Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Film i telewizja, 1945-1989, Polska
Opublikowany: 2021-10-07 11:35
Licencja: wolna licencja

„Pajęczyna” – kolejny serial z historią w tle

19 października na małym ekranie (w Playerze) będziemy mogli zobaczyć nowy serial pod marką Player Original. „Pajęczyna” to 7-odcinkowa historia inspirowana mało znanymi faktami z późnego PRL-u. Akcja została osadzona w epoce Gierka, w czasach, kiedy w kraju pracowano nad własnym programem jądrowym.
REKLAMA
(fot. screen z trailera serialu)

Zobacz także:

Wzorem wielu produkcji, które powstały w ostatnim czasie (jak choćby „Receptura”, akcja serialu „Pajęczyna” rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w 1978, a więc w czasie rządów Edwarda Gierka, kiedy w naszym kraju rozwijano program atomowy i współcześnie, bo w 2010 roku.

Dzieciństwo Kornelii Titko, odważnej naukowczyni obdarzonej niezwykłą pamięcią, zniszczyła przedwczesna śmierć rodziców oraz starszej siostry, która zginęła w wypadku samochodowym. Matka Kornelii, Teresa Titko była wybitnym fizykiem jądrowym; w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza. Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo – czytamy w komunikacie zapowiadającym serial.

Kornelia będzie musiała ustalić, kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych jej kobiet. Szybko odkryje, że olbrzymią rolę w historii, która rozegrała się kilka dekad wcześniej mają pewni oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu: kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz.

Realizatorzy serialu zdają się też zadawać pytanie, komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw liczących się w atomowym wyścigu? Odpowiedź poznamy podczas oglądania kolejnych odcinków.

Kadr z serialu „Pajęczyna” (fot. mat. prasowe, Biuro Prasowe TVN Grupa Discovery)

W postać głównej bohaterki Kornelii Titko wcieli się Joanna Kulig. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak: Eryk Lubos, Anna Radwan, Michalina Olszańska, Mateusz Banasiuk, Edyta Olszówka, Marek Kalita, Rafał Mohr, Andrzej Grabowski, Szymon Bobrowski, Wojciech Wysocki, Liliana Głąbczyńska, Przemysław Sadowski, Hubert Miłkowski i inni.

Zobaczcie trailer!

„Pajęczyna” to koprodukcja House Media Company i TVN Grupa Discovery. Serial reżyseruje Łukasz Jaworski, który był także reżyserem takich produkcji jak m.in.: „Układ warszawski”, „Skazane”, „To nie koniec świata” czy „Na noże”. Z kolei producentami serialu są Wojciech Bockenhaim (TVN) i Grzegorz Olkowski (House Media).

Serial powstał według scenariusza Dariusza Suski, Wojciecha Bockenheima oraz Jacka Małeckiego. Wsparcie finansowe zapewnił Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach tzw. Zachęt.

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 181
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-47-1
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy