Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Polska, Historia kultury i sztuki, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2022-01-07 15:14
Licencja: wolna licencja

Noc Muzeów 2022 – Kielce: program, lista muzeów

Zbliża się Noc Muzeów 2022! Kielce także szykują się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały kieleckie instytucje kultury!
REKLAMA

Podstawowe informacje i główne atrakcje

Uwaga! Tegoroczna Noc Muzeów została zaplanowana na 14 maja.

Noc Muzeów 2022 – Kielce: lista muzeów, placówek, instytucji

Energetyczne Centrum Nauki

W sobotę 14 maja miłośnicy naukowych doznań będą mieli okazję zwiedzić Energetyczne Centrum Nauki KPT po godzinach. A to za sprawą Nocy Muzeów.Interaktywna wystawa „Energia” czeka na wszystkich dociekliwych gości, którzy będą poszukiwać odpowiedzi dotyczących nauki. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg. Kto wygra wyścigi z prądem w tle? Czy komuś uda się zbudować obwód elektryczny, nie doprowadzając do zwarcia? Goście ECN nie tylko zmierzą się z naukowymi wyzwaniami, ale także będą musieli wykorzystać swoje mięśnie, aby uruchomić niektóre z edukacyjnych urządzeń.Noc Muzeów w Energetycznym Centrum Nauki KPT rozpoczyna się o godz. 19. Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 19, 20 oraz 21. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Każdy, kto chciałby zwiedzić ECN musi wcześniej dokonać rezerwacji pod nr 41 278 72 50. Liczba miejsc ograniczona.  

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji

W sobotę 14 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Z  tej okazji zapraszamy wszystkich miłośników wieczornego i nocnego zwiedzania do Centrum Geoedukacji.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.00, prelekcją popularnonaukową „Kiedy Góry Świętokrzyskie przypominały Wyspy Bahama”. Do godziny 23.00 będzie można zwiedzić także wystawy: CHRONOS i CZASOWĄ.  Nieco młodsi odwiedzający będą mogli skorzystać z przestrzeni paleo-plastycznej oraz gry terenowej „Misja Chronos”. Wstęp na wszystkie atrakcje bezpłatny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Zapraszamy!

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, zwiedzanie:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku:

  • oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową Kodeks rycerski w średniowieczu, będącą opowieścią o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego:

  • ekspozycja koncentruje się na wczesnym okresie życia autora Syzyfowych prac (dorastanie, pierwsze próby literackie, nauka w gimnazjum), a także przybliża jego miejsca życia i pracy. W muzealnej przestrzeni znajdują się rękopisy utworów Żeromskiego, czy eksponaty takie jak drewniany tornister zwany „deką”, rekonstrukcja munduru gimnazjalisty, XIX-wieczny kajet czy muzealna belka zwana siestrzanem pochodząca z ciekockiego domu pisarza

Muzeum Dialogu Kultur

  • wystawy czasowej Ofenkachel - kafel do pieca, która w sposób przekrojowy prezentuje różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: Archeologii, Historii, Rzemiosła Artystycznego oraz Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach
  • ekspozycji stałych:

Od różnorodności do dialogu

Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy

Historia motoryzacji w miniaturze

Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej

Godziny otwarcia oddziałów MNKi w Noc Muzeów (14 maja):

19.00–24.00Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w KielcachPałacyk Henryka Sienkiewicza w OblęgorkuMuzeum Lat Szkolnych Stefana ŻeromskiegoMuzeum Dialogu Kultur15 maja powyższe oddziały czynne od godz. 12.00

Muzeum Historii Kielc

Zapraszamy do Muzeum Historii Kielc na tegoroczną Noc Muzeów. Otwarte dla zwiedzających będą wszystkie aktualnie prezentowane wystawy muzealne: na piętrze stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”, a w salach wystaw czasowych „Zaraza. O chorobie i zdrowiu w Kielcach i regionie”. Natomiast w Małej Galerii będzie można oglądać „XIII Doroczną wystawę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych”. Wstęp bezpłatny. 

Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum po godzinach – sekretne życie zabawekGodz. 20.00–23.00

Darmowe zwiedzanie ekspozycji i zabawy interaktywne, nie tylko dla dzieci.

Co dzieje się w salach wystawowych, korytarzach, piwnicach muzeum, gdy na koniec dnia zamykają się drzwi dla zwiedzających a pracownicy opuszczają budynek? Czy zabawki zapadają w sen, czy może ożywają i bawią się w najlepsze? Czy w muzeum istnieją kryjówki skrzatów, a na dziedzińcu bywają nocne elfy?Przejdźcie i wspólnie z nami spróbujcie znaleźć odpowiedzi na te pytania. A może uda się nam odkryć jakieś inne sekrety naszego Muzeum…

Interaktywna zabawa będzie wymagała uruchomienia wyobraźni, zmysłów i spostrzegawczości. Wiedza o bajkowych postaciach i magiczne zaklęcia przydadzą się na pewno. Uczestnicy zabawy będą mieli okazję zwiedzić tajemnicze zakamarki muzealne, i przekonają się, że nocą pośród eksponatów tętni życie.

Na dziedzińcu muzeum goście zobaczą etiudy teatru cieni. Chętni będą także mogli spróbować swoich sił i staną się tworzywem w teatrze cieni.

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast.

Polecamy e-booka Michała Beczka „Wojskowość średniowiecznej Rusi”

Michał Beczek
„Wojskowość średniowiecznej Rusi”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 140
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-50-1
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy