Opublikowano
2011-11-14 02:35
Licencja
Wolna licencja

Węgorzewo - niezwyczajne losy zwyczajnego miasteczka

Codzienne życie i wichry historii, wielkie zniszczenia i wytrwała odbudowa, nieduże miasteczko i wybitni ludzie – tak w skrócie można streścić historię Węgorzewa, miasta położonego na Mazurach, kilkanaście kilometrów od rosyjskiej granicy, 280 kilometrów od Warszawy i 130 kilometrów od Olsztyna.


Strony:
1 2 3 4 5

Węgorzewo jest znane przede wszystkim dwóm grupom ludzi: żeglarzom, którzy przyjeżdżają na Wielkie Jeziora Mazurskie i w tutejszym porcie kończą swój rejs, oraz fanom muzyki rockowej, którzy co roku w lipcu zjeżdżają do tego miasteczka, by wziąć udział w funkcjonującym już od dwudziestu lat festiwalu. Ta mazurska miejscowość istnieje jednak już od ponad czterech wieków, a jej historia jest bardzo bogata.

Prapoczątki

Pierwotnie obszary te były zamieszkiwane przez plemiona pruskie – ziemia węgorzewska leży na pograniczu terytorium Bartów (od zachodu), Jaćwingów (od wschodu) i Galindów (od południa). W okolicach miasta znajduje się kilka stanowisk archeologicznych wskazujących na obecność Prusów – są to między innymi grodziska w Rudziszkach (niedaleko obecnej granicy państwowej), Węgielsztynie czy we wsi Grodzisko (gmina Banie Mazurskie). Według krzyżackiej kroniki Piotra z Dusburga miał też istnieć na tych terenach gród Angetete, zdobyty przez rycerzy zakonnych w 1256 roku, historycy jednak nie są pewni, gdzie miałby się on znajdować. Badacze zajmujący się toponomastyką dostrzegają pruskie ślady w nazwie rzeki Węgorapy, dopływu Pregoły wypływającego z jeziora Mamry na północ i przebiegającego przez miasto. Nazwa niemiecka rzeki (Angerapp) miałaby być przekształceniem wcześniejszej, właśnie pruskiej nazwy, oznaczającej „rzekę węgorzy” bądź też „krzywą rzekę”.

Węgorapa (niem. Angerapp) – rzeka, nad którą powstał najpierw zamek krzyżacki, a potem wschodniopruskie miasto (źródło: angerburg.de)

W miejscu, w którym Węgorapa wypływa z Mamr, Krzyżacy zbudowali w 1335 roku drewniany zameczek mający stanowić osłonę wschodnich rubieży państwa zakonnego przed najazdami litewskimi. Niewiele wiadomo na temat tego obiektu, ale jego nazwa – Angerburg – została w przyszłości przeniesiona także na rodzące się tu miasto. W 1365 roku Litwini pod wodzą Kiejstuta zdobyli i zniszczyli znajdujący się nad jeziorem zamek. Odbudowano go 1398 roku na miejscu leżącym o dwa kilometry dalej w głąb lądu, również nad rzeką. Był to już obiekt murowany, trójskrzydłowy, z trzema basztami i otoczony fosą. On również otrzymał nazwę Angerburg.

Dobrze zapowiadający się początek?

XV wiek to początek osadnictwa na tych terenach. W 1406 roku lokowano tu wieś Węgielsztyn (niem. Engelstein), która jest obecnie najdłużej istniejącą osadą na ziemi węgorzewskiej. Niewielkie osiedle o nazwie Wola powstało również na zamkowym podzamczu. Późniejsze miasto wzięło jednak swój początek z innej osady: Nowej Wsi położonej kilkaset metrów na północ od zamku. Lokowano ją na początku XVI wieku na skrzyżowaniu szlaków wiodących z Giżycka do Królewca i Darkiejm (dzisiejszy Oziorsk w obwodzie kaliningradzkim). W 1528 roku powstała tu skromna, drewniana świątynia luterańska. Sam zamek po wojnie trzynastoletniej został oddany w zastaw rycerzom Hansowi i Anzelmowi von Tettau. Po sekularyzacji Zakonu w 1525 roku stał się siedzibą starosty książęcego sprawującego nadzór nad całym terytorium w imieniu Hohenzollernów.

Dawny zamek krzyżacki, widok z I poł. XX w. (źródło: angerburg.de)

Do połowy XVI wieku ziemia węgorzewska została zasiedlona osadnikami z przeludnionego Mazowsza, którzy w Prusach Książęcych znaleźli dogodne warunki do gospodarowania. Ci tak zwani Mazurowie pruscy tworzyli główny żywioł etniczny na tych terenach, od XIX wieku stopniowo coraz bardziej germanizowany. W 1539 roku w Nowej Wsi odnotowano istnienie tylko jednego Polaka, jednak wydaje się, że pod określeniem tym rozumiano osobę pochodzącą z terytoriów rdzennie polskich, a nie przedstawiciela osadników mazurskich. W tym czasie bowiem zarówno proboszcz tutejszej parafii, jak i sołtys osady nosili polsko brzmiące imiona i nazwiska, co dobrze pokazuje „narodowościowy” charakter tutejszej ludności. Bynajmniej nie oznacza to, że Węgorzewo i okolice zamieszkiwali Polacy w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Byli to raczej właśnie Mazurzy pruscy – przedstawiciele lokalnej grupy etnicznej, zamieszkującej określone terytorium i posługującej się odmianą języka polskiego. Ten typ lokalnych etnosów był powszechny w Europie przed XIX wiekiem, to jest okresem formowania się współczesnych narodów.

Rozwój osadnictwa na ziemi węgorzewskiej wymuszał założenie ośrodka miejskiego mogącego stanowić centrum administracyjno-gospodarcze całego tego obszaru. Za najodpowiedniejsze miejsce uznano dobrze rozwijającą się, położoną niedaleko zamku i na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, Nową Wieś. W 1570 roku mieszkańcy osady wystosowali do księcia pruskiego Albrechta Fryderyka Hohenzollerna prośbę o nadanie praw miejskich. 4 kwietnia 1571 roku władca przekształcił wioskę w miasto, które swoją nazwę wzięło od zamku – Angerburg. Nadany mu herb przedstawiał blankowaną wieżę ze spiczastym, czerwonym dachem, a na jej froncie umieszczono tarczę herbową z czerwonym orłem brandenburskim i czarno-białą szachownicą Hohenzollernów. Miasto otrzymało także pieczęć, a jego pierwszym burmistrzem został Adam Krupa.

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”:

Autor: Marcin Sałański
Tytuł: „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-5-3

Stron: 76

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

5,9 zł

(e-book)

Strony:
1 2 3 4 5
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: anna |

Rodzice opowiadali ,że ruscy wyjeżdżając palili i grabili wszystko. A resztę rozebrano jako materiał budulcowy do warszawy. więc trochę rzetelniej proszę opisywać historię ,a nie naciąganą na korzyść tych instytucji i partii które rządzą. a po drugie obecnie proszę wspomóc i dofinansować instytucję turystyczną,by nie musiała się dorabiać na turystach . Rejon piękny i biedny a szkoda ,że tylko warszawka która niegdyś oskubała z bogactw teraz też panoszy się. przecież to miejsce wszystkich polaków a nie wybranych.Odpowiedz

Gość: Joa |

Dziękuję za opisanie krótkiej i interesującej historii mojego miasta. Wychowałam się w nim, "coś nie coś" słyszałam, natomiast ten artykuł moją wiedzę poszerzył i usystematyzował. Mam nadzieję, że będzie ciąg dalszy za jakiś czas, ponieważ codziennie tworzymy historię ...?:)Odpowiedz

Gość: Wojciech |

Dzisiejsze Węgorzewo to wspomnienie nawet tego z lat 70 a co dopiero sprzed wojny.Pozdrawiam wszystkich węgorzewian, tych bliższych i tych dalszych.Odpowiedz

Gość: U-Boot |

Mieszkałem przy ul. Jasnej w latach 1946 - 1949.W tym czasie trasa od drogi wylotowej do Gołdapi, poprzez środmieście i ul. Luczańską była wypalona a nie zbombardowana ! Rosjanie jadąc z Gołdapi w kierunku Loetzen zabawiali się wrzucaniem granatów przez okna mijanych kamienic.A były to bardzo piękne kamienice! Ipięknie się paliły. Jeśli zdrowie mi pozwoli, może przyjadę aby obejrzeć dzisiejsze Węgorzewo. Pozdrawiam Was!Odpowiedz

@tomasz8 Trudno mi na to odpowiedzieć w 100%, ale wydaje mi się, że raczej zaszła tu druga możliwość - taka nazwa jest dość popularna w miastach tzw. "Ziem Odzyskanych".Odpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org