O Janie Karskim w Łodzi
Jan Karski w latach 1939–1942 był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Dwukrotnie przedostawał się na teren getta warszawskiego, a w przebraniu niemieckiego żołnierza przeprowadził rozeznanie w obozie zagłady w Bełżcu. W latach 1942–1944 usiłował bezskutecznie przekonać rządy i społeczeństwa Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych o istnieniu obozów śmierci.
- Karski z pewnością nie jest w Polsce, w Stanach i Izraelu postacią nieznaną, jego książki i książki o nim są stale dostępne w księgarniach, a sfilmowane wywiady łatwo odnaleźć na You Tube. Nie znaczy to, że jest bohaterem społecznej wyobraźni (...). O pamięć trzeba walczyć – przekonuje w najnowszej biografii kuriera prof. Andrzej Żbikowski (Instytut Pamięci Narodowej, Żydowski Instytut Historyczny). Właśnie dlatego zdecydowano się na zorganizowanie spotkania przybliżającego jego sylwetkę.
Historycy zaproszeni do wzięcia udziału w spotkaniu – prof. Żbikowski, dr Adam Puławski (IPN) i Sławomir M. Nowinowski (Uniwersytet Łódzki) – przedstawią mniej znane oblicze demaskatora Holocaustu nie unikając przy tym kontrowersji jakie narosły wokół jego osoby. Wydaje się, że znów jak w całkiem odległych czasach, wiedzę o przeszłości przyswajamy raczej zagłębiając się w życiorysy bohaterów – twierdzi Żbikowski. – Bohater powinien być na naszą miarę i kierować się zrozumiałymi dla nas wartościami. Taki człowiek – zwykły i niezwykły zarazem - ma szansę zostać przewodnikiem w świecie historii zaświadczonej dokumentami, relacjami, ikonografią. - podkreśla.
Spotkanie jest organizowane przez Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Wydawnictwo Świat Książki.