„Pajęczyna” – kolejny serial z historią w tle

opublikowano: 2021-10-07 11:35
wolna licencja
poleć artykuł:
19 października na małym ekranie (w Playerze) będziemy mogli zobaczyć nowy serial pod marką Player Original. „Pajęczyna” to 7-odcinkowa historia inspirowana mało znanymi faktami z późnego PRL-u. Akcja została osadzona w epoce Gierka, w czasach, kiedy w kraju pracowano nad własnym programem jądrowym.
REKLAMA
(fot. screen z trailera serialu)

Zobacz także:

Wzorem wielu produkcji, które powstały w ostatnim czasie (jak choćby „Receptura”, akcja serialu „Pajęczyna” rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w 1978, a więc w czasie rządów Edwarda Gierka, kiedy w naszym kraju rozwijano program atomowy i współcześnie, bo w 2010 roku.

Dzieciństwo Kornelii Titko, odważnej naukowczyni obdarzonej niezwykłą pamięcią, zniszczyła przedwczesna śmierć rodziców oraz starszej siostry, która zginęła w wypadku samochodowym. Matka Kornelii, Teresa Titko była wybitnym fizykiem jądrowym; w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza. Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo – czytamy w komunikacie zapowiadającym serial.

Kornelia będzie musiała ustalić, kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych jej kobiet. Szybko odkryje, że olbrzymią rolę w historii, która rozegrała się kilka dekad wcześniej mają pewni oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu: kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz.

Realizatorzy serialu zdają się też zadawać pytanie, komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw liczących się w atomowym wyścigu? Odpowiedź poznamy podczas oglądania kolejnych odcinków.

Kadr z serialu „Pajęczyna” (fot. mat. prasowe, Biuro Prasowe TVN Grupa Discovery)

W postać głównej bohaterki Kornelii Titko wcieli się Joanna Kulig. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak: Eryk Lubos, Anna Radwan, Michalina Olszańska, Mateusz Banasiuk, Edyta Olszówka, Marek Kalita, Rafał Mohr, Andrzej Grabowski, Szymon Bobrowski, Wojciech Wysocki, Liliana Głąbczyńska, Przemysław Sadowski, Hubert Miłkowski i inni.

Zobaczcie trailer!

„Pajęczyna” to koprodukcja House Media Company i TVN Grupa Discovery. Serial reżyseruje Łukasz Jaworski, który był także reżyserem takich produkcji jak m.in.: „Układ warszawski”, „Skazane”, „To nie koniec świata” czy „Na noże”. Z kolei producentami serialu są Wojciech Bockenhaim (TVN) i Grzegorz Olkowski (House Media).

Serial powstał według scenariusza Dariusza Suski, Wojciecha Bockenheima oraz Jacka Małeckiego. Wsparcie finansowe zapewnił Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach tzw. Zachęt.

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
181
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-47-1 ebook/978-83-65156-57-0 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 14,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone