Autor: Julia Zeyer
Tagi: Newsy, Historia społeczna, Historia religii, Wczesne średniowiecze, Historia współczesna, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2015-02-07 10:35
Licencja: wolna licencja

Powrót nordyckich bogów na Islandię

Islandczycy niebawem będą mogli oficjalnie modlić się do Thora, Odyna i Friggi. W tym miesiącu powstanie u nich pierwszy nordycka świątynia od czasów wikingów.
REKLAMA

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Na Islandii pogaństwo ustąpiło miejsca chrześcijaństwu około tysiąca lat temu, by w ostatnich latach znowu zyskać na popularności. Stowarzyszenie promujące nordyckich bogów o karkołomnej nazwie Ásatrúarfélagið powstało w 1972 roku i od kilku lat zbiera coraz więcej wyznawców: grono fanów Thora i spółki wzrosło trzykrotnie w ciągu ostatniej dekady i liczy teraz 2 400 osób. Mając na uwadze, że całkowita populacja kraju to około 330 000 ludzi, jest to poważne przedstawicielstwo. Islandia w osiemdziesięciu procentach jest nadal luterańska, ale po fali skandali, które przetoczyły się przez ten Kościół, odsetek ateistów stawał się coraz większy. Ásatrúarfélagið jest próbą stworzenia nowej religii dla Islandczyków.

Odyn dosiadający Sleipnira, XVIII-wieczny manuskrypt islandzki (domena publiczna).

Jak mówi kapłan Hilmar Örn Hilmarsson nie chodzi o dosłowne traktowanie nordyckiej mitologii, ale o jej wartość metaforyczną. „Nie wierzymy w jednookiego mężczyznę, który jeździ na ośmionożnym koniu” – podkreśla Hilmarsson. Stowarzyszenie raczej traktuje mitologię jako opowieści o ludzkiej psychologii i sile natury. Karl E.H. Seigfried, który prowadzi bloga o mitologii nordyckiej dodaje, że przecież „nikt nie wymaże swojego mózgu i będzie udawał, że żyjemy znów w 800 roku”.

Zobacz też:

Sama świątynia będzie okrągłą budowlą z kopułą z widokiem na cały Rejkiawik. Będą się w niej odbywały śluby, pogrzeby i chrzty, będzie więc podobna do świątyń innych religijnych społeczności. Różnica polega na tym, że ostatni tego typu obiekt został wybudowany prawie tysiąc lat temu w Uppsali, a ślad po nim dawno zaginął. Członkowie pogańskiego stowarzyszenie będą w swojej nowej świątyni również kultywować rytuał Blot, dawniej polegający na ofiarach zwierzęcych, które w dzisiejszych czasach raczej nie będą w programie święta.

Źródła: theguardian.com, thedailybeast.com.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Julia Zeyer
Studentka stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX wieku.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy