„Polskie podziemie niepodległościowe” – nowa publikacja IPN-u

opublikowano: 2008-01-19 13:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Ruszyła kolejna edukacyjna akcja IPN-u mająca na celu ułatwienie szkołom (a przede wszystkim uczniom) dostępu do archiwalnych materiałów historycznych, a tym samym poznawanie i odkrywanie historii. Po _Tekach edukacyjnych_ czas na _Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956_.
REKLAMA

Od listopada 2007 roku trwa akcja wysyłania do szkół gimnazjalnych, licealnych oraz do placówek i bibliotek pedagogicznych Tek edukacyjnych IPN-u. Są to zbiory dokumentów i innych źródeł historycznych, a także materiały dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli dotyczące polskiej historii najnowszej. W serii ukazały się: Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej, Auschwitz – pamięć dla przyszłości, Prymas Tysiąclecia – Kardynał Stefan Wyszyński, Polskie Państwo Podziemne w latach 1939–1941, Stan wojenny, Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939–1947, Czerwiec '76 – krok ku wolności. Tym razem IPN stawia na temat walki i konspiracji w jednym z najtrudniejszych okresów dziejowych – czasach stalinizmu. Od stycznia 2008 atlas jest rozsyłany do szkół i placówek w całej Polsce. Wszelkie koszty akcji pokrywa IPN.

Atlas polskiego podziemianiepodległościowego 1944-1956red. Rafał Wnuk, Sławomir Poleszak,Agnieszka Jaczyńska, Magdalena Śladecka,Warszawa–Lublin 2007

Atlas wydany przez IPN jest wynikiem 10-letnich badań zespołu redakcyjnego. Opowiada on historię przez wiele lat ukrywaną, zakazaną. Odsłania przemilczane fakty dotyczące polskiego podziemia niepodległościowego. Przedstawia działalność takich organizacji jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, oraz organizacji regionalnych i młodzieżowych. Atlas wzbogacają kopie licznych dokumentów, zdjęć i map. Jak stwierdza prezes IPN Janusz Kurtyka, praca poświęcona jest żołnierzom wyklętym. Tak właśnie sami o sobie mówili działacze organizacji podziemnych, których wg danych IPN-u było ok. 200 tys.

Źródło: http://www.ipn.gov.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone