Polskie ślady w Odessie

opublikowano: 2022-10-16 16:26
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Odessa to stosunkowo młode miasto założone pod koniec XVIII w. przez francuskich emigrantów nad Morzem Czarnym. W okresie zaborów stała się jednym z najważniejszych ośrodków osiedlania się Polaków na terenie ówczesnego Imperium Rosyjskiego. Wywarli oni znaczący wpływ na architekturę, kulturę i życie tego miejsca. Poznajcie kilka miejsc w Odessie, które są związane z naszą historią.
REKLAMA

Ten tekst jest fragmentem mapy „ODESSA – polskie ślady”.

Polski Zjazd

(Польський Узвіз [Polskij Uzwiz]) i ulica Polska (Вулиця Польська [wulica Polska])

Ulice Polska i Polski Zjazd należą do najstarszych ulic Odessy, a ich przebieg i nazwy ukształtowały się na początku XIX w. Polski Zjazd wraz z sąsiednimi ulicami: Zjazdem Kwarantannym i Zjazdem Dewolanowskim był jedną z trzech dróg dojazdowych wiodących z płaskowyżu do portu odeskiego i prowadził do głównej przystani handlowej, a jego nazwa najprawdopodobniej nawiązywała do pochodzenia zboża stanowiącego podstawę handlu Odessy na początku XIX w., przywożonego tu z majątków ziemskich polskiej szlachty zamieszkującej tereny dzisiejszej Ukrainy. Pozostałe dwie historyczne drogi prowadzące do portu to Zjazd Wojenny oraz – położony trochę na uboczu względem centrum miasta – Zjazd Chersoński wraz z sąsiednim Naryszkińskim Zjazdem (dzisiaj Zjazd Marinesko).

Polski Zjazd (fot. Instytut Polonika; prawa zastrzeżone)

W okolicy ulic Polskiej i Polskiego Zjazdu na początku XIX w. powstały magazyny, składy oraz rezydencje należące do polskich właścicieli ziemskich z terenów Ukrainy. Najbardziej znanym tego typu obiektem są magazyny zbożowe Sobańskich nazywane koszarami Sabańskimi. Na skutek przemian politycznych (m.in. rekwizycji po powstaniu listopadowym) oraz gospodarczych w II połowie XIX w. oblicze tej części miasta się zmieniło. Okolica nabrała charakteru usługowo-mieszkalnego, a polskich czy greckich właścicieli nieruchomości coraz liczniej zaczęli zastępować przedstawiciele innych narodowości, przede wszystkim Żydzi.

14 kwietnia 2010 r. odcinek ul. Polskiej od ul. Deribasowskiej (Дерибасівська [Derybasiwska] do ul. Bunina (Буніна) otrzymał imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a na ścianie domu pod numerem 3. umieszczono pamiątkową tablicę.

REKLAMA

Dom Katolickiego Towarzystwa Dobroczynności

(Польський Узвіз [Polskij Uzwiz] 9)

Katolickie Towarzystwo Dobroczynności zostało założone w 1882 r. z inicjatywy Konstantego Wołodkowicza. Dzięki hojności darczyńców organizacja szybko weszła w posiadanie pokaźnego majątku, w tym nieruchomości i lokat bankowych, z których utrzymywano m.in. przedszkole, internat i jadłodajnię oraz finansowano kolonie dla dzieci organizowane w willi nadmorskiej. KTD uratowało przed nędzą i kryminalizacją dziesiątki sierot oraz dzieci pochodzących z biednych polskich rodzin robotniczych. Wielkie zasługi na tym polu położyła s. Maria Drzewiecka, która pracowała w Odessie do 1922 r., kiedy wyjechała razem z grupą dzieci do Polski. Do najważniejszych nieruchomości należała zapisana w testamencie przez Ignacego Bagieńskiego na rzecz KTD w latach 80. XIX w. kamienica czynszowa znajdująca się obok mostu Stroganowa (Строганівський міст [Strohaniwskij Mist]). Dochód z wynajmu znajdujących się w niej mieszkań pokrywał na przełomie XIX i XX w. znaczną część wydatków Towarzystwa. Podczas I wojny światowej i rosyjskiej wojny domowej miejsce to było jednym z głównych ośrodków pomocy dla uchodźców polskich. Przejściowo też w 1919 r. urzędował tu polski konsulat. KTD zostało rozwiązane przez bolszewików w latach 20. XX w., a jego majątek znacjonalizowano.

Dom Katolickiego Towarzystwa Dobroczynności (fot. Instytut Polonika; prawa zastrzeżone)

KTD było najstarszą polską organizacją społeczną w Odessie. Chociaż oficjalnie miało charakter wyznaniowy i działało przy wielonarodowościowej parafii katolickiej, prowadzili je prawie wyłącznie Polacy. Ze względu na ograniczenia administracyjne obowiązujące w Cesarstwie Rosyjskim na przełomie XIX i XX w. niemożliwe było legalne działanie polskich organizacji o profilu narodowym, dlatego KTD pełniło do pewnego stopnia funkcję polskiego samorządu aż do poluzowania restrykcji w latach 1905–1906, zwołania wiecu polskiego i założenia „Ogniska” oraz „Domu Polskiego”.

REKLAMA

Koszary Sabańskie

(вул. Канатна [Kanatna] 23)

Magazyn zbożowy przy ul. Kanatnej wybudowali w latach 20. XIX w. bracia Hieronim, Mateusz i Michał Sobańscy, właściciele ziemscy na Ukrainie, prowadzący od końca XVIII w. handel zbożem w portach czarnomorskich. Po 1831 r., na skutek poparcia przez Sobańskich powstania listopadowego, budynek został skonfiskowany przez władze rosyjskie, po czym wkrótce przerobiono go na koszary. Z czasem, od rosyjskiej wymowy nazwiska pierwszego właściciela, obiekt zaczęto nazywać koszarami Sabańskimi, a przylegającą do nich ulicę – Zaułkiem Sabańskim (Сабанський провулок [Sabanskij Prowułok]). Obiekt od prawie 200 lat, z niewielkimi tylko przerwami, pełni funkcje koszarowe. Obecnie mieści się w nim Odeski Państwowy Uniwersytet Spraw Wewnętrznych.

Koszary Sabańskie (fot. Instytut Polonika; prawa zastrzeżone)

Muzeum Archeologiczne

(вул. Ланжеронівська [Łanżeroniwska] 4)

Muzeum Archeologiczne w Odessie powstało w 1839 r. jako część Cesarskiego Odeskiego Towarzystwa Historii i Starożytności. Przed I wojną światową muzeum nadzorowało wykopaliska prowadzone na całym północnym wybrzeżu Morza Czarnego, łącznie z Krymem. Dzięki temu zgromadziło cenne zbiory archeologiczne, przede wszystkim dotyczące starożytnych kolonii greckich. Przed 1914 r. w zbiorach muzeum znajdowały się też eksponaty związane z historią Rzeczypospolitej, m.in. marmurowe popiersie Zygmunta III Wazy, ładownica należąca do Tadeusza Kościuszki oraz zbroja pochodząca z pobojowiska pod Cecorą. Do honorowych członków Towarzystwa należał Józef Ignacy Kraszewski, który swoje wrażenia z pobytu nad Morzem Czarnym w 1843 r. opisał w diariuszu Wspomnienia Odessy, Jedyssanu i Budżaku. Budynek muzeum zbudowano w 1883 r. wg projektu Feliksa Gąsiorowskiego i jest on – obok tzw. pałacu Szacha – z pewnością najbardziej rozpoznawalnym odeskim dziełem tego płodnego architekta.

Muzeum Archeologiczne (fot. Instytut Polonika; prawa zastrzeżone)

Lecznica Dr. Józefa Moczutkowskiego

(Старопортофранківська [Staroportofrankiwska] 46)

REKLAMA

Wśród Polaków, którzy wnieśli największy wkład w rozwój Odessy zdecydowanie wyróżniają się przedstawiciele dwóch grup zawodowych: architektów i lekarzy. O ile w historycznym centrum miasta zachowały się dziesiątki budynków zaprojektowanych przez Gąsiorowskiego, Włodka czy Tołwińskiego, o tyle trudniej wskazać materialne świadectwa pracy polskich medyków. Niektórzy z nich wykładali na uniwersytecie, inni przyczynili się do poprawy stanu sanitarnego miasta; kolejni zaś prowadzili cenioną praktykę prywatną lub ośrodki lecznicze. Najchlubniej na kartach historii zapisali się jednak lekarze społecznicy, ratujący zdrowie najuboższych i pracujący nad poprawą bytu ludności odeskich przedmieść: Peresypu, Słobodki, Mołdawanki czy Młynów Bliskich i Dalekich (dziś dzielnice Odessy, których historyczne nazwy są obecne głównie w nazwach ulic, placów itp.).

Lecznica Dr. Józefa Moczutkowskiego (fot. Instytut Polonika; prawa zastrzeżone)

Należy tutaj wymienić nazwiska Wincentego Boguckiego, prezydenta miasta w 1918 r., oraz Józefa Moczutkowskiego. Ten drugi zamieszkał w Odessie po ukończeniu studiów medycznych w Kijowie w 1869 r. Zajmował się m.in. balneologią oraz chorobami zakaźnymi, przez kilka lat był także radnym miejskim. Prowadził na sobie doświadczenia związane z przenoszeniem tyfusu przez wszy i krew chorych, czego o mało nie przypłacił życiem. Za własne pieniądze i wg własnego projektu Moczutkowski wybudował w 1890 r. nowoczesną przychodnię dla dzieci przy ul. Staroportofrankowskiej (Старопортофранківська [Staroportofrankiwska]), na pograniczu centrum miasta i Mołdawanki. Przychodnia leczyła przede wszystkim dzieci z ubogich rodzin z zachodnich i południowych przedmieść miasta. W razie potrzeby były kąpane, a poza poradą lekarską otrzymywały także darmowe lekarstwa, ciepły posiłek oraz ubrania. Józef Moczutkowski poświęcił przychodnię pamięci swojej matki.

Ostatnie lata życia doktor Moczutkowski spędził, pracując naukowo w Petersburgu, gdzie zmarł w 1903 r. Jego ciało przewieziono do Odessy i pochowano obok ukochanej matki na starym cmentarzu chrześcijańskim. Grób ten, podobnie jak cały cmentarz, zostały zniszczone w latach 30. XX w.

Zainteresował Cię ten fragment? Koniecznie zamów mapę „ODESSA – polskie ślady” bezpośrednio pod tym linkiem!

Instytut Polonika
„ODESSA – polskie ślady”
cena:
Wydawca:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Odessie; Studio Plan Anna Dębska
Rok wydania:
2022
Format:
707x500 [mm] (B2)
ISBN:
978-83-66172-51-7; 978-83-67281-11-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Instytut Polonika
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Odessie; Studio Plan Anna Dębska.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone