Autor: Julia Zeyer
Tagi: Historia społeczna, Newsy, Historia religii, Wczesne średniowiecze, Historia współczesna, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2015-02-07 10:35
Licencja: wolna licencja

Powrót nordyckich bogów na Islandię

Islandczycy niebawem będą mogli oficjalnie modlić się do Thora, Odyna i Friggi. W tym miesiącu powstanie u nich pierwszy nordycka świątynia od czasów wikingów.

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Na Islandii pogaństwo ustąpiło miejsca chrześcijaństwu około tysiąca lat temu, by w ostatnich latach znowu zyskać na popularności. Stowarzyszenie promujące nordyckich bogów o karkołomnej nazwie Ásatrúarfélagið powstało w 1972 roku i od kilku lat zbiera coraz więcej wyznawców: grono fanów Thora i spółki wzrosło trzykrotnie w ciągu ostatniej dekady i liczy teraz 2 400 osób. Mając na uwadze, że całkowita populacja kraju to około 330 000 ludzi, jest to poważne przedstawicielstwo. Islandia w osiemdziesięciu procentach jest nadal luterańska, ale po fali skandali, które przetoczyły się przez ten Kościół, odsetek ateistów stawał się coraz większy. Ásatrúarfélagið jest próbą stworzenia nowej religii dla Islandczyków.

"
":/grafika/news2015/odyn.jpg Odyn dosiadający Sleipnira, XVIII-wieczny manuskrypt islandzki (domena publiczna).

Jak mówi kapłan Hilmar Örn Hilmarsson nie chodzi o dosłowne traktowanie nordyckiej mitologii, ale o jej wartość metaforyczną. „Nie wierzymy w jednookiego mężczyznę, który jeździ na ośmionożnym koniu” – podkreśla Hilmarsson. Stowarzyszenie raczej traktuje mitologię jako opowieści o ludzkiej psychologii i sile natury. Karl E.H. Seigfried, który prowadzi bloga o mitologii nordyckiej dodaje, że przecież „nikt nie wymaże swojego mózgu i będzie udawał, że żyjemy znów w 800 roku”.

Zobacz też:

Sama świątynia będzie okrągłą budowlą z kopułą z widokiem na cały Rejkiawik. Będą się w niej odbywały śluby, pogrzeby i chrzty, będzie więc podobna do świątyń innych religijnych społeczności. Różnica polega na tym, że ostatni tego typu obiekt został wybudowany prawie tysiąc lat temu w Uppsali, a ślad po nim dawno zaginął. Członkowie pogańskiego stowarzyszenie będą w swojej nowej świątyni również kultywować rytuał Blot, dawniej polegający na ofiarach zwierzęcych, które w dzisiejszych czasach raczej nie będą w programie święta.

Źródła: theguardian.com, thedailybeast.com.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Zeyer
Studentka stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX wieku.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy