Ogród Saski i jego tajemnice [Video]

opublikowano: 2023-09-26 15:30
wolna licencja
poleć artykuł:
W ogrodzie Saskim mieściła się cukiernia, palmiarnia czy pierwszy w kraju plac zabaw dla dzieci. To również pierwszy w Polsce ogród miejski z dostępem dla mieszkańców miasta. Obejrzyjcie video na kanale YouTube „Opowiadam Historie” i poznajcie losy najbardziej rozpoznawalnego parku w stolicy!
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału „Opowiadam Historie”

Ogród Saski w Warszawie ostateczny kształt zyskał w czasach panowania króla Augusta III w latach 1730-1740. Jednak to August II Mocny otworzył ogród dla mieszkańców Warszawy już w 1727 roku.

Na jego terenie znajdowała się m.in. altana z salą balową. Umieszczono tam też ok. 70 rzeźb, z których dziś możemy podziwiać 21. Niektóre pojawiły się w XVIII wieku, inne w XIX. Jednak nie stoją one wg. pierwotnego planu rozmieszczenia, a ich obecne podpisy wprowadzają w błąd. Niejednokrotnie alegorie przedstawiane przez posągi zostały źle zinterpretowane w późniejszych epokach.

Pierwszy publiczny ogród w Warszawie – co to w ogóle oznaczało? Owszem, wstęp był powszechny o ile… miało się pieniądze na bilet i odpowiednie ubranie. Tak, do Ogrodu Saskiego nie można było wejść w łachmanach. Podobnie jak w teatrze, obowiązywał tam określony „dress code”.

Kolejną ciekawostką jest Instytut Wód Mineralnych zaprojektowany przez Henryka Marconiego, architekta włoskiego pochodzenia w 1847 roku. Znajdowały się tam np. wanny na kąpiele mineralne. W salach z kranami do wydawania wody można było spotkać znajomych czy poderwać dziewczynę. A w muszli koncertowej posłuchać przyjemnej muzyki.

Oprócz wypoczynku i rekreacji Ogród Saski był miejscem pewnego zamachu. Jeśli ciekawi Was również historia kefiru i jego związek z ogrodem w Warszawie obejrzyjcie video na kanale „Opowiadam Historie”.

Video dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Łukasz Jabłoński
„Sportowa Warszawa przed I wojną światową”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-15-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone