Obszar Warowny „Śląsk” miał bronić rejonu przemysłowego II RP przed agresją III Rzeszy [GALERIA]

opublikowano: 2022-09-22 05:39
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Obszar Warowny „Śląsk” to system fortyfikacji stałych rozciągający się na odcinku około 60 kilometrów, od miejscowości Przeczyce na północy po miejscowość Wyry na południu. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” udało nam się zajrzeć do jednego z nich. Zobaczcie zdjęcia!
REKLAMA

Zobacz także:

Jednym z najciekawszych obiektów leżących w obrębie Obszaru Warownego „Śląsk” jest Schron Dowodzenia OWS „Śląsk”, który mieści się w Chorzowie. To właśnie ten obiekt udało nam się zwiedzić. Obiektem opiekuje się Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” –, które regularnie organizuje dni otwarte. Najbliższa okazja do zwiedzenia schronu będzie już w niedzielę 24 września.

Przypomnijmy, że pierwsze kroki zmierzające do budowy fortyfikacji poczyniono w latach 1933-1936, a jako pierwsze wzniesiono trzy główne punkty oporu strzegące OWŚ:

  • Wzgórze 310 w Bobrownikach (obecnie powiat będziński),
  • Wzgórze 304 w Dąbrówce Wielkiej (obecnie Piekary Śląskie),
  • Szyb Artura (obecnie Ruda Śląska).

Z biegiem czasu powstawały kolejne ciężkie schrony bojowe.

Zobaczcie zdjęcia!

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
81
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-38-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone