Autor: Julia Obrycka
Tagi: Multimedia, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2021-03-28 10:46
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

O sprawach państwowych przy kawie – spotkanie Piłsudskiego z Mościckim i ministrami [Video]

Na kanale British Pathé znajduje się film niemy, prawdopodobnie nakręcony po zamachu majowym i zaprzysiężeniu Ignacego Mościckiego na urząd prezydenta II RP. Przedstawia Józefa Piłsudskiego i ministrów podczas spotkania w uroczych okolicznościach. Zobaczcie nagranie!

Po przewrocie majowym powołano nowy rząd, którego pierwszym premierem został Kazimierz Bartel. Nagranie z kanału British Pathé przedstawia Piłsudskiego wraz z Kazimierzem Bartlem, Ignacym Mościckim oraz ministrami podczas... spotkania przy kawie.

Film został nakręcony prawdopodobnie po przeprowadzeniu zamachu majowego. W jego wyniku widoczny na nagraniu marszałek Józef Piłsudski został przywódcą obozu sanacji – czyli systemu autorytarnego opartego na zwolennikach (piłsudczykach) i armii. Marszałek był bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci polskiej historii. Zapisał się jako jeden z ojców niepodległości i współtwórca granic II RP, przyczynił się także do powstania i rozwoju Legionów Polskich. Inną szczególnie ważną osobą widoczną na filmie jest Ignacy Mościcki – trzeci prezydent II RP, blisko związany z obozem sanacyjnym. Co ciekawe, po przewrocie majowym (31 maja 1926 roku) Zgromadzenie Narodowe wybrało Piłsudskiego na prezydenta. Marszałek jednakże nie przyjął urzędu, gdyż jego zdaniem obowiązująca wówczas konstytucja marcowa nie udzielała głowie państwa wystarczająco dużych uprawnień. Kandydaturę Ignacego Mościckiego zaproponował mu – także widoczny na nagraniu – Kazimierz Bartel. Mościcki w końcu przyjął urząd – był wielkim poplecznikiem marszałka. Będąc prezydentem, Ignacy Mościcki pełnił głównie funkcje reprezentacyjne i honorowe. Choć nowela sierpniowa wzmacniała możliwości głowy państwa, to wciąż większość władzy leżała w rękach Piłsudskiego. Wspomniany wcześniej Kazimierz Bartel był pierwszym premierem po przewrocie majowym, później zaś m.in. premierem pięciu rządów i ministrem kolei żelaznych. Zginął podczas II wojny światowej – po zajęciu Lwowa przez Wehrmacht został najpierw aresztowany przez gestapowców, a później rozstrzelany na rozkaz Heinricha Himmlera. Poniższe nagranie z kanału British Pathé przedstawia także ministrów II RP ze stronnictwa sanacji.

Józef Piłsudski i czasy II RP – zobacz też:

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 99
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-34-1

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy