Patryk Pleskot – „Góry i teczki. Opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-02-03 07:33
wolna licencja
poleć artykuł:
W rozmowie z Patrykiem Pleskotem prof. Andrzej Paczkowski opowiada o swoim życiu, historii oraz zamiłowaniu do gór. Czy warto sięgnąć po biografię mówioną cenionego historyka?
REKLAMA

Patryk Pleskot – „Góry i teczki. Opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego” – recenzja i ocena

Patryk Pleskot
„Góry i teczki. Opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego”
nasza ocena:
9/10
cena:
40 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2019
Okładka:
twarda
Liczba stron:
468
ISBN:
9788380986350

Patryk Pleskot, historyk związany z Instytutem Pamięci Narodowej, znany jest szerszemu gronu miłośników dziejów najnowszych jako autor książek poświęconych historii PRL. Tym razem zaprasza do wyprawy przez osiemdziesiąt lat życia jednego z najbardziej znanych i cenionych historyków – profesora Andrzeja Paczkowskiego.

Recenzowana pozycja pomimo, że jest biografią, ma charakter wywiadu. Główny bohater, który zechciał podzielić się z czytelnikami historią swoją i swojej rodziny odpowiada na pytania Patryka Pleskota. Nie jest to jednak typowe dla wywiadów „odpytywanie”. Zadawane pytania, a często również refleksje, pozwalają na uporządkowanie wiadomości oraz zwracają uwagę na najbardziej frapujące kwestie. Książka zawiera również dokumenty wytworzone przez służby PRL na temat samego Paczkowskiego oraz środowiska naukowego i alpinistycznego. Każdy taki dokument opatrzony jest objaśnieniem głównego bohatera, który niejednokrotnie rozwija kwestie poruszane w notatkach operacyjnych. Komentarze te wnoszą ciekawe informacje do historii polskiego ruchu wspinaczkowego. Należy pamiętać, iż w okresie komunistycznym ruch ten znajdował się pod baczną obserwacją władz, a jego działalność zależała od umiejętności rozgrywania „czerwonych”.

O ile profesor Paczkowski jest znany przede wszystkim jako historyk, to jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest również alpinistą. Przez wiele lat działał na rzecz polskiego ruchu wspinaczkowego, pełniąc przez siedem kadencji (w latach 1974–1995) funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu i to na jego „okres panowania” przypadła złota era polskiego himalaizmu. Wśród wspinaczy znany był po prostu jako „Owca”. Co ciekawe zaangażowanie w środowisko wysokogórskie zaowocowało jego karierą wojskową, która doprawdy godna jest dobrego wojaka Szwejka. Otóż jako instruktor wspinaczkowy Paczkowski zaliczył obowiązkową służbę wojskową podczas kursów wspinaczkowych dla czerwonych beretów. Tym samym został spadochroniarzem, który nawet raz nie dotknął spadochronu.

Na kartach biografii czytelnik natrafi na wiele znanych mu nazwisk. Profesor Paczkowski w barwny sposób opowiada nie tylko swoją historię, ale również kawał historii Polski. Są to opowieści o rozruchach studenckich w Polsce i w Paryżu, o kontaktach z emigracją, polskim alpinizmie oraz środowisku naukowym. Nie zabraknie również wspomnień dotyczących rozwoju „Solidarności”, publikacjach tworzonych na potrzeby tzw. drugiego obiegu oraz genezie „Czarnej księgi komunizmu” i Archiwum „Solidarności”.

Recenzowana pozycja jest nie tylko biografią mówioną cenionego historyka. To również zbiór smaczków, anegdot, opinii, opowieści oraz wspomnień o ludziach. Nie brakuje w nim gorzkich konstatacji czy analiz politycznych. Ale wciąż pozostaje opowieścią osobistą, barwną i „krwistą”. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć, bowiem niezależnie od zainteresowań każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Patryka Pleskota „Góry i teczki. Opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone