Opublikowano
2018-02-02 12:57
Licencja
Wolna licencja

Duży błąd w tłumaczeniu oświadczenia premiera na YouTube. „Obozy były polskie” [AKTUALIZACJA]

Wczoraj w serwisie YouTube pojawiło się oświadczenie premiera RP Mateusza Morawieckiego dot. nowelizacji ustawy o IPN i sporze z Izraelem w tej kwestii. Dopasowane do filmu napisy wbrew słowom premiera mówiły o... polskich obozach, w których mordowano Żydów.


„Chcemy walczyć z tym kłamstwem [oświęcimskim – dop. red.] w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie”. – mówi m.in. w oświadczeniu premier Morawiecki. W angielskim tłumaczeniu dopasowanym do filmu można było przeczytać, że... obozy były polskie.

Morawiecki oświadczenie Premier Morawiecki w trakcie wygłaszania oświadczenia (zrzut ekranu z filmu).

Sprawa została skomentowana na oficjalnym profilu Kancelarii Premiera na Twitterze. Jako źródło błędu wskazano automatyczne tłumaczenie:

Ponadto dziś na kanał Kancelarii został dodany film, w którym premier wygłasza oświadczenie w języku angielskim:

[AKTUALIZACJA]

Jak podają niektóre media, m.in. Rzeczpospolita, w sieci pojawił się fragment pierwotnego nagrania premiera w języku angielskim, w którym ten popełnia błąd, przypisując zbrodnię katyńską Niemcom:

Nie ma stuprocentowej pewności co do autentyczności tego nagrania, warto jednak zwrócić uwagę na ruch ust premiera w wersji, która ma być tą poprawioną:

Kancelaria premiera na razie nie odniosła się do całej sytuacji.

Źródła: rmf24.pl, kanał Kancelarii Premiera na YouTube., Rzeczpospolita, kanał Wiadomo Co na YouTube

Zobacz też:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim, wielki fan „Kroniki XX wieku" Mariana B. Michalika i okresu, o którym ta książka opowiada. Poza tym interesuje się piłką nożną, muzyką rockową i zbieraniem prasy.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org