Autor: Piotr Bejrowski
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia społeczna, Książki, 1945-1989, Historia współczesna, Włochy
Opublikowany: 2021-05-02 10:00
Licencja: wolna licencja

Peter Robb – „Sycylijski mrok” – recenzja i ocena

W latach 80. XX wieku Sycylia była areną konfliktu mafijnych klanów, którego zwycięzca rozpoczął „wojnę” z państwem włoskim. W zamachach zginęli m.in. prokuratorzy Giovanni Falcone i Paulo Borsellino. Czy przez lata mafia była chroniona przez najważniejszych chadeckich polityków?

Peter Robb – „Sycylijski mrok” – recenzja i ocena

Peter Robb
„Sycylijski mrok”
Ocena: 7,5
44,90 zł
Wydawca: Czarne
Rok wydania: 2020
Okładka: twarda
ISBN: 9788381911078

Cosa nostra, kamorra, ‘ndrangheta – tajne organizacje, których celem jest prowadzenie działalności przestępczej są nieodłącznie związane z południową częścią Włoch. Samo określenie „mafia” zostało po raz pierwszy odnotowane w Palermo w 1865 roku. Do włoskiego kodeksu karnego trafiło dopiero w 1982 roku, kiedy „ojcem chrzestnym” klanu z Corleone był Salvatore „Bestia” Riina – mafioso odpowiedzialny za śmierć wielu karabinierów, sędziów śledczych i polityków.

Od dziesięcioleci wyspa żyje własnym życiem. Granice dzielące świat zorganizowanej przestępczości od świata zwykłych ludzi niemal całkiem się zatarły. Niemal każdy Sycylijczyk nosi w sobie ślad mafijności. Reporter tłumaczy ten fenomen i jednocześnie demitologizuje cosę nostrę, której daleko do romantyzmu i honoru znanych choćby z powieści Mario Puzo i jej słynnych ekranizacji.

Kiedy Peter Robb przyjechał na Sycylię, kończył się właśnie najmroczniejszy okres w powojennej historii wyspy. Australijski reporter opisał wojnę klanów i jej konsekwencje, powiązania świata mafii i polityki, a także inne, subiektywnie wybrane tematy, takie jak kuchnia, literatura i malarstwo. Autor poświęcił kolejne strony bossom, prokuratorom, malarzom i pisarzom, ale chyba najważniejszym aktorem jest tu Giulio Andreotti. Czy trzykrotny premier i najpotężniejszy włoski polityk drugiej połowy XX wieku był odpowiedzialny za zabójstwo niewygodnego dziennikarza i śmierć partyjnego kolegi Aldo Moro? Dlaczego lider chadecji spotykał się prywatnie z Riiną? Oskarżenia kierowane w stronę Andreottiego są motywem przewodnim reportażu i być może właśnie dlatego do dzisiaj książka nie została przetłumaczona na język włoski.

Sycylijski mrok” został napisany sprawnie i rzetelnie. Największym atutem pozycji jest reporterska podróż do lat 90. ubiegłego stulecia i przedstawienie portretu wyspy w tym konkretnym momencie dziejowym. Osobiste doświadczenia dziennikarza zostały splecione z dokumentami sądowymi i dziełami literackimi. Nie jest to jednak lektura łatwa. Czytelnik słabiej znający sekrety włoskiej mafii może momentami czuć się przytłoczony ilością nazwisk oraz kolejnymi wariantami, które składają się na „prawdziwą historię Włoch”.*

Z pomocą przychodzi wprawdzie zamieszczony na końcu książki indeks głównych bohaterów, ale swobodnie prowadzona narracja z pewnością nie spodoba się każdemu. Mimo że tekst niejako urywa się w 1995 roku i Robb nie odpowiada na wszystkie postawione pytania, reportaż broni się wciągającą i stosunkowo mało znaną treścią. O ile bowiem tematyka mafii sycylijskiej była wielokrotnie opisywana, to jej powiązania ze światem polityki i kontekst kulturowy już nie.

Dlaczego powinniśmy czytać książki poświęcone mafii? Najlepiej oddał to Roberto Saviano, autor „Gomorry”:

Organizacje przestępcze nie boją się, że ktoś o nich napisze, ale że ktoś o nich przeczyta, a to duża różnica. Kiedy słowa krążą wśród ludzi, mogą zmienić ich myślenie i skłonić do reakcji.

Recenzowany reportaż wprawdzie nie jest najlepszym w literaturze przedmiotu opisem działalności mafijnej, ale jak mało który oddaje specyfikę, sprzeczności oraz wciąż panujący na Sycylii mrok. Warto zatem przeczytać, aby zrozumieć przenikanie się świata mafii i polityki na tej popularnej wśród polskich turystów śródziemnomorskiej wyspie. Polecam uwadze!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Petera Robba „Sycylijski mrok”!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy