Autor: Kamil Janicki
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2009-10-09 11:35
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Nowe święto państwowe 1 sierpnia

Sejm uchwalił kolejne święto państwowe. Od przyszłego roku 1 sierpnia będzie Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Z wnioskiem o ustanowienie 1 sierpnia świętem państwowym wystąpił prezydent Lech Kaczyński, choć takie propozycje padały już od kilku lat, szczególnie z prawej strony sceny politycznej.
REKLAMA

Głowa państwa uzasadniła, że nowe święto to hołd złożony tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Zapis ten znalazł się w ustawie.

W jej uzasadnieniu czytamy także: Walka, przewidziana jedynie na tydzień, trwała ponad dwa miesiące – ostatnie dwa miesiące wolnej Polski na polskim terytorium przed 1989 rokiem. [...] Powstanie Warszawskie było kulminacyjnym momentem działania Polskiego Państwa Podziemnego, walką o wolną Polskę, która ostatecznie przyniosła zwycięstwo po 45 latach. Wolna Rzeczpospolita w pełni dziś odwołuje się do wartości i tradycji Polskiego Państwa Podziemnego. Z tego powodu, uhonorowanie dnia wybuchu Powstania Warszawskiego będzie oddaniem hołdu wszystkim bohaterom Powstania Warszawskiego, znanym i bezimiennym, walczącym z bronią w ręku lub czynnie wspomagających walczących Powstańców, budującym państwo, ale również tym działającym w konspiracji. W ten sposób wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.

Za prezydenckim projektem ustawy w Sejmie głosowało 397 posłów, przeciw był 1, wstrzymało się 6.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego nie będzie dniem wolnym od pracy.

Źródła

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy