemu nauczania:

Wypowiedziała się także zagadnięta przez nas była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska:

Zapytaliśmy też, czy pani minister zgadza się z tezą Sebastiana Adamkiewicza, że społeczeństwo emocjonuje się historią i jednocześnie niewiele o niej wie:

Zachęcamy także do dalszej dyskusji i dodawania własnych komentarzy w tej sprawie.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Scena z liceum: uczniowie albo nie chodzą na zajęcia dodatkowe z historii i WoS, albo chodzą nie przygotowani. A w klasach 2-3 Lo tych przedmiotów w planie już nie ma (poza klasami z rozszerzeniem). Dlaczego nie podchodzą do sprawy poważnie? Bo w tym tygodniu był sprawdzian z matematyki, z której matury można nie zdać. Bo w tym tygodniu był sprawdzian z angielskiego, z którego matury można nie zdać. Bo w tym tygodniu był sprawdzian z polskiego, z którego matury można nie zdać. Zamiast historii i WoSu mają zaś protezę pod nazwą historia i społeczeństwo, która nijak ma się do wymagań maturalnych.
Tak długo, jak na przedmiotach dodatkowych będzie próg 0% będziemy mieli takie wyniki. Ewentualnie możemy uprościć maturę i problem sam się rozwiąże.Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org