Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Muzea i instytucje kultury, Polska, Historia kultury i sztuki
Opublikowany: 2022-01-07 19:28
Licencja: wolna licencja

Noc Muzeów 2022 – Toruń: program, lista muzeów

Zbliża się Noc Muzeów 2022! Toruń także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
REKLAMA

Podstawowe informacje i główne atrakcje

Uwaga! Tegoroczna Noc Muzeów została zaplanowana na 14 i 15 maja.

Noc Muzeów 2022 – Toruń: lista muzeów, placówek, instytucji

Noc Muzeów 2022 w Toruniu w Muzeum Okręgowe w Toruniu

Noc Muzeów 2022 - Muzeum Artylerii w Toruniu

W trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć pokazy broni i wyposażenia wojskowego ciekawostką będzie celownik noktowizyjny zamontowany na 85 mm armacie ppnac. D -44.

Dostępna będzie też ekspozycja dostępna w budynku Muzeum oraz ekspozycja plenerowa. Zwiedzanie w godz. 18:00 – 24:00.

Ekspozycję plenerową tworzy sprzęt artyleryjski i rakietowy, w wielu wypadkach niespotykany w innych muzeach wojskowych np. stacja radiolokacyjna SNAR- 2 i 130 mm armata polowa M-46. Na szczególną uwagę zasługuje moździerz kal. 240 mm M-240 i 240 mm wyrzutnia rakietowa BM-24.

Noc Muzeów 2022 - Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

godz. 16:00 – Warsztaty do wystawy: Sean Scully „Malarstwo i rzeźba” dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z jednym opiekunem.

„Wyprawa w głąb sztuki” to pomysł na nieszablonowe zwiedzanie aktualnych wystaw. To swego rodzaju ekspedycja, podczas której w atrakcyjny, przystępny i każdorazowo dostosowany do wieku uczestników sposób, wprowadzamy w świat sztuki. Podczas spotkania dzieci i opiekunowie aktywnie uczestniczą w spotkaniu, realizując przygotowane przez Dział Edukacji inspirujące zadania.Czas trwania: 1 godzina

Bilety: bezpłatnie, zapisy: [email protected] lub tel. 56 610 97 16 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–16.00 lub w sobotę i niedzielę od godz. 10.00 pod numerem 56 610 97 18).

Liczba miejsc ograniczona! Limit miejsc: 15 osób

Zapraszamy na wspólny familijny spacer po wystawie Sean Scully „Malarstwo i rzeźba” ze specjalnie wyposażonym Koszem. Kosze wypełnione są kartami z zadaniami, kolorowankami i propozycjami działań związanych z wystawą oraz zawierają zestaw materiałów plastycznych przydatnych w zabawie. Kosze wraz z zawartością wypożyczane są bezpłatnie.

Noc Muzeów 2022 - Galeria Sztuki Wozownia

  • 17:30–22:30 – zwiedzanie aktualnej wystawy: „Rysować ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego”
  • godz. 16:30 – Światłokopie – warsztaty cyjanotypii.Warsztaty inspirowane są światłem i jego rolą w astronomii i sztuce – w szczególności fotografii. Podczas spotkania dowiemy się, jak szybko uzyskać obraz fotograficzny metodą stykową, czym w fotografii jest pozytyw i negatyw oraz jak je wykonać.prowadzenie: Good Night Collectivedla kogo?: młodzież, dorośli, dzieci 8+ wraz z opiekunamibezpłatnie (obowiązują zapisy!: [email protected] lub telefonicznie: 56 622 63 39 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00).
  • godz. 18:00 /-Plakato- i książkobranie
  • godz. 19:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rysować”prowadzenie: Aleksandra Sojak-Borodo i Martyna Rzepecka
  • godz. 20:00 – 300 tys. km/s – prezentacja i spotkanie z Good Night Collective.300 tysięcy kilometrów na sekundę. Właśnie z taką prędkością światło porusza się po wszechświecie. To powszechne zjawisko okazuje się być jedną z największych tajemnic kosmosu, a także naszego życia na Ziemi. Podczas spotkania członkowie kolektywu Good Night opowiedzą o tym, czym jest światło i jaka jest jego rola w sztuce i nauce. Poznamy tajniki fotografowania światła oddalonego od nas o biliony kilometrów. Dowiemy się także, jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt duża ilość światła w naszym codziennym otoczeniu oraz jak wyglądają najciemniejsze miejsca na Ziemi..Good Night Collective – działa od 2019 roku, tworzy go grupa artystów i astronomów: Justyna Olszewska, Karolina Dziadura, Paweł Franciszek Jaskuła i Michał Pawłowski. Wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty artystyczne popularyzujące naukę i działalność ekologiczną w kontekście astronomii. Ich głównym celem jest promowanie ochrony ciemnego nieba. W obszarze zainteresowań kolektywu znajdują się: astrofotografia, fotografia, film, instalacje, dźwięk, data science, fotometria, spektroskopia, a ich działania są prezentowane zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i podczas konferencji naukowych.

Noc Muzeów 2022 - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

14 maja, sobota, godz. 18.00–24.00 Europejska Noc Muzeów i wernisaż wystawy „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”

W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż ze zwiedzaniem nowej wystawy czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”, a od godz. 19.00 do północy można będzie dodatkowo zwiedzać wystawę stałą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”.

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” prezentuje zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Kuratorzy z antropologiczną wrażliwością badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała.

Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego zjawiska oraz z uznanych kolekcji muzealnych. Jej uzupełnieniem są unikatowe obiekty: preparaty, czyli ponad 100-letnie skóry z tatuażami, a także, obrazy, japońskie drzeworyty, filmy oraz artefakty związane z techniką tatuowania, np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki i więzienne „dziergałki”. Kuratorzy: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, oprawa graficzna: Matylda Sutuła Yoyo Design, patronat medialny: Tatoofest. Wstęp wolny.

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast.

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 181
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-47-1
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy