Osądzenie przestępstw okresu II wojny światowej [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2024-08-30, 09:09
wszelkie prawa zastrzeżone
Czy wiesz czym był specjalny sąd karny w latach 1945-1946? Jakie sprawy rozpatrywał i kogo sądził sąd w Katowicach? Jak wyglądał proces karania zbrodni okresu wojny w czasie niesprzyjającym politycznie? Czy w takich realiach było możliwe sprawiedliwe rozliczeń pookupacyjnych? Czy katowicki sąd maił swoją specyfikę, odróżniającą go od innych tego typu sądów w Polsce? Posłuchaj fragmentu książki Wydawnictwa IPN.
reklama

W końcu 1946 r. prokuratorzy NTN Jerzy Sawicki i Tadeusz Cyprian pisali, że „sala rozpraw sądu specjalnego odsłania niejedną sprężynę psychiczną, wydobywa na wierzch ukryte głęboko motywy społeczne działania”. Ci wybitni prawnicy podjęli próbę „sięgnięcia w psychologię kolaboracjonisty zdrajcy” i wyodrębnili sześć kategorii tego typu przestępców: 1. przestępca-cynik, 2. przestępca-człowiek wygodny, 3. przestępca-„romantyk” („uważa się za człowieka zasad i Wallenroda”), 4. przestępca-niewolnik („rekrutuje się przeważnie z byłej biurokracji, która pozostała w aparacie administracyjnym okupanta, oraz funkcjonariuszy fabrycznych. W swej pracy gorliwiec i służbista”), 5. kolaboracjonista-idealista („uważa on, że klęska faszyzmu może doprowadzić do wielkich reform społecznych, do pozbawienia go przywilejów”), 6. przestępca z przypadku. Jerzy Sawicki dowodził, że postępowania przed sądami specjalnymi otworzyły też dla psychologa i socjologa przestępczości wyjątkowo ciekawe i nowe horyzonty...

Zobacz materiał poniżej:

Materiał jest fragmentem książki „Osądzenie przestępstw okresu II wojny światowej przez Specjalny Sąd Karny w Katowicach w latach 1945–1946” Adama Dziuroka. Zainteresował Cię fragment? Kup książkę TUTAJ!

Adam Dziurok
Osądzenie przestępstw okresu II wojny światowej przez Specjalny Sąd Karny w Katowicach w latach 1945–1946
cena:
38.50,00 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2024
Liczba stron:
440
ISBN:
978-83-8229-996-0
EAN:
9788382299960
reklama
Komentarze
o autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone