Odkryto podziemne miasta z czasów pierwszej wojny światowej
Odkrywcą kilometrów podziemnych terenów jest lekarz z Dallas Jeff Gusky. Oprócz bycia medykiem zajmuje się on również fotografią i odkrywaniem pozostałości po wielkich wojnach dwudziestego wieku. W podziemiach pod byłymi okopami we Francji spędził sześć miesięcy, pełnych czołgania się na czworaka, omijania niewybuchów granatów a przy tym żonglowania kamerą. Efekt jednak rekompensuje te wysiłki.
Gusky opowiada, że pierwsza rzeźba jaką ujrzał mogłaby znaleźć się w muzeum. Była to twarz kobiety, absolutnie powalająca. Wtedy uświadomiłem sobie, że żołnierze walczący w pierwszej wojnie światowej pochodzili z bardzo różnych ścieżek życia. Byli wśród nich artyści, poeci, lekarze i prawnicy – mówi eksplorator. Odkrył on zamrożony świat z telekomunikacją, elektrycznością i sztuką. Na zdjęciach, które powstały, widać tęsknotę za domem, czasami zwykły podpis lub wiersze czy rzeźby. Jest w nich duch uczuć żołnierzy, którzy w czasie ciągłego okrucieństwa i śmierci poszukiwali kawałka normalności. Próbowali w swojej sztuce odnieść się do wrażeń z nowoczesnej wojny, w której po raz pierwszy użyto broni masowego rażenia. Fotografie pokazują również, że mężczyźni posłani często na śmierć byli ludźmi, mieli swoje przemyślenia i uczucia, które potrafili wyrazić. Te obrazy przypominają, że oni też kiedyś żyli.
Czytaj też: Pierwsza wojna światowa w Histmag.org
Misją teksańskiego fotografa jest przede wszystkim doprowadzenie do tego, by zdjęcia ujrzały światło dzienne. Pomaga on również francuskim właścicielom ziemi w ochronieniu podziemnych miast dla następnych generacji. Jak podkreśla, mają one przypominać o tym, że około 1900 roku ludzie ślepo wierzyli w szybki postęp technologii. Trend napędzany przez media doprowadził u społeczeństwa do zaniku własnej opinii i świadomości – to w 1914 roku skończyło się dla młodych demokracji tragicznie i pozwoliło młodym mężczyznom na marsz prosto w maszynkę do mielenia mięsa, jaką była pierwsza wojna światowa.
Zdjęcia można podziwiać na stronie internetowej http://jeffgusky.com oraz w sierpniowym wydaniu magazynu „National Geographic The Hidden World of World War I”.
Redakcja: Tomasz Leszkowicz