Autor: Kamil Janicki
Tagi: Reportaże/relacje, Historia kobiet, Sylwetki i biografie, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska, Kraków, Małopolska
Opublikowany: 2009-12-09 22:42
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

O Wandzie Gertz w Krakowie. Relacja ze spotkania organizowanego przez „Histmag.org”

Wczoraj w Krakowie odbyło się spotkanie z Anną Nowakowską-Wierzchoś – stałą publicystką „Histmaga” i autorką opublikowanej zaledwie kilka tygodni temu książki „Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu”.
REKLAMA

Spotkanie było już drugim z cyklu „Historia z innej strony” – serii odczytów i dyskusji historycznych organizowanych wspólnie przez „Histmag.org” i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Spotkanie przyciągnęło mniejsze grono słuchaczy niż poprzednie, poświęcone terroryzmowi żydowskiemu, ale zebrani z uwagą słuchali prelegentki i włączali się w dyskusję. Odczyt przyjął w efekcie formę luźniejszej wymiany opinii, a autorka opowiadała o aspektach najbardziej interesujących słuchaczy.

Tematem była sama książka, a przede wszystkim jej bohaterka – kobieta-żołnierz, która w przebraniu uczestniczyła w I wojnie światowej, a podczas wojny z bolszewikami przejęła nawet, w dość przypadkowych okolicznościach, rolę dowódcy oddziału. Była aktywna w okresie międzywojennym, wiernie wspierając obóz marszałka Piłsudskiego, a także podczas II wojny światowej. Pracę jej poświęconą opublikował krakowski Avalon.

Na spotkaniu poruszono różne aspekty życiorysu bohaterki – tak najbardziej znany, „legionowy” epizod, jak i np. przyczyny jej emigracji i niemożliwości powrotu do Polski po 1945 roku. W dyskusji podjęto też szersze tematy – roli kobiet na wojnach, czy też ogółem doboru „znanych postaci” przenikających do pamięci społecznej. Dlaczego jedni zostają zapamiętani jako bohaterowie, a inni po latach są wymieniani co najwyżej w przypisach? Jak tę pamięć ożywiać i o jakich bohaterach pisać i mówić? Jakie znaczenie ma w tym kontekście płeć? Autorka wspomniała m.in. o niedawnym, omawianym krótko na naszych łamach, projekcie „Powstanie w bluzce w kwiatki. Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego”. Jeden z gości poruszył też, w szerokiej wypowiedzi, problem docierania do mniej znanych źródeł dotyczących czasów okupacyjnych – szczególnie w kontekście lokalnym.

Na koniec trwającego ok. 40 minut spotkania zaprezentowaliśmy także książki wydane przez „Histmaga”: „Źródła nienawiści” i "„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”":powstaniewarszawskie.histmag.org. Kolejny odczyt z cyklu „Historia z innej strony” odbędzie się w ostatni lub przedostatni wtorek stycznia. Poinformujemy o nim z wyprzedzeniem. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy