Polskie Termopile? Jak Polacy odparli Tatarów pod Chodowem [Video]

opublikowano: 2023-09-28 15:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy faktycznie 400 Polaków zatrzymało 40 tysięcy tatarskiego wojska? Obejrzyjcie video na kanale YouTube „Hardkorowa Historia” i przekonajcie się sami!
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału „Hardkorowa Historia”

W 1683 r. nad habsburskim imperium stanęło widmo osmańskiej potęgi. W połowie lipca Turcy podeszli pod mury Wiednia, sytuacja była więc niezwykle groźna. Na rozpaczliwy apel o pomoc cesarza odpowiedział polski król Jan Sobieski, upatrujący w uderzeniu na Turków zatrzymania dalszej ekspansji Imperium Osmańskiego.

Zwycięstwo Sobieskiego pod Wiedniem rozbudziło jego ambicje, zaproponował więc wspólną ofensywę, aby pozbawić Turków europejskich posiadłości. W ten sposób w marcu 1684 roku powstała Święta Liga, w której skład wchodziła Rzeczpospolita, Państwo Kościelne, Święte Cesarstwo Rzymskie oraz Wenecja. Król Sobieski dążył do opanowania utraconego Kamieńca Podolskiego i odbicia Mołdawii, na której tronie zamierzał posadzić swojego syna Jakuba. Natomiast cesarz Leopold I Habsburg pragnął podbić Węgry. Aby mu to ułatwić, Rzeczpospolita miała zająć na jakiś czas siły tureckie w Mołdawii.

Jednak kampanie w Mołdawii okazały się klęską, przez co wizerunek Rzeczpospolitej znacznie ucierpiał. Sojusznicy ze Świętej Ligi nakłonili więc polskiego króla, by zwrócił się z prośbą o pomoc do Rosji. Tak się też stało, jednak Moskwa w zamian za udzieloną pomoc zażądała, aby Rzeczpospolita zrezygnowała ze swoich roszczeń do wschodnich ziem. Mimo że car zaoferował swoją pomoc w okiełznaniu Turków, jego wkład ostatecznie nie był tak znaczący. Leopold I podbił wkrótce Budę, ale uwikłał się w konflikt z Francuzami. Ponownie potrzebował zatem pomocy Rzeczpospolitej.

Sojusz z Habsburgami Jan III Sobieski próbował ponownie wykorzystać do odzyskania Kamieńca Podolskiego. Jednak sytuacja Rzeczpospolitej, jak również wojska polskiego, była znacznie gorsza w tamtych czasach, niż kiedy toczyła się bitwa pod Wiedniem. Zamiast ofensywy, potrzebna była strategia defensywna w walkach z Turkami. Co wydarzyło się pod Chodowem i jakie były skutki tego starcia dowiecie się, jeśli obejrzycie video!

Video dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
160
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-31-0

W sprzedaży dostępne są również druga i trzecia część tego e-booka. Zachęcamy do zakupu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone