Opublikowano
2018-12-14 12:34
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Piotr Szlanta – „Polakożerca kontra wrogowie Rzeszy. Cesarz Wilhelm II i Polacy 1888-1918”

Jeśli na początku swego panowania kajzer wykonał kilka propolskich gestów to po 1894 r. przeszedł na pozycje wrogie Polakom, powracając do germanizacyjnego kurs rozpoczętego jeszcze przez kanclerza Ottona von Bismarcka. Ten konflikt podsycały jego często nieprzemyślane i prowokacyjne mowy, wywołujące wśród Polaków oburzenie. I właśnie tę problematykę porusza Piotr Szlanta z w książce „Polakożerca kontra wrogowie Rzeszy. Cesarz Wilhelm II i Polacy”.


Piotr Szlanta – „Polakożerca kontra wrogowie Rzeszy. Cesarz Wilhelm II i Polacy 1888-1918” – okładka Autor: Piotr Szlanta
Tytuł: „Polakożerca kontra wrogowie Rzeszy. Cesarz Wilhelm II i Polacy 1888-1918”
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-8085-780-3
Data wydania: 2018
Liczba stron/format: 205/B5
Oprawa: miękka
Cena: 42,00 zł
Kup ze zniżką w księgarni w Wydawcy!

Książka w sposób przystępny, napisany żywym językiem, w oparciu o gruntowne badania naukowe (w tym archiwalne) przedstawia ewolucję stosunku cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma II (1859-1941) tak do liczącej 10% populacji Prus polskiej grupy narodowej, jak i do międzynarodowych aspektów kwestii polskiej, w tym rewolucji lat 1905-07 w Królestwie Polskim czy autonomii w Galicji.

Nie nazywając tego po imieniu metodami legalnymi, na łamach prasy czy trybuny parlamentarnej walczyli oni o respektowanie przez państwo niemieckie osobę monarchy swe prawa człowieka, czyli prawo do własnej, odrębnej tożsamości narodowej, tradycji języka. Książka ukazuje tak uniwersalne mechanizmy władzy, jaki i kształtowanie się w polskiej kultury politycznej na początku XX wieku.

Piotr Szlanta – dr hab., historyk i politolog, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Główne obszary zainteresowań: historia Polski, Niemiec, stosunków międzynarodowych i kolonializmu w XIX i XX wieku oraz pierwsza wojna światowa. Redaktor miesięcznika popularnonaukowego „Mówią wieki” oraz encyklopedii pierwszej wojny światowej http://www.1914-1918-online.net. Autor książek i ponad stu artykułów popularnonaukowych, współautor podręczników akademickich i szkolnych. Ważniejsze publikacje: „Tannenberg 1914”, „Persja w polityce Niemiec w latach 1906-1914 na tle rywalizacji rosyjsko-brytyjskiej”, „Wilhelm II. Ostatni z Hohenzollernów”.

Książkę „Polakożerca kontra wrogowie Rzeszy. Cesarz Wilhelm II i Polacy 1888-1918” zamówisz pod tym linkiem: http://ksiegarnia.difin.pl/index.php?route=product/product&product_id=3747!

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Difin!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org