Noc Muzeów 2025 – Bydgoszcz: program, lista muzeów
Noc Muzeów 2025 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Zobacz także:
Noc Muzeów 2025: termin
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 17 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.
Noc Muzeów 2025 w Bydgoszczy: lista instytucji
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
- Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy
- Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
- Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”
- Dom Liter. Centrum Literatury i Pisma
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
- Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
- Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
- Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
- Muzeum Oświaty w Bydgoszczy
- Muzeum Kanału Bydgoskiego
- Muzeum Mydła i Historii Brudu
- Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
- Teatr Kameralny im. Wandy Rucińskiej w Bydgoszczy
- Młyny Rothera
- Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
- Archiwum Państwowe w Bydgoszczy
- Hufiec ZHP Bydgoszcz-Miasto
- Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Bydgoszczy
Noc Muzeów 2025 w Bydgoszczy: Program w wybranych instytucjach kultury
Informacje będą aktualizowane.
Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko – ul. Bydgoska 9 Ostromecko
- 17 maja 2025, godz. 19:00, wstęp wolny
Wernisaż wystawy „Przebudzenie – bydgoska kolekcja Profesora Dariusza Markowskiego”
Ponad 100 wyjątkowych dzieł sztuki po raz pierwszy udostępnionych szerokiej publiczności! Kolekcja Profesora Dariusza Markowskiego to obrazy, rzeźby i sztuka użytkowa przede wszystkim z przełomu XIX i XX wieku. Wśród autorów m.in. Malczewski, Wyczółkowski, Wyspiański, Weiss, Chełmoński, Hofman i Szukalski. Wystawę dopełniają rzeźby Laszczki, Bębnowskiego i Cykowskiego, a także XVII-wieczny arras oraz malowane kadry z ostatniej ekranizacji „Chłopów”.
Barka Lemara – ul. Spichlerna 1
- 17 maja 2025, godz. 18:00, wstęp wolny
Muzealia na Spichlernej
Zapraszamy na Spichlerną, czyli na pełne muzealiów i wspomnień nabrzeże Brdy! W programie Muzeum Legend Szyperskich m.in. „Flobuda pod Ferdeką” – improwizowane kino wyświetlające kilka wydań audycji „Muzealia – Regionalia” (TVP3 Bydgoszcz). Antrakty wypełnią Sławomir Welz, znawca dawnych aparatów grających, oraz Piotr Kulczyński, kolekcjoner retrokamer i przedmiotów z duszą. Powitamy też na barce wystawę Łukasza Wiese „Morskie Historie”.
Dom Liter – ul. Podwale 15
- 17 maja 2025, godz. 18:00, wstęp wolny
Wystawa maszyn do pisania
Dom Liter Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na oprowadzania kuratorskie po unikalnej w skali kraju wystawie maszyn do pisania. Można tu zobaczyć nie tylko maszyny i artefakty z nimi związane, ale także poznać historię bydgoskich maszyn: konstrukcji Władysława Paciorkiewicza (jedynej oryginalnie polskiej maszyny do pisania) oraz Oskara Pichta (używana do dziś maszyna do pisania alfabetem Braille’a). Wystawę uzupełnia kolekcja książek artystycznych i eksperymentalnych.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Godziny otwarcia:
- 18.00-00.00 – obiekty w Śródmieściu
- 16.00-22.00 – Exploseum
Wstęp:
- 3 zł/os. – pojedyncze wejście do jednego budynku MOB,
- 3 zł/os. – wstęp na wykład w sali audiowizualnej,
- 10 zł/os. – wstęp do wszystkich obiektów MOB w Śródmieściu,
- 10 zł/os. – wstęp na pojedyncze warsztaty w wybranych obiektach MOB.
Liczba miejsc na warsztatach, wykładach i oprowadzaniach jest ograniczona. Bilety można zakupić w kasach Muzeum oraz przez internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl.
Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4
Wystawy stałe: „Obrazy nie-/rzeczywistości. Inspiracje i aspiracje”, „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków”.
Wystawy czasowe: „Dźwięki spod igły”.
Wstęp na wszystkie wystawy: 3 zł/os.
Wykłady w sali audiowizualnej:
godz. 18.00 – „Cyberwojna i cyfrowy chaos – czy jesteśmy gotowi na atak?” (dr Kamila Sierzputowska, UKW w Bydgoszczy); godz. 20.00 – „Diabeł i Żydzi” (prof. Tomasz Kawski, UKW w Bydgoszczy); godz. 22.00 – „Moda na skandal: najgłośniejsze kontrowersje i szokujące pokazy mody” (dr Szymon Owsiański, PBŚ w Bydgoszczy). Wstęp na pojedynczy wykład: 3 zł/os.
Refektarz
Prezentacja nowo zidentyfikowanych i konserwowanych malowideł ściennych w sali dawnego refektarza sióstr klarysek. Godziny wejść: 18.00, 19.30, 21.00, 22.30. Zabytkowa siedziba MOB skrywa wiele tajemnic, m.in. salę dawnego refektarza, gdzie w trakcie prac konserwatorsko-budowlanych odkryto XVII-wieczne malowidła ścienne. Muzealni konserwatorzy zaprezentują nowo zidentyfikowane i konserwowane malowidła w sali dawnego refektarza sióstr klarysek. Wstęp: 10 zł/os.
Biblioteka MOB:
- 18.00-22.00 – warsztaty „Muzyczny Taras Biblioteki” – zapraszamy na nasze kreatywne stoisko, gdzie będzie można wykonać własny ekoinstrument. Wykorzystamy materiały z recyclingu i własną wyobraźnię. Do wyboru grzechotka z kubeczka po jogurcie, gitara z pudełka po chusteczkach lub tamburyno z papierowych talerzyków. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
- 18.00-00.00 – „Muzyczne bydgostiana” w ramach Tygodnia Bibliotek – prezentacja wydawnictw dokumentujących bydgoską kulturę muzyczną w zbiorach Biblioteki MOB. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5
- Wystawa stała „Aptekarstwo bydgoskie”.
- Wystawa czasowa „Skarby wiosny. Wystawa z cyklu Moździerz i pędzel”.
- Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os.
- 16.45, 17.15 – warsztaty tworzenia wody kolońskiej – serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty tworzenia wody kolońskiej. Podczas spotkania odkryjemy fascynującą historię tego niezwykłego zapachu, który po raz pierwszy pojawił się na początku XVIII wieku. Dowiemy się, jak powstał jeden z najsłynniejszych i najbardziej uniwersalnych zapachów, który zdobył serca zarówno mężczyzn, jak i kobiet na całym świecie.
- Zajęcia dla osób dorosłych. W warsztatach wezmą udział dwie grupy po 25 osób. Wstęp: 10 zł/os.
- 18.00-20.00 – „Krzyżówka” – zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Za poprawne wypełnienie krzyżówki przewidziano niespodzianki. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
- 18.00-20.00 – Ogród Społecznika i Społeczniczki – zapraszamy do odwiedzenia ogrodu, który znajduje się na tyłach Apteki pod Łabędziem. W godzinach od 18.00 do 20.00 będzie można wziąć udział w quizie dotyczącym roślin. Dla uczestników przewidziane są niespodzianki. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
- 19.00 – „Wieża Babel” – happening artystyczny z udziałem publiczności z wykorzystaniem techniki drippingu. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
Spichrze nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy, ul. Grodzka 7-11
Wystawa stała „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”.
Wystawa czasowa „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”.
Pokaz nabytków na wystawie stałej „Pamiątki związane z rodziną Chmielewskich z Bydgoszczy (XVII-XIX w.)”.
Wstęp na obie wystawy i pokaz: 3 zł/os.
- 16.00-17.00 – „Spichrze pełne historii” – w czasie oprowadzania interpretacyjnego po wystawie „Od Starego Rynku do placu Wolności” przyjrzymy się historii Bydgoszczy zaklętej w wybranych obiektach muzealnych. Co możemy z nich odczytać? Jaką wartość dla nas ma dzisiaj ten przekaz? Wstęp: 3 zł/os.
- 18.00-00.00 – „Zagadkowa Bydgoszcz” – karta pracy dla rodzin z dziećmi. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
- 19.00-20.30 – „Gaiki majowe” – uczestnicy zapoznają się z historią gaików majowych, tradycyjnych ozdób wiosennych, oraz wykonają je samodzielnie z wykorzystaniem gałązek, wstążek i artykułów papierniczych. Wstęp: 10 zł/os.
- 21.00-23.00 – „Twój ruch!” – kącik gier i zabaw z PRL-u. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
- 21.00-02.00 – Pokaz mappingu na Spichrzach nad Brdą w ramach prologu festiwalu H2O.
Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska
Wystawy stałe: „W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”, „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów”.
Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os.
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
Wystawy czasowe: „Olga Boznańska i jej czas”, „Archeologia w sztuce”.
Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os.
- 21.00-00.00 – „Jak powstaje rycina?” – prezentacja multimedialna „Zobaczyć kolor. Eksperyment w grafice polskiej (1900-1939)”. Miejsce: III piętro GSN. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
Exploseum, ul. Alfreda Nobla
Wystawa stała „EXPLOSEUM” (ostatnie wejście o 21.00).
Wystawa czasowa „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”.
Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os.
- 16.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Opór w Bydgoszczy”. Wstęp: 3 zł/os.
- 16.30-19.30 (wejścia co 30 minut) – zapraszamy na wyjątkową noc pełną historii i tajemnic! W ramach Nocy Muzeów oferujemy unikalną możliwość zwiedzania zaplecza magazynowego strefy produkcji nitrogliceryny. Liczba miejsc ograniczona. Zwiedzanie dla osób od 5. roku życia. Warunek udziału: pełna sprawność fizyczna i zakryte obuwie.
Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska
Wystawa stała „Skarb Bydgoski”.
Wstęp: 3 zł/os.
Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6, Wyspa Młyńska
- 18.00-22.00 – „Poznaj Sztukę od kuchni!” – artystyczna kuchnia zaprasza małych i dużych do samodzielnej eksploracji i zabawy. Poznaj, jakich „składników” używają artyści, tworząc sztukę. Wstęp: 10 zł/os.
- 18.00-19.30 – „Judyta – gwara bydgoska w pokoju zagadek MR6” – to spotkanie to nie miejsce dla miągwy ani luntrusa. Poznajmy aktywnie gwarę bydgoską, rozwiązując zadania przygotowane przez bydgoszczankę Judytę. Minimalny wiek uczestnika: 8 lat. Wstęp: 10 zł/os.
- 18.00-19.30 – „Nosimy sztukę” – twórcze warsztaty zdobienia toreb. Inspirując się ciekawymi motywami i cytatami ze świata sztuki, ozdobimy bawełniane torby, które wniosą do naszej codzienności nieco twórczego sznytu! Wstęp: 10 zł/os.
- 20.00-21.30 – „Niebo pełne gwiazd” – warsztaty malarstwa intuicyjnego. Zainspirowani obrazem Leona Wyczółkowskiego pt. „Niebo gwieździste” stworzymy własne wizerunki nieboskłonu pełnego gwiazd. Wstęp: 10 zł/os.
Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska
Wystawa stała „Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)”.
PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW W BYDGOSZCZY ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ!
Źródła:
Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.