Opublikowano
2010-02-07 23:31
Licencja
Wolna licencja

Polsko-ukraiński projekt edytorski pod patronatem IPN – premiera

We wtorek w Warszawie odbędzie się premiera angielskojęzycznej edycji źródeł dotyczących Wielkiego Głodu na Ukrainie pt. Holodomor. The Great Famine in Ukraine 1932–1933 wydanej w serii Instytutu Pamięci Narodowej Polska i Ukraina w latach trzydziestych – czterdziestych XX wieku.


Holodomor. The Great Famine in Ukraine 1932–1933, oprac. zbiorowe, Warsaw–Kiev 2009, cena 50 zł. W książce umieszczono niepublikowane dotąd dokumenty trzech proweniencji. Część z nich pochodzi z archiwów ukraińskiej służby bezpieczeństwa i przedstawia dokumenty ukraińskiej OGPU/NKWD dotyczące kolektywizacji, głodu i inwigilacji na terenie objętych klęską. Drugą grupą stanowią akta z obszaru dawnych Kresów południowo-wschodnich, przedstawiające punkt widzenia administracji polskiej oraz Policji Państwowej, zawierające m.in. reakcje mieszkającej w II Rzeczpospolitej mniejszości ukraińskiej. Trzecią stanowią akta polskich instytucji centralnych (m.in. Oddziału II Sztabu Generalnego) znajdujące się w Archiwum Akt Nowych i Centralnym Archiwum Wojskowym. Publikacja zawiera 680 s. w tym indeksy i wkładkę ilustracyjną, zachowano układ chronologiczny publikowanych dokumentów.

W prezentacji publikacji udział wezmą Ambasador Ukrainy w Polsce, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrektor Wydzielonego Państwowego Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12:00 we wtorek 9 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie.

Zobacz też:

Źródło:

  • ipn.gov.pl (1, 2)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Darek 781 |

Pomysł dobry. Tylko czy to się sprzeda?Odpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org