Po remoncie i nowej aranżacji wnętrz Rydlówka ponownie otwiera swoje podwoje przed zwiedzającymi!

opublikowano: 2018-11-17, 11:16
wszelkie prawa zastrzeżone
Genius loci sprawia, że Rydlówka stojąca przy ul. W. Tetmajera 28 jest miejscem jedynym w swoim rodzaju, miejscem znaczącym na mapie kulturalnego Krakowa. Miejscem naznaczonym przez związek z młodopolską sztuką, malarstwem, literaturą, dramatem i teatrem. Już 20 listopada o godz. 14:00 wyremontowana Rydlówka zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających, a centralnym punktem uroczystości przed Rydlówką będzie symboliczne Osadzanie Chochoła!
reklama

Poprzez właścicieli dworku, jego mieszkańców i krąg młodopolskich artystów, którzy w nim bywali, poprzez wydarzenie pozornie zwyczajne, jak wesele Lucjana Rydla i nadzwyczajne, jak arcydramat Wesele Stanisława Wyspiańskiego, miejsce to przeszło do historii literatury i kultury Polski.

W Rydlówce, jak w soczewce, skupia się atmosfera Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Tu spotykali się ludzie, ogniskowały się zdarzenia i obyczajowość charakterystyczna dla tego czasu. Koncepcję wystawy oparto na założeniu, iż zachowane zostaną dotychczasowe kryteria merytoryczne ekspozycji w Rydlówce wraz z układem topograficznym wystawy. Odtworzone zostały kolejne pomieszczenia w dworku: Izba Taneczna, Izba Scena, Alkierz oraz Świetlica. Ta ostatnia będzie pełniła funkcje sali wystawienniczo-audytoryjnej wraz z galerią malarstwa inspirowanego pejzażem Bronowic z przełomu XIX i XX w.

Otwarcie na powrót Rydlówki dla zwiedzających, oddanej w administrację Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa, będzie się wiązało również z szeroko zakrojonym programem edukacyjnym. Będzie także kontynuowana coroczna tradycja osadzania chochoła w rocznicę ślubu Jadwigi i Lucjana Rydlów.

Centralnym punktem uroczystości przed Rydlówką będzie symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą. Uczniowie bronowickich szkół ubrani w krakowskie stroje ludowe, przy dźwiękach muzyki i przy wtórze przyśpiewek nałożą na krzak róży słomiane okrycie, tańcząc w wokół niego jak w ostatniej scenie dramatu Wyspiańskiego. Następnie będą miały miejsce występy artystów krakowskich teatrów oraz młodzieży. Po uroczystości wszyscy zgromadzeni goście posilą się kołaczem bronowickim.

W dniach 21-24 listopada w godzinach 9.30-17.00, będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą w Rydlówce.

Wymagana rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]">[email protected]">[email protected] oraz na stronie https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?lang=pl

Zobacz, jak powstawała Rydlówka – filia Oddziału Teatralnego:

Już dziś dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/OtwarcieRydlowki !

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone