Poradnik „Herstoria stosowana” to pierwszy polski podręcznik do historii kobiet

opublikowano: 2024-03-05 09:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Powstał pierwszy w Polsce podręcznik do historii kobiet, a skierowany jest do edukatorów i edukatorek. Przygotowały go ekspertki z Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Jak wskazują, w obowiązujących podręcznikach informacje dotyczące dziejów kobiet stanowią zaledwie 3-5 proc. Premierę „Herstorii stosowanej” zaplanowano na 8 marca.
REKLAMA
Ekspertki z Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska, twórczynie podręcznika (fot. mat. pras.)

Dlaczego warto demaskować nieobecność kobiet w podręcznikach do historii, polskiego czy przyrody? Jak wykorzystywać emancypacyjny potencjał historii kobiet w codzienności edukacyjnej? Dlaczego w podręcznikach nie ma wzmianek o Eugenii Zeyland, mikrobiolożce, najwybitniejszej znawczyni zagadnień dotyczących gruźlicy w międzywojennej Polsce? Czemu nic nie wiemy o Annie Bilińskiej-Bohdanowicz, jednej z najwybitniejszych polskich malarek? Z jakiego powodu nieznane są rekordy świata polskiej szybowniczki, Wandy Modlibowskiej?  No i wreszcie - od czego zacząć poszukiwania lokalnych bohaterek?

Na te i wiele innych pytań odpowiada poradnik „Herstoria stosowana” opracowany przez założycielki Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska – prof. Edytę Głowacką-Sobiech, prof. Iwonę Chmurę-Rutkowską, dr Annę Jankowiak, dr Agnieszkę Jankowiak-Maik, Annę Kowalczyk, Agatę Kominiak, Katarzynę Dworaczyk, Paulinę Kirschkę i Marię Weronikę Kmoch. 

Podręcznik dla edukatorów i edukatorek

Podręcznik jest skierowany do tych edukatorów i edukatorek, którzy chcieliby włączyć historię dokonań kobiet do prowadzonych przez siebie zajęć. Jego powstanie łączy się z kompleksowym kursem herstorycznym, przeprowadzonym przez specjalistki z Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Jak piszą redaktorki tomu:

Już samo zainteresowanie kursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – w ciągu zaledwie kilku dni rekrutacji, zgłosiło się do nas ponad dziesięciokrotnie więcej chętnych osób, niż mogłyśmy przyjąć, najlepiej dowodząc, że wiedza z obszaru herstorii przestała wreszcie być budzącą nieufność i złośliwe docinki niszową pasją feministek z dużych ośrodków miejskich, a stała się palącą potrzebą szerokiego grona nauczycieli i nauczycielek najróżniejszych specjalności z dosłownie każdego zakątka Polski.

W podręczniku znalazły się rozdziały dotyczące m.in. tego, jak korzystać z zasobów archiwów do poszukiwania źródeł o dokonaniach kobiet, jak przygotowywać wspólnie z młodymi ludźmi włączające projekty herstoryczne, ale także jak popularyzować wiedzę związaną z dorobkiem kobiet. Przedstawionych zostało też sześć projektów działań przygotowanych przez kursantki projektu „Co wy o nich wiecie”.

Premiera podręcznika odbędzie się 8 marca

Premiera podręcznika odbędzie się 8 marca o godzinie 10.30 podczas konferencji finałowej projektu „Co wy o nich wiecie”.

Miejsce: Wydział Studiów Edukacyjnych UAM ul. Szamarzewskiego 89 (budynek D, sala 508).

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone