Polsko-ukraiński projekt edytorski pod patronatem IPN – premiera

opublikowano: 2010-02-07 22:31
wolna licencja
poleć artykuł:
We wtorek w Warszawie odbędzie się premiera angielskojęzycznej edycji źródeł dotyczących Wielkiego Głodu na Ukrainie pt. _Holodomor. The Great Famine in Ukraine 1932–1933_ wydanej w serii Instytutu Pamięci Narodowej _Polska i Ukraina w latach trzydziestych – czterdziestych XX wieku_.
REKLAMA
Holodomor. The Great Famine in Ukraine 1932–1933 , oprac. zbiorowe, Warsaw–Kiev 2009, cena 50 zł.

W książce umieszczono niepublikowane dotąd dokumenty trzech proweniencji. Część z nich pochodzi z archiwów ukraińskiej służby bezpieczeństwa i przedstawia dokumenty ukraińskiej OGPU/NKWD dotyczące kolektywizacji, głodu i inwigilacji na terenie objętych klęską. Drugą grupą stanowią akta z obszaru dawnych Kresów południowo-wschodnich, przedstawiające punkt widzenia administracji polskiej oraz Policji Państwowej, zawierające m.in. reakcje mieszkającej w II Rzeczpospolitej mniejszości ukraińskiej. Trzecią stanowią akta polskich instytucji centralnych (m.in. Oddziału II Sztabu Generalnego) znajdujące się w Archiwum Akt Nowych i Centralnym Archiwum Wojskowym. Publikacja zawiera 680 s. w tym indeksy i wkładkę ilustracyjną, zachowano układ chronologiczny publikowanych dokumentów.

W prezentacji publikacji udział wezmą Ambasador Ukrainy w Polsce, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrektor Wydzielonego Państwowego Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12:00 we wtorek 9 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie.

Zobacz też:

Źródło:

  • ipn.gov.pl (1, 2)
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone