Powstał film przybliżający losy Karola Śliwki, genialnego polskiego grafika

opublikowano: 2023-12-24 06:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zaprojektował logo banku PKO BP oraz znaku graficznego Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Kim jest Karol Śliwka, ceniony projektant określany mianem genialnego grafika? Jego losy przedstawiono w filmie „Znaki rozpoznawcze. Karol Śliwka”, który dostępny jest w serwisie TVP VOD.
REKLAMA
(fot. screen ze zwiastuna filmu)

Zobacz także:

Karol Śliwka przez 60 lat pracy artystycznej stworzył ponad 400 znaków graficznych. Wśród jego projektów są loga opracowane m.in. dla Skarbonki PKO, Kobry, Instytutu Matki i Dziecka, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych czy Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Stworzył również opakowania czekolady Wedla, herbatników Jutrzenki, legendarnego proszku do prania „Bis”, papierosów Giewont, Syrena i Morskie, etykiety rumu Seniorita, czy pudełka kosmetyków Wars.

Był był Karol Śliwka?

Grafik urodził się w 1932 roku na Śląsku Cieszyńskim w niewielkiej wsi Harbutowice pod Skoczowem, w rodzinie luterańskiej jako drugie dziecko Pawła i Marianny z Wojnarów. Uczył się w szkole powszechnej, ale od najmłodszych lat marzył o malarstwie. Uczęszczał też na wieczorowy kurs Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku-Białej, a po ukończeniu szkoły i kursu, podjął naukę w bielskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych. Kiedy opuszczał mury wspomnianej szkoły, miał w garści dyplom technika rzeźbiarsko-kamieniarskiego. Zdecydował się rozwijać swoje zainteresowania i szlifować umiejętności, dlatego też wybrał uczelnię artystyczną. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył się w pracowni profesora Eugeniusza Eibischa. Jego poważny artystyczny debiut miał miejsce w 1957 roku, kiedy wygrał ogólnopolski konkurs na projekty graficzne opakowań papierosów. Przygotował wówczas propozycję opakowania papierosów „Syrena”, która zagwarantowała mu pierwsze miejsce. A dwa lata później ukończył studia. Po zakończeniu tego etapu życia postanowił założyć rodzinę. Wybranką jego serca została śpiewaczka operowa Alina Walczak, którą poślubił. Z kolei w 1969 roku podczas Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach zaprezentował projekt „Październik-miesiącem oszczędności”, który z kolei przyniósł mu Złoty Medal. Śliwka specjalizował się w grafice użytkowej i na tym polu odnosił liczne sukcesy. Co więcej, pełnił funkcję doradcy artystycznego (1967-1972) w Zakładzie Projektowania Opakowań Spółdzielni „Znak” oraz rzeczoznawcy grafiki. 

Grafik zmarł, mając 85 lat ,10 września 2018 roku w Bielsku-Białej. Pochowano go  pochowany na Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Cieszyńskiej w Skoczowie.

W 2023 roku premierę miał biograficzny film „Znaki rozpoznawcze. Karol Śliwka” opisujący dzieje zdolnego grafika. Reżyserką i zarazem autorką scenariusza jest Izabela Fatalska.

Zobaczcie zwiastun!

Źródła:

www.designalive.pl,

www.vod.tvp.pl,

www.designalive.pl,

www.karolsliwka.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone