O Janie Karskim w Łodzi

opublikowano: 2011-06-03, 18:12
wolna licencja
W związku z kolejnymi obchodami Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi, w niedzielę 19 czerwca o godzinie 12:00 w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego, odbędzie się spotkanie poświęcone osobie Jana Karskiego.
reklama

Jan Karski w latach 1939–1942 był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Dwukrotnie przedostawał się na teren getta warszawskiego, a w przebraniu niemieckiego żołnierza przeprowadził rozeznanie w obozie zagłady w Bełżcu. W latach 1942–1944 usiłował bezskutecznie przekonać rządy i społeczeństwa Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych o istnieniu obozów śmierci.

  • Karski z pewnością nie jest w Polsce, w Stanach i Izraelu postacią nieznaną, jego książki i książki o nim są stale dostępne w księgarniach, a sfilmowane wywiady łatwo odnaleźć na You Tube. Nie znaczy to, że jest bohaterem społecznej wyobraźni (...). O pamięć trzeba walczyć – przekonuje w najnowszej biografii kuriera prof. Andrzej Żbikowski (Instytut Pamięci Narodowej, Żydowski Instytut Historyczny). Właśnie dlatego zdecydowano się na zorganizowanie spotkania przybliżającego jego sylwetkę.

Historycy zaproszeni do wzięcia udziału w spotkaniu – prof. Żbikowski, dr Adam Puławski (IPN) i Sławomir M. Nowinowski (Uniwersytet Łódzki) – przedstawią mniej znane oblicze demaskatora Holocaustu nie unikając przy tym kontrowersji jakie narosły wokół jego osoby. Wydaje się, że znów jak w całkiem odległych czasach, wiedzę o przeszłości przyswajamy raczej zagłębiając się w życiorysy bohaterów – twierdzi Żbikowski. – Bohater powinien być na naszą miarę i kierować się zrozumiałymi dla nas wartościami. Taki człowiek – zwykły i niezwykły zarazem - ma szansę zostać przewodnikiem w świecie historii zaświadczonej dokumentami, relacjami, ikonografią. - podkreśla.

Spotkanie jest organizowane przez Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Wydawnictwo Świat Książki.

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Przemysław Piotr Damski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii powszechnej, specjalista dziejów XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1871–1918. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego; wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie; współpracował ze Społeczną Akademią Nauk w Łodzi przy projekcie „Colonisation and Decolonisation in National History Cultures and Memory Politics in European Perspective”, nadzorowanym przez Universität Siegen (Siegen, Niemcy). Stypendysta Roosevelt Study Center (Middelburg, Holandia).

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone