PRL Edwarda Gierka. Czy Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatnio? - spotkanie on-line Instytutu Pileckiego

opublikowano: 2022-02-09 07:20— aktualizowano: 2022-02-16 09:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak żyło się w PRL w okresie sprawowania władzy przez Edwarda Gierka? Czy był on ekonomicznym wizjonerem? A może raczej nieodpowiedzialnym politykiem? W czwartek 17 lutego o godz. 18.00 podczas spotkania online dr hab. Andrzej Zawistowski porozmawia o tym ze swoimi gośćmi - prof. Antonim Dudkiem oraz dr. Bartłomiejem Kapicą.
REKLAMA

Skąd wzięła się legenda Edwarda Gierka – do dziś chętnie wykorzystywana w popkulturze? 

Postać Edwarda Gierka budzi chyba najwięcej emocji spośród wszystkich polityków pełniących funkcję I sekretarza KC PZPR. Dziś niektórzy wciąż widzą w nim wizjonera, wszelkimi sposobami dążącego do modernizacji kraju. Inni uważają go po prostu za jednego z wielu partyjnych aparatczyków rządzących PRL. Gierek budował swoją pozycję u boku Bieruta – w 1954 roku został kierownikiem Wydziału Przemysłu Ciężkiego KC PZPR. Dwa lata później był już sekretarzem KC odpowiedzialnym za sprawy ekonomiczne i członkiem Biura Politycznego. Od 1957 roku stał na czele katowickiej PZPR. Jako członek elity z bliska obserwował kłopoty kolejnych ekip partyjnych i cierpliwie czekał na swoją kolej, trzymając się blisko towarzyszy radzieckich. Do władzy doprowadziły go konsekwentne starania, a jego rządy początkowo wydawały się sukcesem. Czy nie był to jednak sukces na bardzo wysoko oprocentowany kredyt?

W czwartek 17 lutego o godz. 18.00 podczas spotkania online dr hab. Andrzej Zawistowski porozmawia o tym ze swoimi gośćmi - prof. Antonim Dudkiem oraz dr. Bartłomiejem Kapicą.

Transmisja dyskusji będzie dostępna na profilu Instytutu Pileckiego na Facebooku oraz na platformie Zoom (link do rejestracji).

Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce", w którym Instytut Pileckiego odsłania najciekawsze karty z historii polskiej gospodarki.

  • Prof. Antoni Dudek – historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych. Pracownik Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor i współautor kilkunastu książek z zakresu historii Polski w XX wieku oraz dziejów polskiej myśli politycznej. Najważniejsze prace dotyczą dziejów Polski pod rządami komunistycznymi, transformacji ustrojowej oraz przemian systemu politycznego współczesnej Polski.
  • Dr Bartłomiej Kapica – historyk, doktor nauk humanistycznych. Pracownik Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, zastępca redaktora naczelnego rocznika „Studia nad totalitaryzmami i wiekiem XX”. Zajmuje się historią polityczną PRL.
  • Dr hab. Andrzej Zawistowski prof. SGH – historyk, doktor ekonomii i doktor habilitowany historii. Pracownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH oraz Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Autor i współautor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii gospodarczej, społecznej i politycznej Polski w XX wieku.

Poprzednie spotkania z cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce" można obejrzeć na profilu YouTube Instytutu Pileckiego: LINK

Zapraszamy też na profil Instytutu Pileckiego na Facebooku: LINK

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone