Noc Muzeów 2023 – Gdańsk: program, lista muzeów

opublikowano: 2022-11-06 19:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2023! Gdańsk także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
REKLAMA

Zobacz także:

Noc Muzeów 2023 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Noc Muzeów Gdańsk 2023: termin

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbędzie się 13 maja.

Noc Muzeów 2023 w Gdańsku: Program

Europejskie Centrum Solidarności

  pl. Solidarności 1, Gdańsk

godziny: 19:00-00.00

parking podziemny: bez opłat, wjazd od ul. Nowomiejskiej

wstęp: bilet na wystawę stałą: 1 zł, bilet na wystawę STOCZNIA: 1 zł

ecs.gda.pl

Obejrzeliście już wystawę STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO? – wszystkim, którzy jeszcze jej nie zwiedzili, gorąco ją polecamy! Czeka również wystawa stała o zwycięskiej rewolucji Solidarności, w pasjonujący sposób opowiadająca o tym, jak bez rozlewu krwi Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej zerwały żelazną kurtynę. Dobrze można spędzić czas na tej wystawie również z dziećmi, bo te chętnie wchodzą do stoczniowej suwnicy oraz zaglądają do milicyjnego wozu i podziemnej drukarni. A wszystkie te miejsca to dobry pretekst do domowych rozmów o historii. Zapraszamy do ECS, bo tej nocy serwujemy wiele atrakcji.

Zwiedzanie wystawy STOCZNIA z przewodnikiem/ 19.30, 20.30, 21.30/ każdorazowo 25 osób/ bilet za 1 zł (kasa) + bezpłatna wejściówka, odbiór od godz. 19.00 (przy windach)Co łączy bucik, należący do dziewczynki uratowanej z transatlantyku „Lusitania” storpedowanego w trakcie I wojny światowej, z U-bootem, U-boota ze stocznią w Gdańsku, a stocznię z dwupłatowcem i bazą-przetwórnią rybacką, na której było nawet kino? – po wystawie STOCZNIA oprowadzą twórcy wystawy: Karolina Lejczak-Pastuszka, dr Magdalena Staręga, dr Konrad Knoch.

Nocny spacer dźwiękowy/ 20.00–21.00 i 22.00–23.00/ każdorazowo 20 osób/ bezpłatna wejściówka, odbiór od godz. 19.00 (przy windach)W roli przewodnika po ECS i terenach postoczniowych wystąpi Marcin Dymiter – gitarzysta, wokalista, producent muzyczny i edukator, jeden z pionierów nagrań terenowych w Polsce, tworzący noise-rock, minimalistyczną elektronikę i muzykę improwizowaną.

Gra rodzinna: Stoczniowa kooperacja/ 19.00–21.00/ wstęp wolnyIle osób potrzeba, żeby powstał statek? Czy kobieta może być spawaczką? I co to jest ta kooperacja? Rozwiąż zadania i odszyfruj wskazówki, aby poznać stocznię. Dzieci w wieku 6–10 lat z rodzicami/opiekunami zapraszamy na edukacyjną grę rodzinną.

Spotkanie z kultowym fotografem stoczni Zenonem Mirotą/ 19.00/ wstęp wolnyZapraszamy na spotkanie z Zenonem Mirotą, postacią kultową, dawnym etatowym fotografem zakładowym, który od ponad 60 lat fotografuje Stocznię Gdańską. Najpierw pokaz filmu dokumentalnego „Zenon Mirota. Portret stoczni” (reż. Anna Maria Mydlarska, Piotr Tomaszkiewicz, ECS), a po nim rozmowa z gościem specjalnym – Zenonem Mirotą.

REKLAMA

Projekcja filmowa ze stocznią w roli głównej/ 20.00/ wstęp wolnyZaprezentujemy dwa filmy dokumentalne – „Zenon Mirota. Portret stoczni” o dawnym etatowym fotografie zakładowym, który od ponad 60 lat fotografuje Stocznię Gdańską, i obraz o zakładzie. Obie produkcje powstały w ECS, reż. Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz.

Zabawa fotograficzna z photoshopem Zostań stoczniowcem! – po wizycie w ECS będziesz mógł wrócić do domu ze swoim portretem stoczniowym w kasku i ubraniu roboczym.

Muzeum II Wojny Światowej

  Za symboliczną złotówkę w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 1:00, będzie można udać się na spacer z przewodnikami, którzy tego dnia, w związku z rocznicą urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, poprzez poszczególne sekcje wystawy przybliżą sylwetkę oraz dokonania bohatera WP.

Pierwszy ze spacerów rozpocznie się o 19:15, ostatni przewidziany jest na godz. 20:45. Tej nocy w murach muzeum prezentowane będą także *etiudy teatralne w wykonaniu działającej przy MIIWŚ trupy teatralnej, wyobrażające życie codzienne w okresie II wojny światowej, gdzie tło dla opowiadanych historii stanowić będą poszczególne sekcje wystawy głównej. *Ponadto*na wystawie głównej od godz. 19:15 odbywać się będzie gra terenowa dla rodzin z dziećmi, w ramach której dla uczestników przewidziana została pula nagród!

Opuszczając mury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku warto będzie udać się na plac przed gmachem muzeum, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum wyposażonych w umundurowanie i sprzęt Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie lub wykonać pamiątkową fotografię na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa.  Dodatkowo przed siedzibą muzeum znajdować się będzie stanowisko, gdzie pracownicy i zarazem twórcy prezentować będą wyjątkową, anglojęzyczną publikację „The Arithmetic of War” wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która poprzez infografiki opowiada o 15 bitwach II wojny światowej.

Ponadto przed muzeum prezentowana będzie wystawa „Polska - jedna z ofiar II wojny światowej w Europie”. Przed muzeum znajdować się będzie także stoisko gastronomiczne, gdzie będzie można skosztować dań kuchni polowej. W ramach atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 2023, którą przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przewidziano także szereg wydarzeń na terenie Półwyspu Westerplatte, dokąd spod MIIWŚ, w godz.: 18.45; 19.45; 20.45, kursować będzie zabytkowy autobus marki Krupp, rocznik 1938.

Podczas wydarzenia na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis prezentująca formację Straży Granicznej II RP oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Twierdza Chełmno prezentująca umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego z 1939 roku.

REKLAMA

W pobliżu Nowych Koszar*podczas Nocy Muzeów na Westerplatte pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opowiedzą o kulisach swoich badań prowadzonych na półwyspie. Na Westerplatte uruchomione zostanie także kino plenerowe, podczas którego wyświetlony zostanie film „Westerplatte” w reżyserii S. Różewicza (1967).  Podczas Europejskiej Nocy Muzeów na Westerplatte przy udziale Młodzieżowej Rady Muzeum zaplanowano także grę na orientację. 

  Szczegółowy harmonogram na www Organizatora

Instytut Kultury Miejskiej

zbiórka przy ul. Długi Targ 39/40

godziny: 19-21

wstęp: bezpłatny

Epidemie, kat i nieczystości. Makabryczny spacer z Michałem Ślubowskim

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wieczorny spacer pełen tajemniczych i osobliwych historii Głównego i Starego Miasta. O czarownicach, katach i zbrodniach w dawnym Gdańsku opowie nam Michał Ślubowski – historyk, gedanista, autor książki “Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”.

PAN Biblioteka Gdańska

  ul. Wałowa 15, Gdańsk

godziny: 19-1

wstęp: bezpłatny

www.bgpan.gda.pl

„Noc z Kopernikiem” jest wspólną inicjatywą trzech sąsiadujących ze sobą instytucji: Archiwum Państwowego w Gdańsku, PAN Biblioteki Gdańskiej oraz I liceum Ogólnokształcącego. Łączy nas postać Mikołaja Kopernika i wspólna historia.Odwiedzając tzw. „trójkąt naukowy” pomiędzy ulicami Łagiewniki, Wałową i Wały Piastowskie będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki historycznych budynków liceum, archiwum oraz poznać historię biblioteki, zmierzyć się zmierzyć się z pismem ręcznym z czasów Kopernika oraz zapoznać się z astronomicznymi odkryciami, po których przewodnikiem będzie sam Mikołaj Kopernik. Przygotowaliśmy też specjalne atrakcje dla najmłodszych.

W programie:

PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.godziny: 19.00 – 0.00 Warsztaty kaligraficzne „Ręką Astronoma”Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu italiką – rodzajem renesansowego pisma pochylonego, które było używane w czasach Mikołaja Kopernika. Zapraszamy wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych, na chwilę wyciszenia i relaksu z kaligrafią.

19.00 – 20.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Magnes”Dzieci wykonają, przypominające meteoryty, magnesy na lodówkę.

19.00 – 19.45, 20.30 – 21.15, 21.45 – 22.30 Oprowadzanie po wystawie „Wokół Słońca i Księżyca”Wystawa prezentuje niezwykłe książki, które od kilkuset lat tworzą historię jednego z najważniejszych odkryć w nauce, dziś znanego jako rewolucja kopernikańska. Będzie można zobaczyć „O obrotach sfer niebieskich”, a także teksty i sylwetki takich gigantów nauki jak Klaudiusz Ptolemeusz, Tycho Brahe, Jan Kepler, Galileusz i Izaak Newton.

20.45 – 21.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kopernik na co dzień”Będziemy robić zakładki do książek w kształcie postaci Kopernika, w kształcie planet i statków kosmicznych.

REKLAMA

22.00 – 23.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kosmiczna przypinka”Podczas trzeciej części zajęć, uczestnicy wykonają własnoręczne kosmiczne projekty i przypinki z przesłaniem. Będzie to spotkanie z kosmicznym światem, z jego tajemnicami i niezwykłymi zjawiskami.

Archiwum Państwowe, ul. Wałowa 5.O godz. 20.00 i 20.45 oprowadzanie w języku angielskim.19.00 – 0.00 Oprowadzanie po wystawie „Ślady Mikołaja Kopernika w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Pieniądz jest miarą”Mikołaj Kopernik – człowiek renesansu był nie tylko astronomem, ale też twórcą teorii pieniądza i zasady „Prawa Kopernika-Greshama”. Ponadto był lekarzem i kanonikiem. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty Kopernikańskie w tym „Traktat o monecie” z 1519 roku.Wystawa w podziemiach Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Wejścia w grupach 15-osobowych, co 15 min.

Akademia Sztuk Pięknych

WIELKA ZBROJOWNIA (wejście do ASP od strony ulicy Tkackiej)

godziny: 12.00-00.00

wstęp: bezpłatny

asp.gda.pl

WIELKA ZBROJOWNIA (wejście do ASP od strony ulicy Tkackiej)

Battle(2).aspmiejsce: Patio ASPgodz. 19.00-00.00autorzy wydarzenia: Michał Wirtel i Sebastian ChoromańskiDruga edycja (chyba) pierwszego pojedynku ilustratorów_rek cyfrowych. Zawodnicy wybierani są ze zgłoszeń absolwentów i studentów ASP w Gdańsku. Czerpiąc inspirację z bitew toczonych w subkulturze hiphop (freestyle, beatbox, graffiti, breakdance) przenosimy to doświadczenie na grunt szeroko pojętej ilustracji cyfrowej.Link do naboru: przejdź do formularzaWydarzenie FB – przejdź do strony

Fenotyp Sławoj Ostrowski i uczniowie

miejsce: Zbrojownia Sztuki

godz. 12.00-00.00

Wystawa „Obecność” generalnie dotyczy problemu obecności artysty we współczesnym świecie. Nie ulega wątpliwości, że obecność artysty w otaczającej nas rzeczywistości jest zjawiskiem złożonym i wielowątkowym, o czym najlepiej świadczy przygotowana przez nas prezentacja prac wykonanych na kierunku rzeźby we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pokaz w ramach projektu Slam Animation

miejsce: Mała Aula

godz. 19.00-00.00

Wystawa 741 DYPLOMÓW. Licencjackie i magisterskie prace dyplomowe 1961-2022Wydział Wzornictwamiejsce: Duża Aulagodz. 19:00-00:00Wystawa prezentować będzie wszystkie projekty dyplomowe z zakresu wzornictwa obronione w PWSSP i ASP w Gdańsku.

REKLAMA

Warsztaty Street Art’owe

miejsce: galeria KMWT, Zbrojownia Sztuki

prowadzący: Adrian Leszczuk

godziny: 19:00-22:00 Odbijanie szablonów. Warsztaty street art’owe będą okazją do samodzielnego wykonania odbitek w technice wielomatrycowego szablonu przy użyciu farb w spray’u. Warsztaty nie wymagają wcześniejszej zapisów, a wykonane odbitki mogę zabrać uczestnicy.

Wystawa mebli Wydziału Architektury

miejsce: sala 124

godz. 20.00-22.00

Warsztaty sitodruku (prowadzący: Jakub Zając) 20:00-23:00

miejsce: korytarz, I piętro

Nocne Warsztaty z Rysunku: Rysunek Anatomiczny

miejsce: Pracownia Rysunku (parter) / Wydział Malarstwa

godz. 19.00 – 23.00 Warsztaty skierowane do wszystkich osób, które chcą poznać podstawy rysowania ludzkiego ciała zgodnie z anatomią i zachowaniem proporcji. Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach młodzież i dorosłych. Pokazanie ciała człowieka, jego złożoności, kształtów i budowy od zawsze stanowiło wyzwanie dla artystów. Na warsztatach nauczysz się rysować sylwetkę w sposób proporcjonalny podczas pracy z modelem oraz poznasz wnikliwie budowę elementów układu kostnego.

Warsztaty poprowadzi mgr Karolina Futyma

Czas trwania: 4 h

Limit: 12 osób

Obowiązują zapisy: [email protected]">[email protected]">[email protected]

Nocne Warsztaty z Rysunku: Rysunek Performatywny “Obecność cienia”miejsce: Pracownia Rysunku / Wydział Malarstwagodz. 19.00–23.00

Warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy chcą dołączyć do wspólnego performatywnego rysowania. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję otworzyć się na eksperyment i proces, wyrazić swoje uczucia przy użyciu węgla i farb, a jednocześnie stworzyć rysunki w oparciu o akt żeński lub męski, poznawszy jedną z najstarszych metod rysunkowych – odrysowywanie cieni. Wynikiem warsztatów będzie realizacja wspólnego wielkoformatowego rysunku.

Warsztaty poprowadzi mgr Hanna ShumskaCzas trwania: 4 hLimit: 12 osóbObowiązują zapisy: [email protected]">[email protected]">[email protected]

Od Zmierzchu Do Świtu #2. Wystawa studentów Wydziału Malarstwamiejsce: Pracownia Rysunku (parter)| Wydział MalarstwaPodczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów zaproponujemy nasyconą tematami, pełną ekspresji wystawę studentów Wydziału Malarstwa. Na pierwszy rzut oka prezentowany zestaw prac będzie wydawać się dość przypadkowy, jednak połączy je osobista narracjazwiązana z prywatnymi doświadczeniami i przemyśleniami ich autorów. Zapoznając się z dziełami podczas wieczornych spacerów doświadczymy ferii barw i rozedrgania narracyjnego.Kuratorki: Magdalena Pela i Agata Przyżycka

Galeria Katedramiejsce: Sala 331 (piętro 3) | Wydział MalarstwaGaleria Katedra jest przestrzenią wystawienniczą Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku.Pierwszym prezentowanym cyklem jest cykl PEDAGODZY. Prezentowane są po kolei prace wszystkich wykładowców i wykładowczyń Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku.Kuratorką i pomysłodawczynią Galerii jest Magdalena Pela.Podczas Nocy Muzeów zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu!

REKLAMA

Wystawa Poplenerowa Chmielno 2022

miejsce: Galeria Kultura ma wiele twarzy | Zbrojownia Sztuki

Poplenerowa wystawa studentów I roku Wydziału Malarstwa CHMIELNO 2022.

Opiekun Pleneru, kurator: prof. Jacek Kornacki

Prowadzący, współkuratorzy: Przemysław Garczyński i Tomasz Kucharski

Pokaz VIDEO prac z Pracowni Sztuki w Publicznej Publicznejmiejsce: Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej | sala 332 (piętro 3) Wydział MalarstwaW ramach pokazu zaprezentujemy wybrane prace studentów powstałe na zajęciach Katedry Specjalizacji Artystycznych na Wydziale Malarstwa. Skupimy się na filmach video powstałych podczas zajęć, autorskich dziełach studentów w medium ruchomego obrazu.Interesuje nas to, co zawieszone pomiędzy video-art’owską malarskością, a podstawowymi elementami narracji filmowej. Możecie spodziewać się pełnych ekspresji realizacji video-malarskich, found-footage’owych oraz form teledyskowych.Kuratorzy: Michał Garnowski i Filip Ignatowicz

Oprowadzanie po Pracowniach Malarskich

miejsce: 3 piętro | Wydział MalarstwaW trakcie oprowadzania studenci podzielą się własnymi doświadczeniami, zaprezentują swoje realizacje plastyczne i odpowiedzą na pytania dotyczące studiowania na Wydziale Malarstwa.

artPrezentacje w Audytorium

miejsce: Audytorium

godz. 19.30–21.30 artPREZENTACJE – to otwarte wykłady na temat sztuki najnowszej w wykonaniu dydaktyków i doktorantów Wydziału Malarstwa ASP GDAŃSK. Wybrana przez nas formuła z założenia ma mieć charakter bardziej bezpośredni niż tradycyjny wykład, jednocześnie prezentując szerokie case-study przypadków wpisujących się w naukowo-artystyczny research naszych występujących. To także doskonała okazja do zapoznania się z twórczością prezentujących, bo część wystąpienia ma osadzać poszukiwania estetyczne i intelektualne we własnej działalności artystycznej. Tym samym będą to arcy autorskie wystąpienia na niezwykle frapujące tematy związane z bardzo szeroko ujętą kulturą „Czy Sztuczna Inteligencja zastąpi artystów? Sztuka w czasach uczenia maszynowego”.

Prelegent: Marcin Kaliński

Rozwój sztucznej inteligencji stawia po znakiem zapytania ludzki monopol na kreatywność i tworzenie sztuki. Czym jest kreatywność i czy może być realizowana na maszynach? Jak sztukę definiują komputery? Czy sztukę da się zaprogramować? Czy możliwe jest tworzenie sztuki przez agentów nieludzkich? – na te pytania spróbuje odpowiedzieć Marcin Kaliński – malarz, data scientist, doktorant ASP w Gdańsku, badający związki sztucznej inteligencji i „Teorii Widzenia” Władysława Strzemińskiego.

REKLAMA

“Obraz, przedmiot podążania…”

Prelegent: Daniel Cybulski 

Refleksje na temat obrazu malarskiego: jego “przedmiotowości”, historycznie uwarunkowanych, jak i potencjalnych funkcji, fenomenu oddziaływania z przestrzenią, ale też zdolności do jej kreowania. Przybliżenie problematyki instalacji malarskiej jako działania w polu poszerzonym malarstwa, zarówno na wybranych przykładach, jak i w kontekście własnej praktyki artystycznej.

“Performatyka youtube’a a praktyka artystyczna.”

Prelegent: dr Filip Ignatowicz

Porównanie zjawisk, gatunków video-contentu ze strategiami i metodami sztuki na wybranych przykładach, a także w kontekście własnej działalności artystycznej. O estetyce gestów internetowych w ujęciu artUNBOXINGowym.

Spektakl Gra w klasy

miejsce: Duża Aulagodz. 21:00Koło naukowo-artystyczne TeART pod opieką artystyczną maŻki Wojciechowskiej z formacją muzyczną ABSTRACTKULTUR w składzie: Rafał Dętkoś, Piotr Wyrwaszewski zapraszają na premierę spektaklu „Gra w klasy”.

Zainspirowani kultową powieścią, tworzymy dadaistyczne łańcuchy skojarzeń i zabaw, odkrywamy piękno codzienności, wspierając siebie w drodze do swej istoty twórczej, snujemy własne refleksje i pomagamy w tym widzom. Próbujemy szukać odpowiedzi czy żyjemy jednym wymiarze, a może wśród własnych sobowtórów, pobłysków, dopełnień, erzaców..

Wystąpią: Marcel Brański, Paula Chrzanowska, Mikołaj Konieczny, Ola Libionka, Jakub Sadowy, Emilia Uksik.

Reżyseria: maŻka Wojciechowska

Asystent reżysera: Marcel Brański

Lider grupy: Ola Libionka

Dzieło malarskie do spektaklu: Darina Beznosenko

Scenografia: Calderon Postmodernistyczny – Angelika Dzieciuch, Janusz Tiszbein

Plakat, ulotka: Anna Walaszkowska

Światło: Darina Beznosenko, Krystian Miderski

Koncert Kręgi w Zbożu

Tego lata zapowiada się, że zbożowa rdza ogarnie pola. Brzmienie zbożowej rdzy przywoła halucynacje, które na długo zostaną w pamięci. Kręgi w Zbożu to właściwie muzyczna niewiadoma, zaś wiadome jest, że tworzą się za pomocą instrumentu typu Hang Drum i porywa słuchaczy w nieznane rejony.

Godzina 17:17, czas trwania: 1h

Miejsce: Korytarzu poziom -1

organizowany przez „Departament modelek do zadań specjalnych”.

https://linktr.ee/michellefreeride

Koncert muzyki nibyrelaksacyjnej ok. 40 minut trwania możliwe, że z projekcją wideo i elementami performance.

DOM ANGIELSKI, ul. Chlebnicka 13/15

Wystawa Grzegorza Protasiukamiejsce: Galeria ASPgodz. 18.00-22.00

MAŁA ZBROJOWNIA Plac Wałowy 15

14.00 – 24.00 Pokazy wypału raku oraz pokazy odlewów aluminium15.00 – 17.00 Wykłady profesorów oraz absolwentów Kierunku Rzeźba15.00 – 18.00 przegląd teczek z Anną Młotkowską (dla kandydatów na kierunek Fotografia)17.00 – 19.00 Skany 3Dod godz. 19:00 Aukcja Rzeźby – prace studenckie19.00 – 24.00 Pokazy filmowe20.00 – 24.00 Nocne Czuwanie Intermediów z profesorem Witkowskim20.00 – 24.00 Koncert Kacpra Bunikowskiego wraz z wizualizacjami20.00 – 24.00 Intermedialne Karaoke20.00 -24.00 Gra terenowa/zwiedzanie z nagrodami

REKLAMA

Wystawa Kierunku Fotografia w korytarzu FotografiiWystawa studencka Rzeźby i Intermediów w holu na parterzeWystawa Intermediów w Galerii Dziura

CTA.ai + Wydział Architektury PG

gdzie: Kamienna Śluza, Grodza Kamienna, Gdańsk,

godziny: 16-20.30

wstęp: 0 zł

Spacer szlakiem fortyfikacji gdańskich położonych na Dolnym Mieście. Spacer w ramach międzynarodowej inicjatywy Jane’s Walk przygotowywany jest głównie przez studentów. 

W Noc Muzeów przewidzieliśmy 2 tury spaceru:

I spacer w godzinach 16:00 – 17:30

II spacer w godzinach 19:00 – 20:30

Spacerowi będzie towarzyszyła aplikacja In the City AR współtworzona ze studentami, w której lokalni przewodnicy związani ze Stowarzyszeniem Opowiadacze Historii opowiadają ciekawe historie o poszczególnych miejscach, a do tego zaproszeni przez nas goście w poszczególnych punktach spaceru również podzielą się z nami interesującymi opowieściami. Będziemy mieli także możliwość zwiedzić miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla publiczności, takie jak Baszta Biała i Brama Nizinna.

Plan spaceru:

  1. Kamienna Śluza – zbiórka na mostku (I spacer godz. 16:00, II spacer godz. 19:00)
  2. Bastion Żubr (Tur)
  3. Brama Nizinna
  4. Bastion Św. Gertrudy
  5. Mała Zbrojownia
  6. Ruiny Baszty pod Zrębem i Baszta Biała

Otwarta Pracownia Krajobrazu Miejskiego

Generała Charlesa de Gaulle’a 2a, 80-261 Gdańsk

godziny: 19-01

wstęp: 0 zł

www.rzepart.pl

125 Dni w Dominikanie. Wystawa polega na przestawieniu materiałów video oraz fotografii ukazujących życie oraz zajęcia rdzennych Dominikańczyków. Nie oczekuj hotelowych zdjęć z wakacji All inclusive, przygotuj się na prawdziwą historię zaprzyjaźnionej rodziny z Las Terrenas, położonego w północnej części prowincji Samaná nad Atlantykiem.

Klub ŻAK

Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

godziny: 19:00 – 21:07

wstęp: bezpłatnyklubzak.com.pl

Noc Muzeów w Klubie ŻAK. W sali suwnicowej odbędzie się PLAKATOBRANIE – w czasie wydarzenia każdy z Was będzie mógł wybrać jeden z naszych archiwalnych plakatów. Wiele plakatów występuje w pojedynczych egzemplarzach, panuje więc zasada „Kto pierwszy ten lepszy”. W naszych zbiorach mamy plakaty do takich filmów jak Nienawiść, Pulp Fiction, Speed, Ed Wood, Ghost Dog, Drugstore Cowboy i wiele innych! Wybór jest ogromny, więc na pewno każdy miłośnik kina znajdzie coś dla siebie. Tego wieczoru zapraszamy także do zwiedzania naszej kabiny projekcyjnej, gdzie kinooperator pokaże jak wyglądają tradycyjne taśmy filmowe w formacie 35mm, zdradzi sekrety i tajniki pracy kinooperatora. W trakcie wydarzenia odpalimy też nasz zabytkowy projektor, by wspólnie obejrzeć animowany film „Colargol zdobywcą kosmosu”. Choć od premiery filmu minęło już 45 lat to przygody sympatycznego Misia Colargola nadal fascynują i bawią. Bajka adresowana głównie do dziecięcej widowni z pewnością zachwyci widzów w każdym wieku.

REKLAMA

Program:

19:00 – 21:00 Plakatobranie

19:30 – 20:00 Zwiedzanie kabiny projekcyjnej

20:00 – 21:07 Seans filmu Colargol zdobywcą kosmosu z taśmy 35 mm

Colargol zdobywcą kosmosu – seans z taśmy 35 mm / reż. Marian Kiełbaszczak, Tadeusz Wilkosz / 67 min / ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

Colargol po licznych przygotowaniach i próbach odbywa wraz ze swymi przyjaciółmi – rozważnym Krukiem i lekkomyślnym Szczurkiem – podróż okołoziemską. Po awaryjnym lądowaniu na ziemi budują nową rakietę i wyruszają w stronę gwiazdozbioru Fantasmagorii. Odwiedzają m.in. Planetę Bajek, Planetę Bąbelkową, uwięzieni zostają przez wróżkę, ale wszyscy, wraz z nowym przyjacielem – Mechanicznym Misiem – wracają na ziemię.

Kościół św. Mikołaja

Świętojańska 72, Gdańsk

godziny: 19:45 – 22:45

wstęp: bezpłatny

www.gdansk.dominikanie.pl

Bracia dominikanie zapraszają do zwiedzania kościoła św. Mikołaja, gdańskiego skarbu architektury i sztuki ocalałego ze zniszczeń wojennych.W tym roku przygotowano dla odwiedzających trzy trasy zwiedzania:1. Głosy z zaświatów – szlak prezentujący sylwetki sławnych gdańszczan pochowanych w kościele oraz treść zabytkowych epitafiów.2. Dotknij gotyku – oprowadzanie po średniowiecznych dziełach sztuki.3. Szlak patriotyczny – zaprezentujemy obiekty, które przez wieki w przestrzeni sakralnej symbolizowały przywiązanie do Ojczyzny.

Plan zwiedzania:

19:45-20:30: I tura oprowadzania, do wyboru jedna z trzech tras

20:30-21:15: II tura oprowadzania, do wyboru jedna z trzech tras

21:15-22:00: III tura oprowadzania, do wyboru jedna z trzech tras

22:00: koncert paschalny Chóru św. Mikołaja

Miejski Teatr Miniatura

Sala Kameralna (Al. Grunwaldzka 16, 80-236 Gdańsk)

godziny: 21:00-22:00

wstęp: 1 zł

www.teatrminiatura.pl

NIEWIDOCZNE, spektakl

koncepcja i choreografia: Izabela Chlewińskakoncepcja przestrzeni: Tomasz Bergmann

Wyjątkowe doświadczenie teatralne, w którym znika podział na widownię i scenę, a widzowie zaproszeni są do bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni, gdzie odkrywają świat osób niewidomych. Świat, w którym wszystkie zmysły poza wzrokiem się wyostrzają. Sprawdźcie, jak to jest, kiedy widać mniej, a czuć więcej.

Autorami spektaklu-doświadczenia są Izabela Chlewińska, twórczyni sztuki tańca i instalacji performatywnych, badaczka ruchu i metod pracy z ciałem, oraz Tomasz Bergmann – artysta wizualny, twórca obiektów i form, autor przestrzeni sensorycznych, współtwórca marki i projektu Intibag.

Spektakl współtworzą grupy eksperckie – niewidome i niedowidzące dzieci i dorośli. Przestrzeń powstała na potrzeby spektaklu to miejsce odpoczynku, wyciszenia, ukojenia – sprzyjająca osobom wrażliwym, gdzie ilość bodźców jest ograniczona. Czas płynie tu wolniej i można bardziej poczuć siebie. Aktorzy są przewodnikami po tej przestrzeni.

REKLAMA

Spektakl jest częścią projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Kultura bez barier”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ONE PIECE GALLERY | GlouGlou Klub Sztuki i Wina

Wielka Zbrojownia w Gdańsku, wejście od ul. Tkackiej wewnątrz GlouGlou ART & WINE CLUB

godziny: 18:00 – 02:00 (performance 22:00-23:00)

wstęp: bezpłatny

www.instagram.com/one__piece__gallery

Filip Ignatowicz – wystawa indywidualna: “Odkorkować sztukę – artUNBOXING x ONE PIECE GALLERY”Nasze wydarzenie to swojego rodzaju podsumowanie dotychczasowej działalności galerii (która funkcjonuje niecały rok) wplecione w indywidualną wystawę i performatywną akcję artystyczną jej kuratora- dr-a Filipa Ignatowicza. Na tej wystawie można się zatem spodziewać autorskich realizacji fizycznych, które prezentowane będą na ekspozycji premierowo, ale także zestawu nowych realizacji video-performatywnych z cyklu artUNBOXING, który w tym wypadku poświęcony będzie twórczości osób pokazujących się wcześniej podczas wystaw indywidualnych w ONE PIECE GALLERY. Ten przegląd będzie dostępny także zdalnie- online, ponieważ z założenia artUNBOXING jako internetowy video-performance z pozoru jest po prostu kanałem na serwisie YouTube, gdzie rozpakowywane są przed kamerą przedmioty. Jednak tutaj rozpakowywane przedmioty to realne dzieła sztuki, co stanowi artystyczny twist. U podstaw artUNBOXINGowego założenia leży chęć opowiedzenia o sztuce współczesnej za pomocą przystępnego języka formalnego, zrozumiałego dla wszystkich użytkowników internetu. Podczas nocy muzeów odbędzie się także jeden performance na żywo. Z racji specyfiki ONE PIECE GALLERY, które znajduje się wewnątrz GlouGlou klubu sztuki i wina, chcemy tej nocy wraz z widzami zarejestrować performatywne otwarcie artystycznych (specjalnie sprowadzonych) butelek, które idealnie trafiają w cienką granicę zawieszoną na styku tego co znajduje się pomiędzy dziełem sztuki a produktem.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia ul. Targ Drzewny 9/11

ul. Targ Drzewny 9/11

godziny: 19:00-23:00

wstęp: bezpłatny

gdansk.pja.edu.pl

19:00 – 23:00 Strefa gier planszowych

Zapraszamy fanów planszówek do wspólnej zabawy. Dostępne tytuły będą zróżnicowane pod względem trudności, czy ilości graczy, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

19:00 – 23:00 Sala japońskaZapraszamy do przymierzenia japońskich yukat, spróbowania swoich sił w quizie o (pop)kulturze Japonii, czy chwili kontemplacji przy poezji haiku.

19:00 – 23:00 Wystawa w galerii Pejotka

Zapraszamy do zwiedzania wystawy prac z Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK w Gdańsku w budynku na Targu Drzewnym.

20:00 – 21:30 GameDev – fabryka marzeń XXI wieku?

Porozmawiamy o branży gier od różnych stron i pokażemy, co w tym temacie tworzą nasi studenci oraz absolwenci.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, Gdańsk

godziny: 18-21

wstęp: bezpłatny

www.wbpg.org.pl

Zapraszamy do klimatycznej Filii Gdańskiej położonej na ul. Mariackiej – najpiękniejszej uliczce naszego miasta.To tutaj w sobotni wieczór świętować będziemy wspólnie z Wisławą Szymborską i Aleksandrem Fredrą – patronami roku 2023.

W programie m.in.tworzenie wyklejanek – kolaży w formie pocztówek – na podobieństwo tych, które dla przyjaciół wykonywała nasza noblistka (będziecie mogli je potem wysłać swoim znajomym);green screen – będzie to niepowtarzalna okazja do zrobienia sobie zdjęcia z literaturą w tle (zdjęcia drukujemy na miejscu, żebyście mogli zabrać je na pamiątkę);

19:00 – 20:00 Jerzy Kiszkis, aktor Teatru Wybrzeże, odczyta wybrane utwory Wisławy Szymborskiej oraz Aleksandra Fredry, a następnie do głośnego czytania zaprosimy wszystkich chętnych.

I Liceum Ogólnokształcące

ul. Wały Piastowskie 6, Gdańsk (wejście główne od strony Pomnika Poległych Stoczniowców.)

godziny: 19.00-00.00

wstęp: bezpłatny

ilo.gda.pl/pl/start

„Noc z Kopernikiem” jest wspólną inicjatywą trzech sąsiadujących ze sobą instytucji: Archiwum Państwowego w Gdańsku, PAN Biblioteki Gdańskiej oraz I liceum Ogólnokształcącego. Łączy nas postać Mikołaja Kopernika i wspólna historia.Odwiedzając tzw. „trójkąt naukowy” pomiędzy ulicami Łagiewniki, Wałową i Wały Piastowskie będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki historycznych budynków liceum, archiwum oraz poznać historię biblioteki, zmierzyć się zmierzyć się z pismem ręcznym z czasów Kopernika oraz zapoznać się z astronomicznymi odkryciami, po których przewodnikiem będzie sam Mikołaj Kopernik. Przygotowaliśmy też specjalne atrakcje dla najmłodszych.

I Liceum Ogólnokształcące, wejście główne od strony Pomnika Poległych Stoczniowców.9.00 – 0.00 Tajemnice „Jedynki”Zwiedzanie z przewodnikiem historycznego budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Będzie to jedyna okazja w roku, aby zobaczyć oryginalne, ponad 100-letnie wyposażenie szkoły. Zwiedzanie w grupach 15 osobowych, co 30 min.

Archiwum Państwowe, ul. Wałowa 5.

19.00 – 0.00 Oprowadzanie po wystawie „Ślady Mikołaja Kopernika w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Pieniądz jest miarą”Mikołaj Kopernik – człowiek renesansu był nie tylko astronomem, ale też twórcą teorii pieniądza i zasady „Prawa Kopernika-Greshama”. Ponadto był lekarzem i kanonikiem. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty Kopernikańskie w tym „Traktat o monecie” z 1519 roku. Wystawa w podziemiach Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wejścia w grupach 15 osobowych, co 15 min.Miejsce: Archiwum Państwowe, ul. Wałowa 5.O godz. 20.00 i 20.45 oprowadzanie w języku angielskim.

PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.

19.00 – 0.00 Warsztaty kaligraficzne „Ręką Astronoma”Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu italiką – rodzajem renesansowego pisma pochylonego, które było używane w czasach Mikołaja Kopernika. Zapraszamy wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych, na chwilę wyciszenia i relaksu z kaligrafią.

19.00 – 20.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Magnes”Dzieci wykonają, przypominające meteoryty, magnesy na lodówkę.

19.00 – 19.45, 20.30 – 21.15, 21.45 – 22.30 Oprowadzanie po wystawie „Wokół Słońca i Księżyca”

Wystawa prezentuje niezwykłe książki, które od kilkuset lat tworzą historię jednego z najważniejszych odkryć w nauce, dziś znanego jako rewolucja kopernikańska. Będzie można zobaczyć „O obrotach sfer niebieskich”, a także teksty i sylwetki takich gigantów nauki jak Klaudiusz Ptolemeusz, Tycho Brahe, Jan Kepler, Galileusz i Izaak Newton.

20.45 – 21.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kopernik na co dzień”

Będziemy robić zakładki do książek w kształcie postaci Kopernika, w kształcie planet i statków kosmicznych.

22.00 – 23.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kosmiczna przypinka”Podczas trzeciej części zajęć, uczestnicy wykonają własnoręczne kosmiczne projekty i przypinki z przesłaniem. Będzie to spotkanie z kosmicznym światem, z jego tajemnicami i niezwykłymi zjawiskami.

Pracownia Parter

Ul. Traugutta 12, 80-221 Gdańsk

godziny: 19:00 – 22:00

wstęp: bezpłatny

www.instagram.com/pracownia_parter

Kiedy więc każę wam zarabiać pieniądze i zdobyć własny pokój, w istocie proszę Was o to, byście żyły świadome rzeczywistości, a więc wiodły żywot fascynujący, niezależnie od tego, czy uda Wam się przekazać innym jego treść.

Wirginia Woolf, Własny pokój.

Wystawa 2 pokoje to zaproszenie, aby zajrzeć do pracowni artystycznej Sylwii Aniszewskiej i Hanny Banaszczyk. Projekt ma na celu wyjście naprzeciw odbiorcy i otwarcie przestrzeni od strony na co dzień niedostępnej. Przestrzeń, którą współtworzymy na jest naszą pracownią, którą cyklicznie zamieniamy w galerię wystawienniczą. Tym razem – po raz pierwszy uchylamy drzwi naszej pracowni na Traugutta 12 umożliwiając przyjrzenie się z bliska naszemu warsztatowi pracy, odsłaniając zarówno proces tworzenia, powstawania idei oraz całego zaplecza, tego co wydarza się pomiędzy nami, gdy w niej wspólnie przebywamy. Ukazujemy nie tylko miejsce tworzenia, ale także przestrzeń nawiązywania się relacji i więzi. Odkrywamy ukryty potencjał miejsca – byłego sklepu monopolowego, który przekształciłyśmy własnymi rękoma w miejsce przyjazne i na swój sposób „udomowione”.Sylwia: Studio artysty to dla mnie bardzo interesujące miejsce. Zwykle znajdują się tam obiekty, które zapraszają do rozmowy, a zarazem reprezentują coś bardzo intymnego. Ostatnio kilka osób zaprosiło mnie do swojej pracowni. Każda z nich na początku przepraszała mnie za bałagan. A potem mogliśmy rozmawiać o czymś trochę niekonkretnym i może dziwnym, czymś co było i nie było jednocześnie. W jednym przypadku rozmawiałyśmy o prostych rzeczach: o pudełku, drewnianej konstrukcji z kabelkami i kawałkiem węgla. Były to przedmioty reprezentujące skomplikowany i twórczy eksperyment. Było świetnie. Od jakiegoś czasu dzielę pracownię z Hanią. Mogę oglądać proces i decyzje powstające w organiczny sposób, które manifestują się w obrazach, pracach, rzeczach które podglądam w pracowni. Czasami o tym rozmawiamy, ale w większości po prostu sobie patrzę. W tym procesie widzę coś subtelnego, co czasem może zagubić się w momencie próby zorganizowania np. wystawy. Nie wiem czy taka obserwacja jest wzajemna. Zajmowanie przestrzeni było dla mnie zawsze czymś trudnym, wolałam raczej mieszkać w świecie koncepcji. Otworzenie miejsca pracy dla szerokiej publiczności, jest dla mnie formą zaufania i dzielenia się. Hanna: Często gdy chodzę na wystawy i wernisaże interesuje mnie to, co znajduje się pod spodem danego dzieła. To – czego nie dostrzegamy w wyselekcjonowanej ekspozycji, na białej ścianie, pomiędzy jednym obrazem a drugim. Interesuje mnie zaplecze procesu danego twórcy, co wpłynęło na to by zamknąć pewne doświadczenia w jednym obrazie, takim przedstawieniu czy zestawieniu form na jaki aktualnie patrzymy. I wiem, że pod spodem przedziera się życie, codzienność, idea, wyobraźnia, nastroje, czasami pustka a może i chęć schronienia.

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury

ul. Elżbietańska 9, Gdańsk

godziny: 19:00-23:00

wstęp: bezpłatny

www.elzbietanska.pl

Spacerem na herbatkę u Oblatów.

Podczas spaceru poznamy tajemnice zabytkowych klasztornych wnętrz, których mury sięgają XV wieku. Ich spektakularną przemianę od czasów Ojców Karmelitów, po dzisiejszych gospodarzy tego miejsca, czyli Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, będzie można obejrzeć na filmie pokazującym proces ich rewitalizacji.Spacer zwieńczymy w Herbaciarni u Oblatów znajdującej się w średniowiecznej klasztornej piwnicy.

Spacery ruszają o godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 pod kościołem św. Józefa, ul. Elżbietańska 9, Gdańsk.

Herbaciarnia u Oblatów będzie czynna do godz. 23.00

Edukreska

l. Grunwaldzka 2/5, Gdańsk

godziny: 20.30 – 01.00

wstęp: bezpłatny

edukreska.pl + kresl.pl

Przygotujemy wykład i materiały odnośnie kierunków i egzaminów na ASP w Gdańsku i politechnikę Gdańską, wydział architektury. Podczas nocy będziemy omawiać wszelkie informacje na ten temat + rysować wspólnie modela i jedną dużą pracę, takie graficzne doodle.

Galeria ESKAEM

Gdyńskich Kosynierów 10, Gdańsk

godziny: 17:00-23:59

wstęp: bezpłatny

eskaem.pl

Czy to Eden? Marianna Serocka & Monika Stolarska

Według Marianny i Moniki Raj można odnaleźć w buchającej roślinnością szklarni czy Parku Oliwskim. Istnieje w rzeczywistym świecie, zdecydowanie ukształtowanym przez człowieka. Ogrody 21. wieku tworzą ludzie i to też my decydujemy o losie tych naturalnie istniejących. Te nowe, tworzone przez siebie, wydzielamy szklanymi ścianami lub murami. W edenach stworzonych przez człowieka głównie przebywa on sam i choć nie jesteśmy bogami, nasze ogrody mają często rangę sacrum. Edeny antropocenu są dla nas świątyniami wytchnienia, równowagi i ucieczki od tempa codziennego życia.

W obrazach Moniki Stolarskiej często punktem wyjścia jest potrzeba prawdy, harmonii, miejsca które będzie początkiem i końcem. Żywa, cykliczna natura, która niestrudzenie nie daje się okiełznać czy uwikłać w ludzkie ramy. Przyroda, która umiera, by się odrodzić i znów umrzeć i znów… bez wartościowania, co jest dobre a co złe. Ten nieskończony rytm jest jak obietnica Edenu.

Marianna Serocka zazwyczaj szuka inspiracji w codziennych sytuacjach i doświadczeniach życiowych. Podczas spaceru po Parku Oliwskim dowiedziała się o rzeźbie skradzionego węża i postanowiła wykorzystać tę historię do odtworzenia „wonsza” takimi technikami, które nie będą kusić potencjalnych złodziei. Wąż pokazywany w LKW Gallery stał się punktem wyjścia dla motywu przewodniego wystawy i zapalnikiem do dalszych twórczych poszukiwań. Przedstawienie go w formie zjadającego własny ogon dodaje symbolikę nieskończoności i odrodzenia się, a kto nie chciałby w końcu odrodzić się w raju?

Monika Stolarska jest artystką i pedagożką.Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom na wydziale Malarstwa, ze specjalizacją dodatkową w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej. Działa na polu sztuk wizualnych – zajmuje się malarstwem jak również kolażem. Zajmują ją zarówno zarośla i chaszcze, jak i modernistyczna architektura oraz sztuka spod znaku geometrii.Prowadzi zajęcia we własnej pracowni na warszawskiej Woli oraz w Centrum Artystycznym Sztukarnia.

Marianna Serocka artystka wizualna, ilustratorka, autorka dwóch powieści graficznych „Disco Cry”, wydanej przez wydawnictwo Centrala (2016) oraz „Kuch luftowy” wydanej przez Timof i cisi wspólnicy (2022) Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Leszka Misiaka oraz w pracowni fotografii dr hab. Agaty Pankiewicz (2014).

Kościół Świętej Trójcy

ul. Św. Trójcy 4

godziny: 19.30-22.45

wstęp: bezpłatny

www.gdansk.franciszkanie.pl

15 minutowe prezentacje organowe o godz. 19.30, 20.30, 21.30 i 22.30 oraz oprowadzanie po kościele.Wykonawcy: Studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Koło Artystyczno-Naukowe Katedry Muzyki Kościelnej, Maciej Jakimowicz, prof. Andrzej Szadejko;

Organizator: Klasztor oo. Franciszkanów w Gdańsku, Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”

GAK „Plama”

ul. Pilotów 11 (wejście od strony patio)

godziny: 13:00-15:00,

wstęp: 0zł

Wystawa „Nasze małe muzea” – Terytoria Stowarzyszone

 5.05.2023 (piątek) g. 18:00 – wernisaż wystawy

EUROPEJSKA (Przed)NOC MUZEÓWwarsztat „Eksponat z szuflady”  i spotkanie z autorkami

Wystawa będzie prezentacją prac sześciu artystek skupionych w grupie „Terytoria Stowarzyszone”

Autorki pracują w różnych technikach i dyscyplinach: fotografia, rysunek, malarstwo, ilustracja, tkanina, rzeźba, collage. Tematy, które je interesują w pracy twórczej są także różnorodne.

„Ta różnorodność, to nasze indywidualne terytoria, które ” stowarzyszamy” w ramach wspólnych wystaw, to potencjał naszej nieformalnej grupy. Nie łączą nas wspólne hasła, idee, filozofie. To co nas stowarzysza to podobne nastawienie do naszej pracy i potrzeba współdziałania. Z takiego podejścia do pracy wynikają nasze długoletnie przyjaźnie artystyczne, wspólne działania i wspólne cele. Wszystkie w jakimś stopniu i w jakimś sensie jesteśmy liderkami, ale jednocześnie chcemy dzielić się naszą pracą i działać twórczo, łącząc nasze indywidualne terytoria.”

Tematem wystawy „Nasze małe muzea” jest opowieść o tym, co próbujemy zachować lub zapamiętać.

Spichlerz „Błękitny Baranek”

oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

gdzie: Chmielna 53, Gdańsk

godziny: 19-01 (ostatnie wejście 30 minut po północy)

wstęp: 1 zł

www.archeologia.pl

ZAMCZYSKO – tak brzmi hasło Europejskiej Nocy Muzeów 2023 w Spichlerzu Błękitny Baranek. Przeniesiemy się w czasie do początków Gdańska. Odtworzymy dzieje sprzed wieków, odkrywając historię pierwszego grodu nad Motławą.

W programie:

  • ożywiona uliczka średniowiecznego Gdańska – rekonstruktorzy historyczni w strojach z epoki,
  • odbudowywanie gdańskiego zamku krzyżackiego – wspólne tworzenie makiety z miniaturowych cegieł,
  • patrole średniowiecznych strażników,
  • pojedynki na miecze,
  • burzenie średniowiecznego muru za pomocą miniaturowej machiny oblężniczej,
  • przymierzanie średniowiecznej zbroi (okazja do pamiątkowego zdjęcia),
  • „Wątki w murze – puzzle z cegieł” – warsztaty ze średniowiecznej sztuki budowlanej przy użyciu magnetycznych cegiełek,
  • koncerty na lirę i śpiew,
  • inscenizacje z życia dawnych gdańszczan,
  • „Pieprz i rodzynki” – ciekawostki archeobotaniczne z kuchni dawnego Gdańska,
  • wszystko o szyciu średniowiecznych strojów – dotykanie dawnych tkanin,
  • mincerz – bicie monety,
  • łowienie ryb – gra zręcznościowa dla najmłodszych,
  • pokazy filmowe w kameralnej sali kinowej – ubiór i uzbrojenie z czasów bitwy pod Grunwaldem,
  • zwiedzanie wystaw: „Tajemnice gdańskiego Zamczyska”, „Miasto pod Miastem”, „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”, „Wyspa Spichrzów w Gdańsku”, „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Gdańska Galeria Miejska – 4G

ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Gdańsk

godziny: 18:00-24:00 (17-20 Pracownia)

wstęp: bezpłatny zł

www.ggm.gda.pl

ENM 2023 / 13 maja–1. Grassowanki

W Pracowni Artystycznej będą do dyspozycji ołówki, kredki i farby, by na miejscu pobawić się kolorowankami, labiryntami i innymi zadaniami z publikacji dla dzieci.

2. Czapeczka Oskarka / warsztaty z użyciem papieru

Wykonamy papierowe czapeczki jak u Oskarka z ilustracji Grassa do Blaszanego Bębenka. Instrukcja ze strony nr 5 Grassowanek. Przygotujemy arkusze gazet, kolorowego brystolu i będziemy instruować uczestników – nie wyjdą z gołą głową : )

3. Marmurki – gra / pasaż przy Grobla I.

Aby rozpocząć rozgrywkę należy potoczyć największego Szklaka zwanego „Jack” wewnątrz koła. Następnie zadaniem każdego z graczy jest wturlanie swoich kulek jak najbliżej „Jacka”. Zwycięża ta osoba, której szklak znajdzie się najbliżej największej kulki. Zwycięzca rundy otrzymuje po jednej kulce od każdego gracza.

Szklane kulki, marbles, kule duńskie – rodzaj dziecięcej zabawki. Szklane, gliniane lub kamienne (głównie marmurowe lub agatowe) kulki najczęściej o średnicy ok. 1,25 cm, choć ich rozmiar może sięgać od 0,7 do 3 cm. Rozpowszechnione na całym świecie, szczególnie popularne w basenie Morza Śródziemnego i w Indochinach, ale także w Niemczech. Ze względu na ich atrakcyjny wygląd oraz różnorodność kolorów i materiałów kulki nierzadko bywają przedmiotem kolekcji lub wymiany pomiędzy dziećmi.

O marmurkach wspomina literatura rzymska, istnieją również znaleziska archeologiczne potwierdzające ich występowanie w starożytnym Egipcie. Szklane kulki do gry wynaleziono w 1848 roku w Niemczech. W latach 70. XIX wieku do masowej produkcji weszły marmurki ceramiczne. W kulki można grać na bardzo wiele sposobów, wiele jest też sposobów ich trzymania i rzucania. W niektórych krajach odbywają się nawet mistrzostwa gry w kulki.

„WINDA” Gdański Archipelag Kultury

Racławicka 17 (wejście od Klonowicza), Gdańsk Wrzeszcz

godziny: 18:00 – 23:45

wstęp: 0zł

www.winda.gak.gda.pl

KORZENIE ROCKA // EUROPEJSKA NOC MUZEÓWPrezentacja zbiorów stanowiących podwaliny Muzeum Rocka w Gdańsku.

Podczas tego rocknrollowego spotkania pokażemy zbiory Wojciecha Korzeniewskiego i Stowarzyszenia Cygnus, które to stanowią podwaliny Muzeum Rocka.

Całą przestrzeń Windy wypełnią Rock&Rolowe plakaty, afisze, zdjęcia, eksponaty: pamiątki po gwiazdach, sprzęt muzyczny, przypinki, książki, czasopisma, słowem wszystko to, co jesteśmyw stanie pokazać i wyciągnąć z naszych piwnic, strychów i magazynów

Zaprezentowana zostanie tylko część zbiorów płyt winylowych i pocztówek dźwiękowych Stowarzyszenia – bo w jego zbiorach płyt jest ponad 2 tysiące, a pocztówek dźwiękowych blisko 4 tysiące.

Pokażemy również zdigitalizowane przez Stowarzyszenie zbiory zdjęć dotyczące historii sopockiego Non-Stopu, czy też unikatowe zdjęcia gwiazd bigbitu, które pojawiły się na Festiwalach w Opolu, autorstwa legendy polskiej fotografii Marka Karewicza. Prezentacji zdjęć towarzyszyć będą największe przeboje rocka. Zobaczycie część Archiwum Polskiego Rocka, największą bazę okładek płytowychw tej części Europy, stworzonej przez Daniela Wolaka! Początki Rocka!

W Czarnej Sali odbędzie się spotkanie z publicznością, którego tematem będą początki Rock&Rollaw Polsce, no i oczywiście Czerwonych Gitar, rozmowę poprowadzi Wojciech Korzeniewski a jego gościem będzie Jerzy Skrzypczyk. Na zakończenie tego spotkania kilka rockowych utworów zaśpiewa wokalistka Marta Kruk oraz zobaczymy nigdy wcześniej nie emitowany film dokumentalny „Dzień z życia Franka” poświęcony Franciszkowi Walickiemu, ojcu chrzestnemu polskiego Rocka.

Na uczestników będą czekały również reprodukcje kultowego czasopisma „Musicorama”.

Na ekranach będzie można zobaczyć koncerty rockowe. Przedstawione zostaną również archiwa oczekujące na digitalizację jak np. część z 20 tyś. negatywów z koncertów i wydarzeń muzycznych autorstwa Jacka Awakumowskiego czy Marka Karewicza.

Przed Windą GAK zawiśnie wystawa „Legendy Polskiego Rocka” czyli zdjęcia autorstwa Jacka Awakumowskiego, wykonane głównie podczas Festiwali w Jarocinie. Ekspozycję stanowi 30 plansz.

NOMUS

Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14

GODZINY: 19-01

WSTĘP: 0 zł

www.mng.gda.pl

19:30–22:30 Otwarte warsztaty recyklingowe (Karina Królak i Patrycja Smirnow)

Zapraszamy na międzypokoleniowe wieczorne warsztaty, gdzie wspólnie wykonamy instalację artystyczną dla której inspiracją będzie roślina kwitnąca po zmierzchu – lepnica rozdęta. Spotkanie jest częścią projektu „Re4rest” realizowanego od 2017 r., prezentowanego na wystawach w Polsce i za granicą, polegającego na tworzeniu artefaktów z butelek PET.

20:00–21:00 Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Looking Through Objects” w języku polskim (Agnieszka Jacobson-Cielecka)

22:00–23:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Looking Through Objects” w języku angielskim (Gian Luca Amadei)

Gdańska Galeria Miejska – GGM1

 ul. Piwna 27/29, Gdańsk

godziny: 18:00-24:00

wstęp: bezpłatny zł

www.ggm.gda.pl

Wystawa: Dominika Olszowy. Odkryty Brzuszek.

Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Gdańsku

 al. Grunwaldzka 216, Gdańsk

godziny: 17-22

wstęp: bezpłatny

gdansk.ipn.gov.pl

Materiały audiowizualne w zasobie Archiwum IPN w Gdańsku.Zostaną zaprezentowane oryginalne, stare taśmy filmowe, kasety oraz sprzęt służący Służbie Bezpieczeństwa do inwigilacji obywateli. Goście będą mogli zobaczyć różne materiały dźwiękowe i filmowe.Podczas Nocy Muzeów odbędzie się pokaz dwóch filmów ukazujących wizytę Fidela Castro w Gdańsku (1972 r.) oraz wizytę papieża Jana Pawła II na Westerplatte (1987 r.), ponadto zostanie udostępnione „Stanowisko nasłuchu” – dające możliwość odsłuchania zapisu rozmów stanowiska kierowania MO w Gdańsku połączone z prezentacją filmu operacyjnego zarejestrowanego w czasie zajść ulicznych.Odwiedzający zostaną również zaproszeni do magazynów archiwalnych i kartoteki.A najmłodszych zapraszamy na warsztaty plastyczne.

Szczegółowy program:

17.00 – 18.00, 20.45 – 22.00 Prezentacja projektu pt. „Materiały audiowizualne w zasobie Archiwum IPN w Gdańsku” przedstawiającego rodzaje posiadanych materiałów dźwiękowych oraz filmowych wraz z ich charakterystyką. Ponadto przedstawione zostaną oryginalne taśmy, kasety oraz sprzęt a także fragmenty filmów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa, ukazujące m.in. wizytę Fidela Castro w Gdańsku (1972 r.), wizytę papieża Jana Pawła II na Westerplatte (1987 r.) czy działania ZOMO na terenie Gdańska. Pracownicy omówią proces zabezpieczenia oryginalnych nośników, ich digitalizację oraz zasady przechowywania i udostępniania (czas trwania ok. 1 godz.)

18.15 – 19.00 Pokaz spotu popularyzującego „Archiwum Pełne Pamięci”, w którym przedstawiono materiały przekazywane do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przez minione 20 lat; pokazano na nim m.in. najstarsze dokumenty z 1853 r. wystawione przez władze carskie, dziennik służby w Legionach Polskich, pamiątki po obrońcy Poczty Polskiej, medale i odznaczenia wojenne, oraz fotografie i unikatowe archiwalia, będące świadectwami dramatycznej polskiej historii XX wieku. Widzowie będą mogli także zobaczyć profesjonalne metody zabezpieczania i przechowywania darów, jakimi posługują się archiwiści. Pokaz połączony z prezentacją wybranych dokumentów z zasobu IPN.

19.00 – 20.30 Prezentacja filmu dot. stanu wojennego w Gdańsku: „Czołgi jadą”

17.00 – 22.00 Spacer po magazynach archiwalnych Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku w towarzystwie archiwistów, którzy opowiedzą o zasobie archiwalnym, przedstawią metody porządkowania dokumentacji, zasady ich konserwacji oraz proces cyfryzacji materiałów. Omówiona zostanie elektroniczna baza danych, możliwości korzystania z niej oraz wyszukiwania danych ( wejścia do magazynów co pół godziny, w 10 – 15 osobowych grupach)

Wydarzenia towarzyszące: „Stanowisko nasłuchu” – możliwość odsłuchania zapisu rozmów stanowiska kierowania MO w Gdańsku połączona z prezentacją filmu operacyjnego zarejestrowanego w czasie zajść ulicznych

Prezentacja oryginalnego filmu instruktażowego dot. obsługi sprzętu audiowizualnego wykorzystywanego przez MO i SBPrezentacja oryginalnych filmów z wizji lokalnych i przeszukań prowadzonych przez MO i SBWarsztaty plastyczne: kolorowanki patriotyczne

Wykonywanie przypinek z emblematami patriotycznymi

Stoisko z publikacjami IPN

Zwiedzanie magazynów archiwalnych: co pół godziny od 17.00 do 22.00.

Wartownia Nr 1 na Westerplatte

oddział Muzeum Gdańska

Ul. Mjra H. Sucharskiego 70

wstęp: 1 zł

godziny: 19-1

muzeumgdansk.pl

Westerplatte broni się nadal. Te słowa zna każdy Polak. Na Westerplatte, w jednej z dwóch ocalałych fortyfikacji, zobaczysz wystawę przygotowaną przez obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W 1908 roku westerplatczycy przekazali obiekt i pamiątki obecnemu Muzeum Gdańska. Wśród najcenniejszych są te po dowódcy obrony, majorze Henryku Sucharskim.

Jeśli dysponujesz pamiątkami związanymi z powojenną historią Westerplatte (kartki pocztowe, gazety, fotografie), szczególnie z lat 1974-1989, może je przekazać do naszych zbiorów i zostać Darczyńcą Muzeum Gdańska. Darczyńca będzie miał unikalną możliwość zwiedzania kabiny bojowej w Wartowni nr 1.

Muzeum Poczty Polskiej

oddział Muzeum Gdańska

Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01

muzeumgdansk.pl 

Odwiedź miejsce, które Niemcy zaatakowali 1 września 1939 roku w tym samym czasie Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Dziś to miejsce jest poświęcone pamięci Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, którzy w wielu wypadkach ponieśli największą ofiarę na rzecz naszej ojczyzny.

W programie dwa oprowadzania, o godz. 19.00 i 20.00 poświęcone wystawie „Gedania i nie tylko” o sporcie w przedwojennym Gdańsku. Jeśli dysponujesz pamiątkami z tego okresu albo informacjami o Polakach z WMG możesz spotkać się z nami. Uzupełnijmy razem historię międzywojennego Gdańska.

Muzeum Nauki Gdańskiej

oddział Muzeum Gdańska

ul. Profesorska 3

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01

muzeumgdansk.pl

Atrakcje: koncerty carillonowe z trębaczami

Wstęp: 1 zł

Tylko tu udowadniamy, że czas nie istnieje! A jeśli już, to dla każdego chronometru płynie on inaczej. Wykorzystaj tę okazję również do zobaczenia mechanizmu zegarowego z 31-metrowym wahadłem, które w tym roku zostanie wpisane na listę Rekordów Guinnessa. Wśród atrakcji koncerty carillonowe z trębaczami o godz. 19.30, 20.30 i 21.30.

Dom Uphagena

oddział Muzeum Gdańska

ul. Długa 12

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01

www.muzeumgdansk.pl

Ruch: wstęp co 30 minut

Dostępność: cały obiekt

Atrakcje: inscenizacje historyczne

To jedyna w Polsce udostępniona do zwiedzania kamienica mieszczańska z okresu XVIII wieku. Zobaczysz tu, jak żyli dawni gdańscy patrycjusze. W poczuciu klimatu historii tego miejsca pomogą Ci rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk. Przygotowali oni szereg inscenizacji odsłaniających całkiem zabawne i całkiem poważne kulisy życia codziennego naszych przodków.

Dwór Artusa

oddział Muzeum Gdańska

ul. Długi Targ 43/44

wstęp: 1 ZŁ

godziny: 19-01

muzeumgdansk.pl

Dostępność: Wielka Hala, Sień Gdańska

Wstęp: 1 zł

Gdzie jak nie tu zobaczysz największy piec kaflowy nowożytnej Europy i św. Jerzego walczącego ze smokiem? Przy okazji warto zwrócić uwagę na detale, które stanowią opowieść o Gdańsku i otaczającym go świecie pozostawione przez dawnych mieszkańców naszego miasta. I chyba tylko tu znajdziesz gamę inspiracji do nowego zdjęcia profilowego!

Ratusz Głównego Miasta

oddział Muzeum Gdańska

ul. Długa 46/47

wstęp 1 zł

godziny 19-1

www.muzeumgdansk.pl

Atrakcje: koncerty fortepianowe

Dostępność: I piętro

Możesz tu zobaczyć dwa najważniejsze pomieszczenia dawnego Gdańska: wypełnioną symboliką i malarstwem Wielką Salę Rady oraz Wielką Salę Wety. Na tej ostatniej o każdej pełnej godzinie odbywać się będą koncerty na jednym z dwóch najstarszych fortepianów w Gdańsku.

Muzeum Bursztynu

oddział Muzeum Gdańska

gdzie: ul. Wielkie Młyny 16

godziny: 19-01

wstęp: 1 zł

www.muzeumgdansk.pl

Gdy wchodzisz do tego miejsca, chcemy byś poczuł się, jak w szkatule na cenną biżuterię. Na dwóch piętrach zobaczysz blisko 1000 przedmiotów wykonanych z bursztynu bałtyckiego, które przybliżą Ci historię złota Bałtyku od A do Z. Co warto zobaczyć? Szachy z bursztynu, czterocentymetrową inkluzję pająka, czy może najcięższą bryłę bursztynu na Świecie? Ty decydujesz! W zwiedzaniu pomogą Ci liczne instalacje multimedialne.

Kuźnia Wodna w Oliwie

oddział Muzeum Gdańska

gdzie: Ul. Bytowska 1

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01

www.muzeumgdansk.pl

Wydaje Ci się, że muzeum to miejsce, w którym panuje absolutna cisza i nie można dotykać eksponatów? W Kuźni zabytkowe młoty wodne pracują non stop pełną parą, a wewnątrz jest gorąco od roztopionych metali. Tylko z nami podczas Nocy Muzeów weźmiesz udział w wypalaniu żelaza metodą dymarkową.

Gdański Teatr Szekspirowski

ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, Gdańsk

godziny: 20.00-24.00

wstęp: bezpłatny

www.teatrszekspirowski.pl

SZEKSPIR: MORDERSTWO (NIE)DOSKONAŁE

Na kartach szekspirowskich dramatów trup ściele się gęsto, jednak nie zawsze ściele się w ten sam sposób. Mordercami kierują różne motywy, a ich czyny mają różne konsekwencje. Gniew może wyrastać z zazdrości, pychy, rządzy władzy czy chęci zemsty. Można zamordować w obronie demokracji, w wyniku słabości charakteru lub przez podszepty złych doradców. Albo jak Kleopatra, korzystając z pozycji, wściec się na sługę, który przynosi złe wieści:

Niech cię pochłonie najgorsza zaraza.

Bije go i obala na ziemię.

[…] Precz, wstrętny łotrze, lub ci oczy wydrę

I niczym piłki będę je kopała!

Wyrwę Ci włosy z głowy!

Powłóczy nim po podłodze.

Ile morderstw opisał Szekspir w swoich dziełach? Dlaczego wierzono, że krwawiące rany same są w stanie wskazać tego, kto je zadał? Jakie występki gwarantowały publiczną szubienicę, a za co dodatkowo wybebeszano zwłoki? Jak wyglądały scenografie ostatnich aktów tragedii i dlaczego miało znaczenie, w jakich okolicznościach się umiera? I czy faktycznie coś tak okrutnego, jak morderstwo, można opisać kwiecistym i pełnym pasji językiem?

Zapraszamy na godzinny spacer z przewodnikiem nie tylko po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ale i po historii morderczych faktów z epoki elżbietańskiej i szekspirowskich dzieł. Spacery będą inscenizowane, więc na zwiedzających czekają prawdziwie mocno/nocne wrażenia!

Zwiedzanie przeznaczone będzie tylko dla osób pełnoletnich.

Start: godz. 20:00

Czas trwania spaceru: ok 1 h

Spacery z przewodnikami ruszać będą średnio co pół godziny, począwszy od 20:00. Ostatni spacer rozpoczyna się o godz. 24:00

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia ul. Brzegi 55

POLSKO-JAPOŃSKA AKADEMIA TECHNIK KOMPUTEROWYCH

gdzie: ul. Brzegi 55, Gdańsk

godziny: 19-22

wstęp: bezpłatny

gdansk.pja.edu.pl

19:00-20:00 Stwórz swojego potwora – warsztaty z concept art’uWciel się w rolę concept artysty i zaprojektuj swojego unikalnego potwora. Zanim bestia zacznie wzbudzać grozę (lub inne emocje) w grze czy pozostałych mediach, trzeba dobrze ją wymyślić. Przejdziemy przez cały proces kreacji: od opisu, poprzez mapę myśli, aż po szkice postaci! Sugerowany wiek uczestników: 12+

20:00-21:30 Jak to jest być skrybą… – warsztaty z kaligrafii

Jak to jest być skrybą? To nie tak, że dobrze, czy nie dobrze. Gdybym miała powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, to najpewniej… Kaligrafię. Serdecznie zapraszamy na warsztaty o tym jak to jest być skrybą, czyli podstawy kaligrafii tradycyjnej. Spróbujemy okiełznać ściętą stalówkę i nie zapłakać nad naszymi kartkami, poznając najbardziej znane kroje pisma. Wyjdziemy też z ram samej kaligrafii, wciągając w warsztaty odrobinę ilustracji i kompozycji.

20:30-22:00 Wstęp do malarstwa cyfrowego na tabletach – warsztatyZapraszamy osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie grafiki cyfrowej i bardzo chciałyby tworzyć ale… od czegoś trzeba zacząć! Poznamy funkcje programów graficznych, które umożliwią rozpoczęcie swojej przygody z malarstwem cyfrowym.Sugerowany wiek uczestników: 15+

19:00, 20:00, 21:00, 22:00 Zapraszamy na oprowadzanie po budynku Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK Gdańsk na Brzegach. Zajrzymy do pracowni artystycznych i projektowych, zobaczymy przekrój prac wykonanych przez studentów kierunku Grafika w ramach różnych przedmiotów, poznamy ciekawostki z życia uczelni. Spotykamy się przy wejściu, o każdej pełnej godzinie od 19:00 do 22:00.

Centrum św. Jana Nadbałtyckie Centrum Kultury

ul. Świętojańska 50, Gdańsk

godziny: 19.00-24.00

wstęp: bezpłatny

www.nck.org.pl

„Wirtualnie i realnie czyli na ekranie i gotyckiej ścianie”

Oprowadzanie po Centrum św. Jana – godz. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30

Prezentacja współczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych zastosowanych w trakcie odbudowy, konserwacji i adaptacji kościoła św. Jana na centrum kultury.

Prezentacja organów bocznych – godz. 22.00, 23.00

Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, ob. Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode w latach 1760-61. Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć brzmienie instrumentu w historycznym wnętrzu kościoła św. Jana.

Zwiedzanie wieży

Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon zegarowy z 1543 r. W drodze na górę również są atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy odnowione poddasze.

Pokaz modelu 3D na ekranieModel wykonany metodą skanowania w czasie digitalizacji kościoła pokazuje na ekranie całą bryłę obiektu „przenikając” przez jej mury.

Samodzielne zwiedzanie Centrum św. Jana z aplikacją AR – która przenosi widzów do przeszłości pokazując wnętrze kościoła, historyczne postacie i wydarzenia

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na Noc Muzeów również do Ratusza Staromiejskiego.

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie

  ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

godziny: 12:00 – 00:00

wstęp: 1 zł

www.laznia.pl

Wojciech Radtke, We the water. Sala wystawiennicza

godz. 18.00 Wojciech Radtke, absolwent ASP w Gdańsku, to artysta multimedialny, rzeźbiarz, malarz, reżyser, performer, rysownik, scenograf, fotograf, grafik, designer, organizator festiwali/eventów/wystaw/spektakli. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, stypendysta Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Lider convivium Slow Food Pomorze. Realizuje prace z nurtu art and science. Na wystawie artysta zaprezentuje efekt swoich artystyczno-naukowych poszukiwań dotyczących wody rozumianej jako źródło i początek życia, przyjrzy się pamięci wody oraz jej cyrkulacji w środowisku naturalnym, którego elementem jest także człowiek. Wystawa w CSW ŁAŹNIA będzie częścią doktoratu artysty.

Katarzyna Józefowicz, Aglomerat – wernisażInstalacja artystyczna w przestrzeni klatki schodowej

Kuratorki: Anna Szynwelska i Kinga Jarocka

W ramach obchodów 25-lecia instytucji zaprosiliśmy artystkę Katarzynę Józefowicz do realizacji dzieła sztuki w przestrzeni CSW ŁAŹNIA w Nowym Porcie. Instalacja ma zajmować przestrzeń duszy klatki schodowej i być widoczna z poziomu parteru. Przyjmie ona formę misternej konstrukcji z papieru, z jakich artystka jest powszechnie znana. Instalacja ma być obiektem przypominającym rysunek, przez co twórczyni zamierza nawiązać do architektury dialogicznej wnętrza stworzonego przez prof. Jacka Dominiczaka. Jednocześnie samo dzieło ma pobudzić, oprócz skojarzeń architektonicznych, również strefę marzeń i wyobrażeń, niczym coś, co się wyłania i pojawia w budynku, ale także znika. Instalacja ma przywoływać to, co senne, nierzeczywiste i stanowić zapis minionego już czasu, w którym budynek pełnił inne niż obecnie funkcje i posiadał inny wygląd architektoniczny. Z drugiej strony papierowe konstrukcje będą nawiązywać formą do zagęszczających się osiedli, nadbudowujących się i tworzących w efekcie rodzaj pajęczej sieci, organicznej formy przestrzennej o strukturze krystalicznej.

Projekt zostanie zaprezentowany podczas uroczystego otwarcia instalacji w dniu Nocy Muzeów i na stałe wpisze się w przestrzeń budynku.

Katarzyna Józefowicz jest rzeźbiarką i autorką instalacji. Urodziła się w 1959 roku w Lublinie. W latach 1981-1986 studiowała na wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecne Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Z uczelnią związana jest do dziś jako dydaktyczka. Prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Intermediów.

W 2001 roku została laureatką Paszportu „Polityki”. Swoje prace pokazywała na wystawach  indywidualnych, m.in. w Galerii Foksal, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a także w CSW ŁAŹNIA. Ulubionym materiałem wykorzystywanym przez artystkę jest papier i tektura – tworzywa z natury mało trwałe i stosunkowo delikatne. Tworzy z nich duże, złożone z tysięcy elementów, misternie wykonane konstrukcje. Jej dzieła są pracochłonne, wymagają skupienia i wielogodzinnej, monotonnej pracy. Wszystkie czynności wykonuje własnoręcznie.

Mariusz Waras, Furioza – wernisaż

Dziedziniec przed budynkiem ŁAŹNI 2godz. 18.00

Kuratorki: Anna Szynwelska, Kinga Jarocka

Mariusz Waras, znany też jako m-city, jest jedną z ikon światowego street-artu. To wszechstronny artysta, autor około siedmiuset murali w ponad czterdziestu krajach, grafik, ilustrator, który zajmuje się również działalnością dydaktyczną, animacyjną i rewitalizacyjną oraz coraz częściej występuje w roli kuratora wystaw.

W ramach obchodów 25-lecia CSW ŁAŹNIA zostanie zrealizowana instalacja przestrzenna Mariusza Warasa. Zostanie ona umieszczona na stalowym stelażu na dziedzińcu CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie. Będzie impresją o Łaźni jako o fenomenie miejsca, które zmieniając swoją funkcję w wymiarze użytkowym, zachowuje ją w wymiarze społecznym. Zgodnie z koncepcją artysty, ważna będzie tu historyczna koncepcja budynku Łaźni i jego detale architektoniczne, jak i pierwotne związki łaźni z kulturą fizyczną, sportem i ciałem. Równorzędność kultury ciała i kultury ducha będzie stanowić w tej sytuacji połączenie pomiędzy dawnym miejscem higieny a współczesną placówką sztuki.

Artysta planuje przygotować też drugą instalację w przestrzeni publicznej — zostanie ona umieszczona na fasadzie CSW Łaźnia na Dolnym Mieście w czerwcu.

Mariusz Waras — urodzony w 1978 w Gdyni, doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury i Wzornictwa, na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Oprócz pracy akademickiej zajmuje się projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu m-city – który stał się jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej, środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza do aktualnych wydarzeń. Waras jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych. Współtworzy think tanku POGODA, zajmujący się zarządzaniem szeroko pojętą kulturą. Od 2018 roku jest kuratorem festiwalu Dictator Art Masters odbywającego się na terenie destylarni w kolumbijskiej dżungli. Miejsce to cyklicznie odwiedza czołówka światowych artystów z nurtu street artu, urban artu i sztuki współczesnej. Obecnie wspólnie z marką Dictador, autor kolekcji NFT w ArtHouse Spirits DAO i autor złotej butelki z edycji „M-city Golden Cities” sprzedanej za 1,5 mln dolarów.

Zielona Brama i Galeria Fotografii_Muzeum Narodowe w Gdańsku

Zielona Brama

Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk

godz. 19-01

wstep: 0 zł

www.mng.gda.pl

19:00–1:00 Wystawa „Sibylle Bergemann. Fotografie” oraz pokazy filmu o artystce

Sibylle Bergemann to jedna z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie. Dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawiło publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu.

Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątko­wej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Sao Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów.

Gdańska Galeria Fotografii

19:00–20:00 Promocja albumu „Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda” oraz wykład Mai Bieńkowskiej

Na przykładzie zbioru fotografii Marcela Grisarda, adiunktka muzealna opowie o historii zbioru barwnych diapozytywów, przedstawi sylwetkę i twórczość Marcela Grisarda oraz przybliży ideę fotografii wernakularnej, codziennej jako dokumentu historii. Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz diapozytywów z rzutnika karuzelowego oraz promocja książki  „Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisard”. Wydana w 2021 roku publikacja pod redakcją Mai Bieńkowskiej, to 250-stronicowy album z ponad 160 barwnymi fotografiami oraz trzema esejami dotyczącymi autora i niezwykłej historii fragmentu muzealnej kolekcji.

W 2016 roku córka pierwszego powojennego konsula Francji w Gdańsku Françoise Grisard de Burbon ofiarowała Muzeum Narodowemu 192 barwne diapozytywy ojca i opowiedziała swoją iście filmową historię związaną z Gdańskiem. Françoise Grisard de Bourbon była pierwowzorem postaci Margueritte z filmu „Do widzenia, do jutra” w reżyserii Janusza Morgensterna ze Zbigniewem Cybulskim w jednej z głównych ról. Jej ojciec Marcel Grisard, który w latach 1956-1960 pełnił urząd konsula Francji w Gdańsku za pomocą aparatu fotograficznego dokumentował wydarzenia związane ze swą pracą zawodową, ale przede wszystkim utrwalał momenty prywatnych wycieczek po Pomorzu i Polsce. Były to głównie fotografie architektury, pejzaży, miejsca turystycznych atrakcji oraz sceny rodzajowe ze swoją rodziną – żoną Yvette, córkami Françoise oraz Hélène. Przy okazji tych wszystkich sytuacji Marcel Grisard uwiecznił na barwnych slajdach historię odbudowy Polski po wojnie. Dzięki jego fotografiom możemy w kolorze zobaczyć ażurową konstrukcję odbudowywanego Żurawia, zrujnowany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, puste miejsca po oknach w kamienicach przy Długim Targu, ale i zniszczone mury zamku krzyżackiego w Malborku.  O samym autorze w książce pisze zaprzyjaźniona z Françoise Grisard, mieszkająca we Francji Jolanta Barełkowska. O estetyce i związkach fotografii i turystyki, szerzej pisze Maja Bieńkowska.  Barwnie o wątku filmowym, artystycznej atmosferze Gdańska tamtych lat opowiada w eseju Dorota Karaś, dziennikarka i autorka książek biograficznych.

Fotografie Grisarda to z jednej strony dokumentacja śladów dramatycznej historii miasta, a z drugiej – próba szukania polskich dróg do nowoczesności. Za graficzną formę publikacji odpowiada ES/ Joanna Kwiatkowska. Książka jest dwujęzyczna (polsko-angielska), dla osób zainteresowanych dostępne jest streszczenie tekstów w języku francuskim.

W trakcie Nocy Muzeów książkę będzie można zakupić z rabatem.

Galeria Mariacka

ul. Mariacka 48, Gdańsk

godziny: 19.00-00.00

wstęp: bezpłatny.

NOCNE SPOTKANIE Z TAJEMNICĄ IKONY: pokaz pracy nad Ikoną, zwiedzanie warsztatu ikonografa, wystawa ikon, wprowadzenie w kanon, modlitwa, skupienie, muzyka ciszy. 

Piwnica Romańska

Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

pl. Dominikański 1, Gdańsk

godziny: 19-01

wstęp: 1 zł

archeologia.pl

Nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów – czy można wyobrazić sobie bardziej emocjonującą atrakcję? I to w samym sercu Gdańska!

Zwiedzanie będzie zorganizowane w małych grupach. W roli przewodników wystąpią zawodowi archeolodzy.

Nie trzeba się zapisywać, ani przychodzić na wyznaczoną godzinę. Przewodnicy będą na miejscu przez całą Noc Muzeów. Ostatnie oprowadzanie zacznie się po północy.

Trasa zwiedzania koncentruje się na placu Dominikańskim:

PIWNICA ROMAŃSKA – miejsce zbiórki (zielony pawilon z szyldem „MUZEUM”, na obrzeżach targowiska),

wystawa „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”,

XIII-wieczne podziemia klasztorne,

ossuarium z XVI/XVII wieku (ściana kości),

HALA TARGOWA (przejście na poziom –1),

relikty dawnego kościoła św. Mikołaja.

Czas zwiedzania: około 45 minut.

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej

ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk

WSTĘP: 0 zł

godz. 19 – 01

www.mng.gda.pl

19:30–20:15„Symfonia pożegnalna” Josepha Haydna – czyli Muzeum Narodowe żegna stare logoWystąpi: Gdyńska Orkiestra Symfoniczna

W 2023 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku opracowało nową identyfikację wizualną instytucji. Odchodzący właśnie do historii motyw graficzny odwołujący się do gotyckiego okna, to jedyne logo muzeum, jakie identyfikowało je w powojennej historii. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla niego symfonię pożegnalną. Zaraz po niej zaprosimy do wsłuchania się w bardziej współczesne rytmy, zagra dla nas duet DJ Jazxing.

„Symfonia pożegnalna” Josepha Haydna to utwór, z powstaniem którego wiąże się jedna z najciekawszych anegdot, a zarazem zawoalowanych przekazów, w historii muzyki. Znajduje to swoje odbicie w samym utworze. W 1772 roku Haydn – jako szef orkiestry i kompozytor – przebywał w oddalonej od większych ośrodków miejskich posiadłości księcia Esterhazego. Po wielu tygodniach nadworni muzycy księcia byli już jednak zmęczeni przedłużającym się pobytem, z dala od cywilizacji i swoich rodzin. Dlatego uciekli się do fortelu, chcąc przekazać księciu, że zdecydowanie „zasiedział się” w tym miejscu. W trakcie odgrywania utworu kolejni muzycy aluzyjnie opuszczali swoje miejsca, dając do zrozumienia, że pora kończyć zarówno ich, jak i księcia pobyt na dworze. W Oddziale Sztuki Dawnej, na wirydarzu Muzeum Narodowego w Gdańsku, „Symfonię pożegnalną” odegramy tym razem staremu logotypowi Muzeum. Zagra dla nas Gdyńska Orkiestra Symfoniczna.

20:15–00:00 DJ-set w wykonaniu duetu Jazxing (Mateusz Filipiuk, Jakub Sautycz)Dj-sety Jazxing to hipnotyczna podróż balansująca na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii poprzez brzmienia nowoczesnego cosmic disco, electro, synth wave, post-punk czy acid house.

19:00–23:00 „Na moje oko!” – gra dla dzieci

Mówi się na mieście, że w Muzeum Narodowym można znaleźć całkiem ciekawe dzieła. Wiszą na ścianach, pysznią się na postumentach. Ale od jak dawna to trwa? Skąd one się tam wzięły? I czy aby na pewno nic im nie grozi? Słyszeliście zapewne niejedną historię o zrabowanych dziełach sztuki, to nie są przelewki! Dołączcie do naszego prywatnego śledztwa. Będziemy operować sprzętem szpiegowskim najwyższej klasy – wszystkimi pięcioma zmysłami.

20:30–23:00 Warsztaty sitodruku (Paulina Gula, Justyna Radziej)

Podczas warsztatów zaprosimy publiczność do samodzielnego wykonania sitodruków na muzealnych torbach, z motywami związanymi z nową identyfikacją wizualną muzeum oraz nawiązaniami do architektury i dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 19:00–00:30  Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów

19:00–00:00 Edukatorki i edukatorzy opowiadają o wybranych obiektach z kolekcji sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

19:00–00:30 Strefa barowa „Red Light”

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk   

Zbiórka: pod głównym wejściem do Pałacu Opatów;

godziny: 19.00 – 01.00

wstęp: 0 zł

www.mng.gda.pl

19:00–21:00 Spacer po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Zbiórka: pod głównym wejściem do Pałacu Opatów

W 1976 roku w Parku Oliwskim otwarto Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. Do stworzenia prac zaproszono znanych na Wybrzeżu artystów, którzy wykonali kilkanaście rzeźb. Różnią się one pod względem stylistyki, tematyki i użytego materiału – każda z nich jest inna i ma własną historię.

Jesteście ciekawi jakie mitologiczne opowieści inspirowały artystów? A może chcecie wiedzieć, która z rzeźb wygląda jak zardzewiały metal a wykonana jest z czegoś zupełnie innego lub jaki los spotkał rzeźby, które nie dotrwały na swoich miejscach do dziś? Jeśli tak, to zapraszamy na spacer po parkowej Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej z jej kuratorką Joanną Szymulą-Grygiel.

Odkrywanie tajemnic parkowych rzeźb dodatkowo umili Wam „Spacerownik” oraz seria gadżetów towarzyszących publikacji. Stylowa torba, notatnik i pocztówki. To doskonały pomysł na prezent! Dostępne w kasie oddziałów: Etnografii i Sztuki Dawnej.

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk

godziny: 19-01

wstęp: 0 zł

www.mng.gda.pl

19:00–20:00 Oprowadzanie po wystawie stałej „Kultura Ludowa Pomorza Gdańskiego” (Ewa Gilewska)

20:30–21:30 Wykład pt. „Zbigniew K. Wołyński – prekursor fotografii reklamowej” (Maciej Szymanowicz)

22:00–23:00 Oprowadzanie po wystawie czasowej „Wdzięk i fantazja” (Maciej Szymanowicz)

GAK „Wyspa Skarbów”

ul. Świbnieńska 204, Przegalina – Żuławska Zagroda Gburska

godziny: 14-17.30

wstęp: 0 zł

www.wyspaskarbow.gak.gda.pl

Organizator wydarzenia – Wyspa Skarbów GAK

Europejska Noc Muzeów na Wyspie Sobieszewskiej to doskonała okazja, aby lepiej poznać historię terenu Żuław i Mierzei Wiślanej oraz unikalna możliwość zwiedzania historycznej Zagrody Gburskiejz XIX w. i poznania historii obiektu.

W programie:

14.00 – autorska prelekcja Arkadiusza Lewickiego dotycząca historii Żuławskiej Zagrody Gburskiej z 1873 roku.

14.30 – prezentacja książki „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanejw XVI-XVII w.” Jaśminy Korczak-Siedleckiej, (Pomorska

Książka Roku 2022, Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”)

15.00 – premiera książki „Odwadnianie i osuszanie Żuław 1945-1950” Waldemara Nocnego, pisarza i historyka z Wyspy Sobieszewskiej

15.30 – poczęstunek dla uczestników spotkania

16.00 – spotkanie z duetem literackim, rozmowa z autorami wokół książek

Zespół Komunikacji GAK, kontakt: 504 043 495, [email protected]

Galeria BLIK

ul. Korzenna 1D, Gdańsk

godziny: 19-01

wstęp: bezpłatny

www.galeriablik.pl

Będzie można obejrzeć wystawę prac wchodzących w skład Kolekcji Galerii Blik. Na wystawie znajdą się obrazy oraz grafiki takich artystów jak m.in. Magdalena Abakanowicz, Marcin Bildziuk, Edward Dwurnik, Wojciech Górecki, Krzysztof Iwin, Rafał Kowalski, Paul Kreisel, Hugon Lasecki, Barbara Mazur, Marek Model, Ryszard Stryjec, Tina Janusz, Piotr Tołysz, Czesław Tumielewicz.

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście

  ul. Jaskółcza 1, Gdańsk-Dolne Miasto

godziny: 12-24

wstęp: 1 zł

laznia.pl

17:00 oraz 19:00 – warsztaty edukacyjne „Meduza” – (zapisy!!)

19:00 Przegląd prac wideo o przemocy

20:30 Koniec przemocy – czytanie performatywne

Meduza | Warsztaty edukacyjne w ramach Nocy Muzeów 2023

Sala wystawiennicza, sala nr 1

Wstęp: bezpłatny

Liczba miejsc ograniczona

Zapisy: Dominika Jastrzębska | [email protected]

17.00 | grupa wiekowa: 6-8 lat19.00 | grupa wiekowa: 9-12 lat

Uczestnicy i uczestniczki pod okiem prowadzących odwiedzą wystawę oraz wezmą udział w warsztatach artystycznych inspirowanych twórczością Katarzyny Serkowskiej, artystki tworzącej w nurcie bioartu.Podczas zajęć dzieci wysłuchają opowieści o Meduzie – zwierzęciu mocy, a także o sztuce pokonywania żalu i smutku, o akceptacji przeciwieństw losu i przetwarzaniu ich w wewnętrzną siłę. Z przygotowanych materiałów stworzą własne meduzy, które zabiorą ze sobą do domu. Kontakt z wystawą wzbogaci ich wiedzę i pozwoli im lepiej zrozumieć koncepcje artystki.

„Gdy wszystko wydaje się ciemne, straszne, nie wiadomo gdzie zmierza ani jak się skończy – zapoznaj się ze zwierzęciem mocy MEDUZĄ” (Maria Bucardi).

Inspiracją prac Katarzyny Serkowskiej są emocje związane z poczuciem osobistej straty. Tworzywem artystki stały się m.in. łzy, które w jednej z prezentowanych instalacji (nawiązującej do wiktoriańskich łzawników) ze znaku żałoby zmieniają się w symbol mocy pokonywania smutku, stają się punktem wyjścia do tworzenia nowego życia.

Przegląd prac wideo o przemocy

godz. 19.00 Sala kinowa

Artyści: Janka Bankousky, Dasha (Darya), Brian (Halouchyk), Mariya Hoyin, Antonia Luxem, Fran Orallo, Roberta Stubs, Gina Peyran Tan

Kuratorka: Jolanta Woszczenko

Jak jest różnica pomiędzy przemocą, agresją i terrorem? Jakie są współczesne formy przemocy, agresji i terroru? Jakie warunki muszą zaistnieć, aby sprawca/cy czuli się bezkarni? Jakie są relacje ofiar/y z oprawcą/cami. Jakie są skutki przemocy, agresji i terroru? Czy jesteśmy w stanie im zapobiegać? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Przegląd prac wideo nadesłanych na konkurs 15 IN OUT Festiwalu, które nie znalazły się w konkursie głównym, a których wspólnym mianownikiem był temat przemocy, agresji i terroru. Prace ukazują przemoc z perspektywy artystów, którzy nie tylko są jej świadkami, ale również często ofiarami. Jednym ze sposobów przepracowywania doznanych traum jest dzielenie się swoimi doświadczeniami. Podczas przeglądu będzie można także zobaczyć prace, które nie tylko są analizą współczesnych form przemocy i agresji, ale również manifestacją wspólnoty z pokrzywdzonymi i uciemiężonymi. Podczas przeglądu przedstawimy współczesne formy przemocy, agresji i terroru nie tylko w Ukrainie i Białorusi, ale również w Azji czy Ameryce Południowej.

Na konkurs organizowany w ramach 15 Festiwalu IN OUT 2022, którego tematem przewodnim był relacja obrazu ruchomego z designem, nadesłano ponad trzysta sześćdziesiąt prac, z czego znaczna część nie dotyczyła tematu przewodniego, a poruszała temat przemocy na świecie.

Filmy w języku polskim i angielskim.

Wystawa „Akwa Afekty” Katarzyna SerkowskaOpowieść o poszukiwaniu ekspresji dla emocji – uwięzionych w wodzie. Łzy, które są wyrazem straty, włączone zostają w obieg natury i otwierają nowy cykl. Jest to też opowieść o naszej więzi z naturą, odwieczną cyrkulacją w niej zachodzącą, będącą źródłem siły, odnowy i wewnętrznego wzrostu. W prezentowanych instalacjach artystka wykorzystała biologiczne medium, jakim jest woda, woda z jej ciała (łzy) i żywe organizmy — rośliny. Artystka połączyła naukę z mitologią, bio-art z symboliką. W swoich pracach poszukuje powiązań człowieka z naturą, więzi dających poczucie sensu i definiujących ludzką egzystencję.

Wystawa jest częścią programu Inkubator CSW ŁAŹNIA i realizowana jest w ramach nagrody przyznanej artystce przez CSW ŁAŹNIA w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2022.

Ratusz Staromiejski Nadbałtyckie Centrum Kultury

ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

godziny: 19-22

wstęp: bezpłatny

www.nck.org.pl

 „Ratusz od kuchni” 

Od zawsze wiadomo, że najlepsze imprezy odbywają się w kuchni. Nie inaczej będzie w tę wyjątkową noc w Nadbałtyckim Centrum Kultury.   Zapraszamy  naszych gości do Ratusza Staromiejskiego, aby odbyć wyjątkową kulinarno – historyczną podróż. Przeniesiemy się  do XVIII wiecznego Gdańska, gdzie poznamy tajniki kuchni historycznej oraz ówczesnej mody damskiej i męskiej. W Galerii stworzymy natomiast własne arcydzieła komiksowe ze szczyptą fantazji według „Przepisu na komiks”. Przez całe wydarzenie będzie można zwiedzać zakamarki Ratusza oraz poznawać przepisy kuchni wielokulturowej.

Program:

19.00 – 22.00 – zwiedzanie wnętrz Ratusza Staromiejskiego 

Siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest 400-letni Ratusz Staromiejski, jeden z niewielu gdańskich zabytków, które ocalały z wojennych zniszczeń. Konserwatorzy przez lata traktowali nasz Ratusz jak swoistą szkatułkę, służącą do przechowania klejnotów gdańskiej sztuki. Odkryjemy, więc tu najstarszy portal w Gdańsku, trójdzielną renesansową arkadę, oryginalne flizy holenderskie oraz wiele innych skarbów.

19.00 – 22.00 –pokazy filmów NCK „Smaki Kultury” 

Bohaterami i bohaterkami wyprodukowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury filmów są goście i gościnie o różnych korzeniach etnicznych, którzy na swoje miejsce na ziemi wybrali Pomorze.  Podczas Nocy Muzeów poznamy przepisy kuchni ukraińskiej, chińskiej, palestyńskiej i nigeryjskiego ludu Igbo.

19.00 – 22.00 „Przepis na komiks” 

Na otwartym stanowisku będziesz mieć okazję „upichcić” swój własny komiks. My zapewnimy NCK-owe składniki: wyjątkowe budynki, wysmakowane wnętrza oraz wyborne detale architektoniczne. Do Ciebie należeć będzie przyprawienie fantazją i kreatywnością tego dania w komiksowych garach… Ups! Kadrach. Wiemy też, że do tej smakowitej uczty zasiądą nietuzinkowe postaci, które przez wieki urzędowały w Ratuszu. Za pomocą dymków chętnie dowiemy się, co mówią i czują, a przede wszystkim, co robią w naszym Ratuszu podczas tej wyjątkowej nocy.

Warsztaty dostępne również w języku ukraińskim 

Prowadzenie: Fundacja  RC

19.30 – 19.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku”

20.30 – 20.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku” – II tura 

W trakcie pokazu przeniesiemy się do kuchni w XVIII wiecznym Gdańsku i przybliżymy gościom ówczesne realia rządzące gotowaniem i prowadzeniem kuchni. Będziemy mieli okazję również zobaczyć, dotknąć i powąchać aromatycznych dodatków, które były używane na co dzień w dawnej gdańskiej kuchni. Wyjątkowo smakowitą opowieść zakończy prezentacja dawnego sposobu przygotowywania gorącej czekolady.

Prowadzenie: Aleksandra Kucharska, współautorka książki „Smaki Gdańska”, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

20.00 – 20.20 „Garderoba od podszewki w XVIII-wiecznym Gdańsku”  

21.00 – 21.20 „Garderoba od podszewki w XVIII-wiecznym Gdańsku” – II tura 

Podczas uszytego na miarę pokazu zobaczymy z czego składał się ubiór gdańszczanina i gdańszczanki 300 lat temu. Usłyszymy o sposobie szycia,  a nawet konstruowania ubrań i ich odpowiednim przechowywaniu. Podczas ubierania naszych modeli dowiemy się co kto zakładał i na jakie okazje.

Prowadzenie: Danuta Paterka i Wawrzyniec Grabusiewicz, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

22.00 zakończenie 

Źródło:

www.nocmuzeow.ikm.gda.pl

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone