Paweł Wakuła – „Bjørn. Noc wilków” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-11-12 08:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Losy Bjørna Stenskallego, rówieśnika polskiej państwowości, przecinają się z losami sąsiada z południa, który strąciwszy pogańskie bóstwa, z przytupem wkracza na arenę dziejów. Równocześnie trwa zaciekła rywalizacja między Skandynawami...
REKLAMA

Paweł Wakuła – „Bjørn. Noc wilków” – recenzja i ocena

Paweł Wakuła
„Bjorn. Noc wilków”
nasza ocena:
8.5/10
cena:
34,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura
Liczba stron:
392
Ilustracje:
Robert Konrad
ISBN:
978-83-8208-223-4
EAN:
9788382082234

„Bjørn. Noc wilków” Pawła Wakuły to kolejna pozycja pisarza wydana nakładem Wydawnictwa Literatura i czwarta, po książkach „Bjørn. Syn burzy”, „Bjørn. Kruki Odyna” i „Bjørn. Oczy smoka” część sagi opowiadającej o dziejach wikingów zamieszkujących daleką Północ. Jednakże w przygody tytułowego bohatera wplecione zostały informacje dotyczące sytuacji w Skandynawii i polityki bałtyckiej. Autor nakreślił kontekst historyczny, popularyzując w ten sposób historię i nadając opisywanym wydarzeniom wiarygodności. Jak sam zaznaczył w nocie autorskiej: „Urodzony w noc poprzedzającą chrzest Polski Bjørn jest mimowolnym świadkiem i uczestnikiem tych wydarzeń. Na jego oczach odbywa się triumfalny marsz chrześcijaństwa, a stary świat Odyna i Peruna odchodzi w niepamięć”.

Paweł Wakuła – artysta, rysownik i pisarz ma na swoim koncie ponad trzydzieści książek. Specjalizuje się w literaturze młodzieżowej i dziecięcej, a w swoich powieściach popularyzuje historię, przybliżając najmłodszym czytelnikom rozmaite baśnie i legendy, z pasją opowiadając o dawnych dziejach i bohaterach. Jego saga poświęcona Bjørnowi, rówieśnikowi polskiej państwowości, rozbudza zainteresowanie historiami wojowników zamieszkujących Skandynawię, którzy podróżując na drakkarach od VIII wieku, prowadzili łupieżcze wyprawy.

Wartka akcja, trzymające w napięciu perypetie, niebezpieczne eskapady, bohaterowie zbudowani na podobieństwo herosów ze skandynawskich sag i dobrze zarysowane tło historyczne – najnowsza powieść Pawła Wakuły „Bjorn. Noc wilków” wciąga i rozpala historyczną pasję nie tylko u młodszych Odbiorców. Autor ponownie zabiera Czytelników do fascynującego świata wikingów i pierwszych Piastów, do czasów gdy Knut Wielki organizował tinglid, skandynawscy mężczyźni zbierali się na ting, a wolnym czasie grali w tafl. Autor ze swadą opowiada o zmierzchu dawnych bogów, kreśląc awanturnicze przygody Bjørna Stenskallego. 

Czwarta odsłona cyklu o dzielnych wikingach to kolejne zaproszenie do świata nieustraszonych wojowników. Tym razem główny bohater, Bjørn Stenskalle urodzony w noc poprzedzającą chrzest Polski, trafia w sidła króla Knuta i zostaje uwięziony na wyspie Lindisfarne. Przebywając w niewoli, przypomina sobie swoje awanturnicze przygody, w tym także wyprawę do Uppsali, którą podjął gnając na odsiecz swojej siostrze - królowej Świętosławie. Wspomina też wielką wyprawę Jomswikingów na Norwegię, która zakończyła się bitwą morską pod Hjörungavágr.

REKLAMA

Paweł Wakuła maluje słowem brutalny świat średniowiecznej Skandynawii ogarniętej wojną. Przybliżając klimat epoki, opisuje zarówno historyczne, jak i te półlegendarne bitwy stoczone przez nordyckich wojowników pod Fýrisvellir i Hjörungavágr, które znacząco osłabiły hegemonię Danii, dając nadzieję mieszkańcom dzisiejszej Szwecji na rozwój potęgi.

Autor w poprzednich częściach sagi umiejętnie łączył elementy typowe dla powieści kryminalnej, historycznej i przygodowej, serwując Czytelnikowi atrakcyjną opowieść o awanturniczych perypetii krewkiego bohatera, które hojnie okrasił faktografią. Nie inaczej jest i tym razem.

Należy zwrócić uwagę na formę wydania, a ta jak zawsze w przypadku publikacji Wydawnictwa Literatura przygotowywanych z myślą o najmłodszych Czytelnikach, jest na wysokim poziomie. Estetyczne wydanie, twarda oprawa, wyraźna czcionka, a nade wszystko mapy, które pozwalają na prześledzenie trzech wypraw i podróży odbywanych przez Bjørna w latach 984–986 – zdecydowanie podnoszą atrakcyjność publikacji.

Meandry międzyludzkich relacji, rodzinne koligacje i zależności wyjaśnia z kolei nota biograficzna, w której opisano występujących w powieści bohaterów. Zaś w notach historycznych można odnaleźć wszystkie opisywane w publikacji miejsca, a dzięki temu usystematyzować sobie wiedzę historyczną. Wspomniane dodatki to ukłon w stronę Czytelnika, który dopiero poznaje dzieje wikingów. Beletryzowana opowieść uzupełniona o konkretne dane historyczne to dobra zachęta do zgłębiania dziejów wojowników z Północy.

Paweł Wakuła przenosi nas w czasy historycznych i półlegendarnych bitew pod Fýrisvellir i Hjörungavágr, umiejętnie odmalowując klimat epoki, w której mityczni herosi stają się ludźmi z krwi i kości. I skutecznie rozbudza apetyt na tę kolejną odsłonę przygód awanturniczego wojownika.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę „Bjorn. Noc wilków” Pawła Wakuły bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone