Opublikowano
2017-11-26 20:00
Licencja
Wolna licencja

Peter Longerich – „Hitler. Biografia” – recenzja i ocena

Adolf Hitler i jego życie to jeden z tematów, które chyba nigdy historykom się nie znudzą. Czytelnikom, twórcom, widzom też raczej nie. Czy w powodzi informacji (mniej lub bardziej sensacyjnych) o życiu Führera III Rzeszy jest jeszcze miejsce na książkę, nad którą będzie warto się pochylić?


Hitler. Biografia Autor: Peter Longerich
Tytuł: „Hitler. Biografia”
Kategoria: Literatura faktu, historia
Tytuł oryginału: Hitler: Biographie
Tłumaczenie: Michał Antkowiak
ISBN: 978-83-8123-075-9
Format: 155 mm x 236 mm
Liczba stron: 1296
Oprawa twarda
W sprzedaży od: 23-11-2017
Cena okładkowa: 99,90 zł
Kup ze zniżką w księgarni Wydawcy!


Ocena naszego recenzenta: 9/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Peter Longerich jest jednym z najbardziej znanych niemieckich historyków na świecie. Specjalizuje się w tematyce Holokaustu. Należy również do wąskiego grona, osób o których można z czystym sumieniem powiedzieć, że są wybitne. Obecnie pełni funkcję dyrektora Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History Uniwersytetu Londyńskiego, a także jest profesorem Royal Holloway and Bedford New College tejże uczelni. W Polsce bardzo dobrze przyjęte zostały jego prace Himmler. Buchalter śmierci oraz Goebbels. Apostoł diabła.

„Hitler. Biografia” – portret pełen pietyzmu

Obecnie do rąk polskiego czytelnika trafia kolejna monumentalna biografia. Tym razem Longerich skupił się na szczegółowym przedstawieniu życia i działalności Adolfa Hitlera. Choć można by powiedzieć, że rynek księgarski jest wręcz przesycony tego typu publikacjami, to tym razem udało się wnieść powiew nowości. Największą zaletą recenzowanej pozycji jest godne podziwu zachowanie kontekstu opisywanych zdarzeń i wyborów. Wydawałoby się, że kontekst jest oczywistym punktem każdego opisu historycznego. Jednak w obecnym czasie coraz częściej powstają prace, w których na próżno go szukać.

Peter Longerich – „Himmler. Buchalter śmierci” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Autor nie tylko skupia się na wiernym oddaniu biografii swojego „bohatera”, ale opisuje wydarzenia, które go ukształtowały. Jest to chyba pierwsza pozycja, która wskazuje na złożoność wypadków, które umożliwiły Hitlerowi i jego partii dojście do władzy. Longerich nie bagatelizuje okresu po podpisaniu zawieszenia broni na frontach I wojny (wybuchy rewolucji, destabilizacja poszczególnych landów, krwawe walki uliczne, narastanie ekstremizmów – zarówno lewicowych, jak i prawicowych), a także miejsca jakie w tym całym chaosie zajmował przyszły Führer. Hitler i jego Trzecia Rzesza to konglomerat sił, które kształtowały i poruszały nim samym oraz tych, które on sam wprowadzał w ruch. W tej pracy wódz III Rzeszy bywa sprawcą i inicjatorem, ale czasami tylko przyzwala na wykorzystanie starych zaszłości.

„Hitler. Biografia” – nowa jakość opowieści

Na uwagę zasługuje wykorzystana przez Longericha baza źródłowa. W bibliografii nie brak dowodów na bardzo dobrze przeprowadzoną kwerendę archiwalną czy wśród opublikowanych źródeł, opracowań i monografii. Warto wspomnieć, że autor wspaniale wykorzystał także gazety codzienne, nie tylko te, które stały się oficjalnymi wydawnictwami partyjnymi. W powodzi informacji, konfabulacji i bardzo zgrabnie ujętych eufemizmów dotyczących Führera, próbuje odnaleźć prawdziwego Hitlera.

Peter Longerich – „Goebbels. Apostoł diabła” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Książka może przerazić objętością - to prawdziwie opasłe tomisko. Na szczęście nie jest to dzieło najeżone zdaniami wielokrotnie złożonymi, z trudną do zrozumienia składnią. Autorowi udało się stworzyć potoczystą narrację. Longerich zrezygnował z dokładnego przytaczania cytatów, danych i liczb na rzecz ich własnego przedstawienia. Są głosy, że to znacznie obniża wartość naukową dzieła. W mojej opinii rozbudowane odniesienia w przypisach bardzo sprawnie niwelują ten mankament.

*

Hitler. Biografia jest pracą nie tylko napisaną bardzo przystępnie, ale też szczegółową i stworzoną z ogromnym szacunkiem dla kontekstu historycznego. Ma wszelkie dane po temu, by stać się podstawową pozycją w dyskursie o III Rzeszy i jej przywódcach. Gorąco zachęcam do lektury!


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Daria Czarnecka

Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org