Nowy serwis KAI

opublikowano: 2007-03-22 18:27
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Katolicka Agencja Informacyjna przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiła portal internetowy, którego celem jest promocja polskiej duchowości i kultury.
REKLAMA
  1. marca br. odbyła się konferencja z udziałem ministra Kazimierza Michała Ujazdowskiego, której celem była promocja nowego serwisu internetowego www.dziedzictwo.ekai.pl stworzonego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Utworzenie portalu ma na celu pogłębienie wiedzy o dziedzictwie kulturowym, a także stworzenie kompendium wiedzy o polskiej duchowości, kulturze, tradycji. Prace nad serwisem trwały od sierpnia 2005 r.

Na stronie można znaleźć skatalogowane i sfotografowane zabytki, które odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości. Wśród ponad 4 tys. haseł dostępnych na stronie znajdziemy m.in. charakterystyki ok. 150 zakonów i zgromadzeń oraz prawie 200 osób (głównie świętych oraz osób duchownych). Całość dopełniają słownik, streszczenia legend oraz zbiór pieśni wraz z tekstami. Niektóre utwory można usłyszeć w wykonaniu Scholii Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Twórcy strony wyrażają nadzieję, iż posłuży ona nie tylko instytucjom kultury i placówkom naukowym, ale także dziennikarzom, nauczycielom, uczniom, a także wszystkim zainteresowanym pogłębieniem własnej wiedzy na temat dziedzictwa religijnego Polski.

Zależy nam na stałej obecności w świadomości społecznej idei, dzieł, monumentów, poglądów i obyczajów - wszystkiego, co składa się na polskie dziedzictwo kulturowe – powiedział na konferencji minister Ujazdowski.

źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone