O co chodzi z niemieckimi reparacjami dla Polski? Najważniejsze informacje, które musisz poznać [Video]

opublikowano: 2023-09-27 14:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Ile straciliśmy na rzecz ZSRR i kto za to odpowiada? Dlaczego zrzeczenie się reparacji było niezgodne z Konstytucją? Obejrzyjcie video na kanale YouTube „Tu Historia – Joanna Jasitczak” i poznajcie najważniejsze fakty w tej sprawie.
REKLAMA

Nowy porządek świata ustalony po zakończeniu II wojny światowej zakładał, że Niemcy zobowiązane są wynagrodzić w naturze straty spowodowane przez nie w toku wojny narodom sojuszniczym. Odszkodowanie powinny otrzymać w pierwszej kolejności te kraje, na których spoczywał główny ciężar wojny i które poniosły największe straty oraz miały znaczący udział w zwycięstwie nad wrogiem. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Francja podjęły decyzję o podzieleniu Niemiec oraz samego Berlina na cztery strefy okupacyjne: brytyjską francuską amerykańską i radziecką.

Fot. screenshot z kanału „Tu Historia – Joanna Jasitczak”

Każde państwo okupujące byłą Trzecią Rzeszę miało odebrać swoje części reparacji z wydzielonej strefy okupacyjnej. Dodatkowo Związek Radziecki miał też sięgnąć do niemieckich funduszy zagranicznych. Amerykanie i Rosjanie ustalili, że suma poboru kwoty przeznaczonej na reparacje z funduszy powinna wynosić 20 mld dolarów. 50% tej sumy, a więc 10 mld dolarów miało przypaść ZSRR, z czego 15% Związek Radziecki miał zgodnie z ustaleniami w Poczdamie wypłacić Polsce w ramach reparacji. Kwestia ta została ujęta w umowie między Polską a ZSRR z 16 sierpnia 1945 roku.

Oznacza to, że ZSRR stał się pośrednikiem między Niemcami a Polską w sprawie wypłaty reparacji wojennych. W zamian za wypłatę wspomnianych 15%, Władze ZSRR zażyczyły sobie, by Polska w czasach PRL-u sprzedawała Związkowi Sowieckiemu węgiel 10-krotnie taniej niż wynosiła cena rynkowa. Miały tam też trafić maszyny produkcyjne, które Niemcy zostawili na ziemiach polskich, pośpiesznie się wycofując. Ale na tym nie koniec… Co stało się z pieniędzmi, które należały się Polakom w zamian za poniesione straty wojenne? Ile faktycznie zyskaliśmy i straciliśmy? Jak wyglądały relacje polsko-niemieckie po zakończeniu wojny? Między innymi tego dowiecie się, jeśli obejrzycie video!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone