Nowy album o powstaniu warszawskim

opublikowano: 2008-02-07 22:17
wolna licencja
poleć artykuł:
5 lutego 2008 r. odbyła się promocja albumu ze zdjęciami z powstania warszawskiego autorstwa Eugeniusza Lokajskiego. Publikacji towarzyszy wystawa zdjęć Lokajskiego z okresu przedwojennego, a także części fotografii znajdujących się w albumie.
REKLAMA

Album zawiera 840 zdjęć zrobionych przez Eugeniusza Lokajskiego w czasie powstania warszawskiego. Zostały one przekazane muzeum przez siostrę autora, Zofię Domańską. Tematyka fotografii to przede wszystkim życie codzienne walczącej stolicy.

Zdjęcia podzielono na trzy kategorie: „Ludzie”, „Wydarzenia” i „Miejsca”. We wstępie przedstawiono biografię autora oraz jego fotografie sprzed wojny. Dodatkowo publikacja zawiera wspomnienia powstańców zaprezentowane w formie czatu (imię + wypowiedź). Twórcy albumu chcieli, aby treści w nim zawarte były przystępne dla młodzieży. Album został wydany z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin autora.

Eugeniusz Zenon Lokajski urodził się 14 grudnia 1908 r. w Warszawie. W okresie międzywojennym był jednym z najlepszych oszczepników na świecie, w 1936 r. na olimpiadzie w Berlinie zajął 7. miejsce. Oprócz tego był wielokrotnym mistrzem Polski w rzucie oszczepem, pięcioboju i dziesięcioboju. Podczas kampanii wrześniowej dowodził 35. plutonem piechoty. Był oficerem Armii Krajowej, w powstaniu warszawskim dowodził plutonem kompani sztabowej „Koszta”. Wykonał ok. 1000 zdjęć dokumentujących powstanie. Zginął 25 września 1944 r. pod gruzami domu przy ul. Marszałkowskiej 129.

Źródło: Nauka w Polsce, olimpijski.pl, Polskie Radio, rp.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone