Obama jest tak naprawdę... Irlandczykiem?

opublikowano: 2008-08-09 10:44
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Sezon ogórkowy jak widać rozkwita również na uniwersytetach. Badacze z _Trinity College Dublin_, korzystając z wakacyjnej pory, podjęli badania nad genealogią Baracka Obamy...
REKLAMA

Barack Obama urodził się na Hawajach w 1961 roku. Jego ojcem był Kenijczyk studiujący w USA, Barack Obama senior, matką natomiast Anne Dunham, pochodząca z Kansas. Trzy miesiące temu irlandzki proboszcz zainteresowany amerykańską polityką postanowił bliżej prześledzić losy rodziny kandydata na prezydenta USA. Okazało się, że jego przodkowie pochodzą właśnie z Irlandii. Badania te, już na profesjonalnym poziomie, kontynuowali naukowcy z dublińskiego College'u.

Z pierwszych badań wynikało, że prapraprapradziadkiem Obamy był zbiedniały szewc z wioski Moneygall, Joseph Kearney. Jego syn Fulmuth w latach 50. XIX wieku wyemigrował do Ameryki.

Fiona Fitzimons i Helen Moss cofnęły się o dwa kolejne pokolenia, odkrywając, że odległym prawujem Baracka Obamy był dobrze prosperujący irlandzki biznesmen. Michael Kearney był perukarzem, a zarazem zręcznym inwestorem. Dzięki znajomościom wśród szlachty i arystokracji uzyskał spore wpływy polityczne i niemały majątek. Zachowały się dokumenty poświadczające, że posiadał przynajmniej kilkanaście nieruchomości. Dopiero po jego śmierci (zmarł w 1762) rodzinie zaczęło się coraz gorzej powodzić. Wiek później postępująca bieda zmusiła potomków Michaela Kearneya do emigracji.

Zobacz też:

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone