Odwiedzić żydowskie miasteczko

opublikowano: 2007-07-25 11:33
wolna licencja
poleć artykuł:
19 sierpnia w Klubie Otwockiego Ośrodka Kultury otwarta zostanie wystawa poświęcona historii żydowskich mieszkańców miasteczka. Wydarzenie to zbiega się z 65 rocznicą likwidacji tamtejszego getta. Na jesieni ekspozycja ruszy w podróż po kraju, odwiedzi także Izrael.
REKLAMA

Wystawa ma być subiektywną wizją pewnej rzeczywistości dawnej i współczesnej widzianej oczami młodego pokolenia. Składa się ona z dwóch ekspozycji autorstwa Sebastiana Rakowskiego i Tomasza Brzostka, prezentowanych już wcześniej w Otwocku i Warszawie.

Pierwsza z nich, autorstwa Rakowskiego nosi tytuł „Żydzi otwoccy” i w ujęciu monograficznym prezentuje różne aspekty życia społeczności mojżeszowej w mazowieckim miasteczku. W pierwszej części prezentowane jest życie codzienne, gospodarcze i społeczne Żydów otwockich przed drugą wojną światową, w drugiej natomiast poruszono tematykę funkcjonowania getta i jego likwidacji w 1942 roku. Sporo miejsca poświęcono także Irenie Sendler, działaczce Rady Pomocy Żydom „Żegota” która uratowała ok. 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta, a która jest kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla. Wystawa Rakowskiego na stałe prezentowana jest w Muzeum w Otwocku.

Osiemnaście fotografii Tomasza Brzostka pod zbiorczym tytułem „Kraina dziwnych snów” stanowi impresyjne uzupełnienie wiedzy historycznej. Autor - fotograf i operator – w obecnym Otwocku szuka śladów jego przedwojennych mieszkańców. Ekspozycja przenosi widza w świat gwaru w języku jidysz i zapachu gotowanej cebuli. Budynki, chodniki, ulice trwają w niezmienionym od kilkudziesięciu lat stanie. Wystawa prezentowana była m.in. na warszawskim Nowym Świecie.

Premiera wystawy „Żydzi Otwoccy. Kraina dziwnych snów” będzie miała miejsce 19 sierpnia tego roku i tylko wtedy będzie możliwość zobaczenia w Otwockim Ośrodku Kultury SMOK. We wrześniu i październiku będzie ją można zobaczyć w Warszawie w Synagodze Nożyków. W grudniu, w czasie oczekiwania na werdykt w sprawie Pokojowej Nagrody Nobla (kandydatkom do której jest Irena Sendler), wystawa prezentowana będzie w izraelskim kurorcie Herzliya. W styczniu powróci do Warszawy, a od kwietnia 2008 roku ruszy w roczną podróż po kraju. Pełny kalendarz wystaw zaprezentowany został na stronie wystawy.

Zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.zydzi-otwoccy.info.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone