Opublikowano
2018-02-20 11:42
Licencja
Wolna licencja

Polska istniała w 1968 roku i nie ma co temu zaprzeczać

Stwierdzenie przez premiera Morawieckiego, że w 1968 roku nie było Polski, a jedynie reżim komunistyczny, miało pewnie w założeniu chronić dobre imię naszego kraju. Niestety, takie słowa mogą okazać się dla nas niebezpieczne.


Gdy tak patrzę na działania szefa polskiego rządu w kwestii sporu z Izraelem o historię, to wzbiera we mnie poczucie, że Mateusz Morawiecki jest w tym wszystkim zagubiony (a razem z nim jego doradcy). Świetnym przykładem jest dla mnie umieszczone na YouTube oświadczenie premiera w języku angielskim, które samo w sobie było bardzo logicznym zagraniem PR-owym, ale pozostał po nim niesmak kiepskiego montażu.

Premier nie musi się znać na public relations od strony „technicznej” – od tego powinien mieć sztab ludzi. Ale na pewno powinien rozumnie i z wyczuciem wypowiadać się na arenie międzynarodowej, a tego ostatnio zabrakło. Wizyta Morawieckiego w Niemczech to temat na dłuuugi artykuł analityczny. Ja skupię się tylko na jednym aspekcie: Polsce, która w 1968 roku nie istniała.

tabliczka PRL Zdezaktualizowana nazwa ulicy na budynku w Żarach (fot. Mohylek, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Nawet teraz, gdy pisałem powyższe słowa, stwierdzenie to wydało mi się zupełnie oderwane od rzeczywistości. Z tej wypowiedzi wynika bowiem, że nasz kraj w jakiś tajemniczy, magiczny sposób wyparował w latach 1944-1989, a teren pomiędzy Odrą i Nysą Łużycką a (w przybliżeniu) linią Curzona to była jakaś czerwona plamą na mapie.

Otóż to nie tak – PRL zdecydowanie był Polską. Choć, mimo sentymentu naprawdę wielu ludzi do tych lat – to z pewnością nie było państwo marzeń dla Polaków. Polska Ludowa była krajem satelickim ZSRR i przez całe dekady borykała się z trudnościami gospodarczymi, które dla pokolenia ludzi urodzonych po 1989 roku wydają się wręcz absurdalne. W PRL-u w końcu łamano prawa człowieka, a za sprzeciw wobec władzy można było zginąć...

To, że teraz żyjemy w III Rzeczpospolitej ma znaczenie symboliczne – podkreślono w ten sposób fakt kontynuacji II RP i odcięcia się od dekad komunizmu. Mimo to uważam, że nie możemy zaprzeczać istnieniu Polski, jaka by ona nie była, ani zaprzeczać temu, że działy się w niej wydarzenia okropne, tak jak w marcu 1968 roku. I na koniec nie można zaprzeczać temu, że Polacy też mogą czynić rzeczy złe i godne potępienia.

Jak „Wiesław” zgromił w Sali Kongresowej studentów, literatów i syjonistów?

Czytaj dalej...

Polacy bywali szczerymi komunistami – nie tylko udawanymi, dla których legitymacja partyjna była przepustką dla trochę lepszego żywota. W PRL-u rządzili Polacy – Bierut, Gomułka, Gierek czy Jaruzelski (ten ostatni wywodził się nawet z polskiej szlachty). Byli oni decyzyjnie zależni od Moskwy, ale to nadal nie przekreśla ich narodowości. I można mówić, że w elitach władzy czy służbach byli przecież i Żydzi, że Rokossowski się zsowietyzował, a taki Moczar był z pochodzenia Białorusinem. To nie wymaże z historii polskich komunistów ani tego, że Polacy w ZOMO-wskich mundurach bili pałami innych Polaków. Zaprzeczanie temu jest głupie.

Ktoś zaraz stwierdzi, że to żadni Polacy, tylko tylko zwykli zdrajcy, którzy sprzeniewierzyli się etosowi polskości (spotkałem się kiedyś z takim stwierdzeniem). Mogą i być tymi zdrajcami, ale zdrada nie wymaże magicznie ich narodowości, bo to nie jest coś, co otrzymuje się w nagrodę lub traci za karę (w przeciwieństwie do obywatelstwa).
Kiedy premier Morawiecki mówi, że Polska w 1968 roku nie istniała, a był jedynie reżim komunistyczny, robi Polsce – tym razem obecnej – krzywdę i naraża kraj na kolejne problemy z historią. Wyobraźmy sobie taką hipotetyczną sytuację: do Niemiec na jakąś konferencję przyjeżdża premier Rosji Miedwiediew i mówi coś w stylu:

Umywamy ręce od Katynia, to nie jest robota Rosjan. W latach 1917-1991 nie istniała Rosja, tylko Związek Radziecki, w którym rządzili bolszewicy. Dokonali oni nielegalnego, niedemokratycznego przewrotu. A w ogóle Stalin był Gruzinem i proszę pytać w Tbilisi.

To oczywiście rzecz zupełnie wydumana, ale pokazuje pewien mechanizm umywania rąk. Takie zachowanie wzbudziłoby nad Wisłą skandal i wszyscy by bili u nas na alarm, że historia jest fałszowana. Podobnie spotykam się obecnie z olbrzymią niechęcią wobec sformułowania „naziści”. Kiedyś było rzeczą oczywistą, że jeśli mowa o nazistach, to chodzi o Niemców i basta, nie trzeba było tego podkreślać. Teraz za użycie słowa „nazista” zamiast „Niemiec” można – oczywiście w przenośni – dostać po głowie, bo to rozmywanie odpowiedzialności. Ta sytuacja to oczywiście reakcja na przypisywanie Polsce odpowiedzialności za nie jej zbrodnie, choć idąca w złym w moim przekonaniu kierunku.

Gomułka Breżniew Władysław Gomułka i Leonid Breżniew (fot. Bundesarchiv, Bild 183-F0417-0001-011 / Kohls, Ulrich, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy).

To nie działa jednak w stosunku do PRL. Teraz się bowiem okazuje, że to nie Polacy byli pierwszymi sekretarzami, tylko komuniści, że Polacy nie byli w ZOMO, tylko komuniści etc. Gdy więc krzyczy się, że „cóż to za naród, naziści? NIEMCY!”, to jednocześnie omija się szerokim łukiem „naród komunistów”.

Ale zaraz! Czy chodzi mi o to, że dzisiejsza Polska ma się biczować na arenie międzynarodowej za działania niedemokratycznego reżimu sprzed lat? A może obecne pokolenie 20-latków ma posypywać głowę popiołem za polityczne rozgrywki i tragedię marca 1968 itd.? Otóż nie o to chodzi i nie to postuluję. Po prostu niech nasi przedstawiciele przestaną opowiadać dyrdymały na potrzeby polityki zagranicznej i kreowania wizerunku Polski.

Powiedzenie, że Polska w 1968 roku nie istniała to na pewno ważny gest w stronę elektoratu PiS w kraju – deklarowany antykomunizm i rozliczenie dawnych czasów stale przewija się przecież w retoryce partii. Problem w tym, że taki stwierdzenie może nam zrobić już poza Polską krzywdę. Otwiera ono furtkę do tego, aby oskarżyć nasz kraj o rozmywanie odpowiedzialności (jakkolwiek mogłoby to być niesłuszne), albo w ogóle zachęca do użycia podobnego wybiegu względem RP.

Wciąż nie wyrośliśmy z pojmowania narodowości jako monolitu ludzi. Gdyby ktoś stwierdził, że w 1968 roku wszyscy Polacy byli komunistami – nie mógłby się bardziej mylić. Gdy ktoś stawia Polskę na równi z III Rzeszą w sprawie odpowiedzialności za Holocaust – po prostu obrzydliwie kłamie.

Najciekawsze plakaty propagandowe PRL [Galeria]

Czytaj dalej...

Nie powinniśmy się jednak wypierać tego, że istniała, komunistyczna bo komunistyczna, ale jednak Polska. Nie powinniśmy się wypierać tego, że Polacy byli komunistami i potrafili czynić rzeczy niegodne. Zupełny brak krytycyzmu jest równie zły, co nadmierne posypywanie głowy popiołem. To niepoważne, jeśli tamta Polska ma się przejawiać tylko w zwycięstwach piłkarskich, skokach Fortuny, fajnej muzyce czy polskiej szkole plakatu, a kiedy przejdziemy to rzeczy złych to nagle puff! Zniknie w czerwonym obłoku.

Nie ma czegoś takiego, jak „dobry naród” czy „zły naród”. Naród to zbiór jednostek, a wśród nich są i bohaterowie, i zwykłe gnidy. W latach 80. Polaków z „Solidarności” tłukli pałami Polacy z ZOMO – nie żadni komuniści-internacjonaliści, tylko Polacy, a u steru kraju także Polacy stali, choćby i z sowieckiego nadania.

To jest tragizm historii naszego narodu (i każdego innego). Ignorowanie go to autodestrukcja naszych dziejów i wyzbycie się refleksji.

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: redakcja@histmag.org. Na każdy pomysł odpowiemy.

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Autor: Tomasz Leszkowicz
Tytuł: „Oblicza propagandy PRL”

ISBN: 978-83-65156-05-1

Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)

Stron: 116

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Jarek |

Szkoda, że antypisowość wylewa się z tego tekstu. Mógłby to być dobry tekst, a tak przeczytanie go to tylko strata czasu :-(Odpowiedz

Przypominam, że dyskutujemy na portalu historycznym, więc dziwię się tym osobom, które pochwalają fałszowanie historii tylko po to, by zademonstrować swe aktualnie poglądy, które - zapewne przypadkowo - są zgodne z polityką obecnej władzy. Pamiętam, że w roku 2008 nie zaproszono do pałacu prezydenckiego, na uroczystość obchodów czterdziestej rocznicy wydarzeń marcowych, wybuchłych w obronie relegowanych z UW Adama Michnika i Henryka Szlajfera - głównych bohaterów tamtych zdarzeń. Zanosi się, że przy pięćdziesiątej rocznicy będzie tak samo, z tłumaczeniem, że wówczas nie oni byli najważniejsi, bo faktycznie demonstracje studenckie te organizowali studiujący tam prawo bracia K. Stykam się z ludźmi, wówczas członkami PZPR lub ZMS, którzy w '68 głośno potępiali żydowskie hucpy rozpaskudzonych studenciaków. Dziś ci ludzie prawie nie wychodzą z kościoła, modlą się za braci K. i zapewne potwierdzają, że w roku 1968 Polski nie było.Odpowiedz

@ bartensteiner
Mateusz Morawiecki wypowiedział się z pozycji premiera rządu. A ludzie test sfery rząd utożsamiają z państwem i siebie z nim. To zresztą ich prawo i jakby obowiązek moralny: traktować państwo jako najwyższe .dobro i troszczyć się o nie , jako o swoje.
Jeśli powiedział, że w 1968 roku Polska nie istniała, to miał na myśli ówczesną władzę, której nie chciałby być kontynuatorem, bo to nie była to polska władza, ona obok Polski, a Polska obok niej istniała. Takie zresztą były ówczesne nastroje, spowodowane zwłaszcza rządową blokadą kościelnych uroczystości tysiąclecia chrztu Polski; pamiętam je!
To jest historyczna prawda i mam podstawy, by tak pisać!

Bartensteiner, czemu zabraniasz ówczesnym komuchom przejrzeć na oczy i nawrócić się na polskość i katolicyzm? Uznać swój błąd czy pomyłkę - to wielkość człowieka Mówi się, że tylko krowa nie zmienia poglądów mimo swoich wielkich oczu! I bardzo się dziwię, że są tacy, którzy do dziś nie przejrzeli! (oczywiście pomijam tych nielicznych, którzy czynią "nawrócenia" tylko koniunkturalne).Odpowiedz

@ Atimes
Nie byłoby problemu, gdyby wspomniani przez Ciebie koniunkturaliści byli rzeczywiście nieliczni, lecz tak nie jest. Powiem nawet więcej: przypuszczam, że jest ich, niestety, większość. Dotyczy to nie tylko stosunku do byłej i obecnej władzy, lecz także do oceny przeszłości - zarówno tej dalszej, jak i nieodległej. Przykłady z mego podwórka: jeden z moich sąsiadów (robi dobre nalewki), zwolennik "dobrej zmiany", nazywa obecnie żołnierzem niepodległościowym innego naszego sąsiada (napisał książkę o swej partyzantce), który wcześniej nazywany był przez niego i innych bandytą z Wileńszczyzny. Mój bliski kolega, deklarujący się zawsze jako zaciekły antykomunista, z nienawiści do Balcerowicza chwali rządy Jaruzelskiego, gdyż ten nie rewaloryzował jego sporych zobowiązań bankowych. Ale najgorsi są ci, którzy za rządów komuny siedzieli całkiem cicho, potulnie, nie wychylając się, by teraz wytykać ówczesnym opozycjonistom ich błędy, czego przykładem jest sprawa L. Wałęsy - najbardziej znanej w świecie postaci naszej ponadtysiącletniej historii. Oceniam więc pokraczne wypowiedzi M. Morawieckiego nie jako lapsus, lecz jako chęć anulowania części naszych dziejów, by następnie lukę tę wypełnić nową wersją historii, gdzie np. rzeczywistym przywódcą "Solidarności" był Lech Kaczyński, a nie jakiś Bolek.Odpowiedz

@ Atimes
Uprzejmie przypominam, iż PRL miał najwyższy w tzw. obozie stopień "upartyjnienia" - ponad 3 mln członków PZPR, oraz oczywiście najwyższy odsetek wierzących. Na szczęście - pomijam okres 1950 -56 - nie doszło do wojny, czy nienawiści pomiędzy tymi grupami, no może poza najbardziej zawziętymi z obu stron. Los nas, a i kościól rzymskokatolicki też, uchronił od sytuacji, jaka obecnie jest w Hiszpanii. Może ksiądz wierzyć, albo nie, lecz tam około połowy społeczeństwa szczerze i z oddaniem nienawidzi ww. instytucji i wszelkiej religii. I jak się wydaje, nie całkiem jest to skutek wojny domowej, a bardziej rządów gen. Franco i prób tworzenia "Katolickiego Narodu Hiszpanii".
I tak, mając tzw. powyższe na myśli, wolałbym nie proponować nikomu " nawrócić się na polskość i katolicyzm". Głównie dla dobra religii. a i polskości też.
PS A premier Morawiecki w kolejnych wypowiedziach rozwija swą tezę o niebycie Polski przed - no właśnie, kiedy ta Polska wg premiera powstała?Odpowiedz

@ Marek Baran & Bartensteiner
Widzę, że trwający aktualnie przegląd dziejów naszego niemal do dziś realnego komunizmu niczego Was nie nauczył.
Nadal macie chyba skłonność, by utożsamiać polski komunizm z 99-procentową urną wyborczą i droga Wam jest logika tamtych czasów w rodzaju "Nie jesteś za Stalinem - to znaczy, że jesteś zwolennikiem generała Franko" - o, była taka logika!Odpowiedz

@ Atimes
A tu widzę (już kolejny raz) zastosowanie 11. zasady dialektyki erystycznej, to jest: "Zaproponowanie przeciwnikowi wyboru między proponowaną przez nas tezą a przejaskrawioną antytezą. (Szare obok białego wydaje się czarnym, a obok czarnego wydaje się białym)" - uprzejmie wypraszam sobie.Odpowiedz

@ Marek Baran ,
Nie jest tak źle. Napisałem tam słowo "chyba", więc jeszcze nie jesteście- na razie - skazani na piekło. Co najwyżej - na ogień czyśćcowy! :))Odpowiedz

@ Atimes;
Postaram się krótko odpisać.
1/ Zbitka polak-katolik, acz statystycznie uprawniona, nigdy do mnie nie przemawiała i „chyba” na coś takiego się nie „nawrócę”
2/ Wolę rządzących (a i ich akolitów) stosujących pewną zasadę Zygmunta Augusta. Jej tekst znajduje się na tablicy pamiątkowej w kościele parafialnym w Knyszynie – o ile akolici jej (tablicy, bo zasadę ciągle podważają) nie zdemontowali
PS Proszę mi odpowiedzieć dlaczego w naszym kraju wierni wychodzący z kościoła mają, o ile nie ponure, to przynajmniej poważne twarze, a w laickiej Francji (tak, tam w niektórych, głównie „niefrankijskich” krainach ludzie jeszcze chodzą do kościoła) wychodzący z mszy wyglądają na zadowolonych i najczęściej są uśmiechnięci?Odpowiedz

Gość: Salcio |

Ten przydlugi atak na Mateusza Morawieckiego za jego komentarz " ... Polska nie istniala w 1968 ..." nie ma duzo sensu.
To znaczy, ma sens, jesli jego celem jest podwazyc autorytet premiera.
Dla normalnego czlowieka jest zrozumiale, ze uzyl tych slow figuratywnie, w tym sensie, ze panstwo Polskie nie prowadzilo wlanej polityki.
W szczegolnosci, wydarzenia w 1968 maja swoje zrodlo (moze przede wszystkim) w miedzynarodowej sytuacji, tzn. zerwanie przez ZSRR stosunkow z Izrealem automatycznie pociagalo takia sama reakcje ze strony wszystkim "zaprzyjaznionych" krajow.
Oczywiscie ze Polska jako kraj istniala ...Odpowiedz

@ Gość: Salcio
Skoro premier Morawiecki miał co innego na myśli, niż powiedział o roku 1968, to oznacza, że jest człowiekiem niepełnosprawnym umysłowo, więc musi korzystać z Twojej pomocy, by jakąś myśl właściwie zaprezentować społeczeństwu. Czy to chciałeś powiedzieć? Rumunia w roku 1968 - pomimo że była słabszym niż Polska państwem - nie musiała oglądać się na ZSRR, by prowadzić własną politykę wobec Izraela. Więc nie przesadzajmy z tym bezwarunkowym podporządkowywaniem się Wielkiemu Bratu. W tej sprawie Polska prowadziła prawie suwerenną politykę, cieszącą się sporym poparciem społecznym, także (a może nawet głównie) u antykomunistów.Odpowiedz

@ bartensteiner ,
Piszesz, że "w tym czasie Polska prowadziła prawie suwerenną politykę".
Jeśli się nie mylę, to w wypadkach 1968 roku Polska nie miała nic do gadania. Była to bowiem walka dwóch frakcji w PZPR: natolijczyków (przezywanych "żydami") i Puławian (przezywani "chamami"), jak w tytule książki Jedlickiego "Chamy i Żydy".
O zwycięstwie "chamów" zadecydowało niespodziewane i skutecne poparcie Nikity Chruszczowa. Trzecia siła, czyli zdezorientowani studenci, padli także ofiarą przewagi gomółkowskich "chamów" i Chruszczowa.
Czy to była Polska?Odpowiedz

@ Gość: Salcio,
W wydarzeniach roku 1968, czyli w mocowaniu się dwóch frakcji w PZPR (natolijczyków i puławian), Polski nie było, była ona tylko obok! (i w niej urodził się Morawiecki).
Polska była może może tylko w niektórych grupach rebelii studentów roku 68. W takim duchu, duchu niesyjonistycznym ale i nie moczarowskim, zaangażował się wtedy mój młodszy brat. Dostał porządne (fizyczne) lanie od zwycięzców, a i psychiczne: wywalony na V roku z uczelni przez rektora za niezgłoszenie się (w czasie siedzenia w areszcie, o czym rektor był przez niego powiadomiony) do egzaminu, otrzymał nadto od niego wilczy list i... złamane całe życie.
A zdrowie złamane też. Bowiem w trzy lata później był ze mną świadkiem prokuratorskich machlojek dla ukrycia morderców mojego jeszcze młodszego brata, na którego potem, jak będąc świadkiem morderstw robotników w Szczecinie, nie dotrzymał obowiązkowego sekretu wojskowego, nasłano seryjnego samobójcę. Kiedy IPN podjął decyzje zajęcia się jedną i drugą zbrodnią, to poprosiłem o wycofanie spraw, gdyż żyjący brat, jako skrzywdzony i główny świadek, dostał białej gorączki na myśl, że znów będzie musiał się znaleźć w tych okrutnych wydarzeniach. Kończę bo...
Czy powiesz teraz, że te akcje roku 68 i grudnia roku 70 prowadziła Polska? Czyja?Odpowiedz

@ Atimes , przepraszam Salcio za błędne zaadresowanie posta pod jego nickiem.
To raczej było przeznaczone dla bartensteinera.Odpowiedz

Gość: Komar |

@ Atimes - to co piszesz - to zupełne pomieszanie z poplątaniem. Rywalizacja "natolińczyków" i "puławian" oraz interwencja Chruszczowa - to rok 1956. Chruszczow został odsunięty od władzy w roku 1965 i w 1968 nie miał możliwości rozstrzygania walki o władzę w Polsce.
W roku 1968 było starcie między różnymi frakcjami działającymi w PZPR. Żartobliwie opisał to dowcip, który pod koniec 1968 roku krążył po Polsce: dotyczył V Zjazdu PZPR i głosił, że w Polsce odbywa się wielki zjazd religijny z udziałem różnych wyznań: byli więc na tym zjeździe obecni: wiesiosławni (ci od Gomułki), mieciodyści (zwolennicy Moczara), gierko-katowiccy (wiadomo), arianie czyli bracia czescy (dla niektórych członków PZPR interesujący był kierunek, w którym poszedł Dubczek w Czechosłowacji) - i cała reszta, czyli protestanci.
A kwestia - czy polscy komuniści to Polska - powiem, że polscy komuniści byli bardziej Polską, niż towarzystwo działające w monachijskiej "Wolnej Europie".Odpowiedz

@ Gość: Komar
Te dwie orientacje PZPRowskie nadal brały udział i rozrywały prywatną wojnę między sobą w `1968 roku.
Jeszcze przedwczoraj tak komentowano te wydarzenia w TV. Może tylko nazwisko rosyjskiego przywódcy pomyliłem!Odpowiedz

Gość: |

@ Atimes - telewizja nie jest wyrocznią, zwłaszcza gdy dla TV ważniejsze są cele propagandowe, niż zadania informacyjne. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby w tej audycji telewizyjnej rzeczywiście padło nazwisko Chruszczowa. To by nawet pasowało do całości. A co do moich źródeł informacji - to ja te sprawy poznawałem na bieżąco, z własnych obserwacji. Dość powiedzieć, że w dniu 8 marca 1968 roku w godzinach od 12 do 14 byłem obecny na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Jako student, a nie jako "wycieczkowicz".Odpowiedz

@ Gość: ,
Mój brat uaktywniał się w Krakowie. Wiele mi mówił i mógłby jeszcze po nowemu wiele opowiedzieć.... Jednak nawet boję się go tera o cokolwiek pytać, bo z wiekiem wyrządzone mu krzywdy przeżywa tak mocno, że na wspomnienia dostaje jakby białej gorączki, a ciężko chory na serce. Takich wraków ludzkich wiele na polskiej ziemi po tamtych czasach, o ile w ogóle pozwolono im żyć, co nie można powiedzieć o kolejnym moim bracie. A tak był bardzo pewny siebie, że mu nic nie zrobią, bo jego chrzestnym był... sam prezydent Bolesław Bierut (jako dla ósmego syna w rodzinie - na podstawie przywileju prezydenta Mościckiego)! Ludzie Moczara załatwili go po cichutku!
Zduszonych krzywd nie było jak dochodzić. One obowiązkowo miały pozostać światy nieznane... I tego niektórzy się tu domagają, mowic: Siedźcie cicho!
Odpowiedz

Gość: Kiejdany |

Nareszcie jakis sensowny tekst. Bez wzgledu na to kto rzadzil czy rzadzi teraz, Polska istnieje póki my zyjemy!Odpowiedz

Gość: Komar |

Rozwijająca się dyskusja dotyczy głównie kwestii ideowych, w dużym stopniu abstrakcyjnych: suwerenności, niepodległości itp. Pomijany jest natomiast aspekt praktyczny, znacznie bardziej istotny.
Otóż komunistyczne władze Polski Ludowej zawierały międzynarodowe porozumienia, układy i traktaty - w imieniu państwa polskiego, w imieniu Polski. Twierdzenie, że Polska Ludowa, w tym PRL - to nie była Polska, pociąga za sobą automatycznie unieważnienie tych porozumień, układów i traktatów. Te dokumenty międzynarodowe utraciły moc obowiązującą z chwilą przekształcenia PRL w suwerenną Rzeczpospolitą Polską. To jest logiczna konsekwencja twierdzenia, że PRL - to nie była Polska. Oczywiście - wiele z tych porozumień i układów zostało zastąpionych przez nowe - porozumienia między Polską a ZSRR zostały zastąpione przez porozumienia RP z Ukrainą, Białorusią, Rosją czy Litwą; porozumienia graniczne PRL i RFN zostały odnowione w formie układów między Rzecząpospolitą Polską a zjednoczonymi Niemcami. Ale nie dotyczy to wszystkich układów zawartych przez PRL.
Na innym portalu historycznym pewien trzeźwo myślący dyskutant przypomniał, że w roku 1960 władze PRL zawarły porozumienie z władzami USA. Dotyczyło ono roszczeń obywateli USA do majątku, który posiadali przed wojną na terenie Polski. Władze PRL działając w imieniu Polski zobowiązały się do zapłacenia wysokiej kwoty (chodziło chyba o 40 milionów dolarów) jako rekompensatę za mienie obywateli USA utracone na terenie Polski w wyniku wojny i powojennej nacjonalizacji. Z kolei władze USA zadeklarowały, że na przyszłość nie będą wysuwać żadnych dalszych roszczeń finansowych w imieniu swoich obywateli.
Twierdzenie, że PRL - to nie była Polska, oznacza że porozumienie z roku 1960 wygasło i obecnie nie obowiązuje. To znaczy, że sprawa roszczeń obywateli amerykańskich, w tym pochodzenia żydowskiego, została ponownie otwarta i musi być rozwiązana. I to jest właśnie ta puszka Pandory, którą otworzył premier Morawiecki. Bo teraz już Amerykanie nie dadzą się wykpić kwotą 40 milionów dolarów. A ja nie rozumiem, dlaczego z tego powodu tak się cieszą tacy dyskutanci, jak M 92, czy Roman Walinowski.Odpowiedz

Gość: M92 |

Tutaj nie ma się z czego cieszyć. Przecież pisałem, że geograficznie i narodowościowo Polska istniała, przytoczyłeś umowy, które to tylko potwierdzają, więc nie wiem o co Ci chodzi z tym cieszeniem się, ale nie ważne szanuje Twoją opinię choć mam odmienną. Ty mówisz o aspektach praktycznych, ja też mówię o aspektach praktycznych. Moja opinia dotyczyła ideologii komunistycznej i komunizmu, który był obcym tworem i stworem, który propagował zło i stosował totalitarne praktyki, prześladował Polskich Robotników, Kapłanów, Patriotów, Żołnierzy AK, wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób zasłużyli się podczas wojny dla Polski, wszystkich tych, którym Polska ,,leżała na Sercu", którzy domagali się podstawowych Praw Społecznych, Sprawiedliwości, Wolności Słowa i nie zgadzali się z tą kłamliwą Propagandą lub po prostu mówili tylko Prawdę. To w PRL Najwyższą ofiarę ponieśli m. in. Witold Pilecki i bł. ks. Jerzy Popiełuszko, tylko, dlatego, że byli Prawdziwymi Polakami walczącymi o wolną Polskę, podstawowe prawa ludzkie, pracownicze, dlatego też nikt mnie nie przekona, że wtedy w tamtym okresie politycznie Polska istniała, nie istniała, gdyby istniała to nie było by takich ofiar. Przecież Matka tak nie postępuję ze swoimi dziećmi, nie prześladuje, nie likwiduje, nie wydaje na niewinnych wyroków, to nie była Polska tylko straszny i obcy komunistyczny Stwór.Odpowiedz

Gość: |

@ Gość: M92 -
to nie "geograficzna" ani " narodowościowa" Polska zawierała umowy międzynarodowe. To komunistyczne władze Polski Ludowej zawierały porozumienia z władzami innych państw. Na ile dobrze zrozumiałem wypowiedź Morawieckiego, to premier nie kwestionował geograficznego ani narodowościowego istnienia Polski. Morawiecki kwestionował istnienie polskiej państwowości w latach 1945 - 1989. Morawiecki kwestionował prawo komunistycznych władz PRL do działań w imieniu Polski. Tym samym zakwestionował realnie podjęte działania władz komunistycznych.Odpowiedz

@ Gość: M92
A co począć z tymi, którzy nie należeli do: "Polskich Robotników, Kapłanów, Patriotów, Żołnierzy AK, wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób zasłużyli się podczas wojny dla Polski"? Czy zasługiwać mogą na miano choćby niecałkiem prawdziwych Polaków?
ad Roman W.: "kondominium"?? - czy Dyskutant dobrze zna sens tego słowa? Jesli tak, to proszę podać tych drugich z którymi Sowieci dzielili władzę nad PRL.Odpowiedz

Gość: M92 |

@ Marek Baran Na Mszę Św. i na nabożeństwa za Ojczyznę, którym przewodził ks. Jerzy Popiełuszko przychodzili zwykli ludzie różnych stanów i to Oni słuchali Jego kazań i to głównie, dzięki ich modlitwom zwykłych niezwykłych ludzi, zawdzięczamy wolną Polskę. Ci ludzie, których wymieniłem to nie reprezentowali samych siebie tylko Naród Polski, więc nie rozumiem tych pytań. Każdy kto nie walczy z Polskością i Polską, nie jest Jej wrogiem jest Prawdziwym Polakiem.Odpowiedz

@ Gość: M92
Widzę spory postęp w definiowaniu Polaków, pozostaje jednak pytanie, co w danym momencie historii jest rzeczywistym interesem Polski i Polskości ? Czy na przykład rację miał Wielopolski, usiłujący ratować resztki autonomii Królestwa, czy (jak wypominali komisarze Chodkiewiczowi) inni, którzy wtedy "rzucili kostką o Rzeczpospolitą"? Takich pytań jest wiele.Odpowiedz
Paweł Czechowski

Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim, wielki fan „Kroniki XX wieku" Mariana B. Michalika i okresu, o którym ta książka opowiada. Poza tym interesuje się piłką nożną, muzyką rockową i zbieraniem prasy.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org