Powstał film przybliżający losy Karola Śliwki, genialnego polskiego grafika

opublikowano: 2023-12-24, 06:05
wszelkie prawa zastrzeżone
Zaprojektował logo banku PKO BP oraz znaku graficznego Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Kim jest Karol Śliwka, ceniony projektant określany mianem genialnego grafika? Jego losy przedstawiono w filmie „Znaki rozpoznawcze. Karol Śliwka”, który dostępny jest w serwisie TVP VOD.
reklama
(fot. screen ze zwiastuna filmu)

Zobacz także:

Karol Śliwka przez 60 lat pracy artystycznej stworzył ponad 400 znaków graficznych. Wśród jego projektów są loga opracowane m.in. dla Skarbonki PKO, Kobry, Instytutu Matki i Dziecka, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych czy Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Stworzył również opakowania czekolady Wedla, herbatników Jutrzenki, legendarnego proszku do prania „Bis”, papierosów Giewont, Syrena i Morskie, etykiety rumu Seniorita, czy pudełka kosmetyków Wars.

Był był Karol Śliwka?

Grafik urodził się w 1932 roku na Śląsku Cieszyńskim w niewielkiej wsi Harbutowice pod Skoczowem, w rodzinie luterańskiej jako drugie dziecko Pawła i Marianny z Wojnarów. Uczył się w szkole powszechnej, ale od najmłodszych lat marzył o malarstwie. Uczęszczał też na wieczorowy kurs Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku-Białej, a po ukończeniu szkoły i kursu, podjął naukę w bielskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych. Kiedy opuszczał mury wspomnianej szkoły, miał w garści dyplom technika rzeźbiarsko-kamieniarskiego. Zdecydował się rozwijać swoje zainteresowania i szlifować umiejętności, dlatego też wybrał uczelnię artystyczną. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył się w pracowni profesora Eugeniusza Eibischa. Jego poważny artystyczny debiut miał miejsce w 1957 roku, kiedy wygrał ogólnopolski konkurs na projekty graficzne opakowań papierosów. Przygotował wówczas propozycję opakowania papierosów „Syrena”, która zagwarantowała mu pierwsze miejsce. A dwa lata później ukończył studia. Po zakończeniu tego etapu życia postanowił założyć rodzinę. Wybranką jego serca została śpiewaczka operowa Alina Walczak, którą poślubił. Z kolei w 1969 roku podczas Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach zaprezentował projekt „Październik-miesiącem oszczędności”, który z kolei przyniósł mu Złoty Medal. Śliwka specjalizował się w grafice użytkowej i na tym polu odnosił liczne sukcesy. Co więcej, pełnił funkcję doradcy artystycznego (1967-1972) w Zakładzie Projektowania Opakowań Spółdzielni „Znak” oraz rzeczoznawcy grafiki. 

Grafik zmarł, mając 85 lat ,10 września 2018 roku w Bielsku-Białej. Pochowano go  pochowany na Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Cieszyńskiej w Skoczowie.

W 2023 roku premierę miał biograficzny film „Znaki rozpoznawcze. Karol Śliwka” opisujący dzieje zdolnego grafika. Reżyserką i zarazem autorką scenariusza jest Izabela Fatalska.

Zobaczcie zwiastun!

Źródła:

www.designalive.pl,

www.vod.tvp.pl,

www.designalive.pl,

www.karolsliwka.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone