Nowe święto państwowe 1 sierpnia

opublikowano: 2009-10-09 11:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Sejm uchwalił kolejne święto państwowe. Od przyszłego roku 1 sierpnia będzie Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Z wnioskiem o ustanowienie 1 sierpnia świętem państwowym wystąpił prezydent Lech Kaczyński, choć takie propozycje padały już od kilku lat, szczególnie z prawej strony sceny politycznej.
REKLAMA

Głowa państwa uzasadniła, że nowe święto to hołd złożony tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Zapis ten znalazł się w ustawie.

W jej uzasadnieniu czytamy także: Walka, przewidziana jedynie na tydzień, trwała ponad dwa miesiące – ostatnie dwa miesiące wolnej Polski na polskim terytorium przed 1989 rokiem. [...] Powstanie Warszawskie było kulminacyjnym momentem działania Polskiego Państwa Podziemnego, walką o wolną Polskę, która ostatecznie przyniosła zwycięstwo po 45 latach. Wolna Rzeczpospolita w pełni dziś odwołuje się do wartości i tradycji Polskiego Państwa Podziemnego. Z tego powodu, uhonorowanie dnia wybuchu Powstania Warszawskiego będzie oddaniem hołdu wszystkim bohaterom Powstania Warszawskiego, znanym i bezimiennym, walczącym z bronią w ręku lub czynnie wspomagających walczących Powstańców, budującym państwo, ale również tym działającym w konspiracji. W ten sposób wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.

Za prezydenckim projektem ustawy w Sejmie głosowało 397 posłów, przeciw był 1, wstrzymało się 6.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego nie będzie dniem wolnym od pracy.

Źródła

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone