Powstanie w bluzce w kwiatki

opublikowano: 2009-10-22 22:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W czwartek 22 października w warszawskich Delikatesach.TR odbyło się spotkanie otwierające wystawę „Powstanie w bluzce w kwiatki. Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego”, będącą kolejnym projektem Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet działającego przy Feminotece.
REKLAMA

Spotkanie, w bardzo uroczystym tonie, rozpoczęło się parę minut po godzinie 18. Po powitaniu licznie przybyłych gości oraz podziękowaniach skierowanych do wszystkich tych, którzy uczestniczyli w realizacji projektu, rozpoczął się pokaz filmu „Życie codzienne kobiet podczas Powstania Warszawskiego”, w którym żyjące w Warszawie w czasie Powstania kobiety odpowiadały na pytania dotyczące ich ówczesnych doświadczeń.

Po filmie, swoimi poprojekcyjnymi refleksjami podzieliły się bohaterki pokazu, które przede wszystkim cieszyły się z zainteresowania, jakie młode kobiety wykazały w stosunku do ich historii.

Po refleksjach, pytaniach z publiczności oraz prezentacji Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet zakończyła się oficjalna część spotkania. Wszyscy ci, którzy z jakiś powodów nie byli na nim obecni mogą odrobić (przynajmniej cześć) zaległości odwiedzając stronę muzeum, na której obejrzeć można zaprezentowany na czwartkowej uroczystości film i zdjęcia, przeczytać teksty a przede wszystkim, zapoznać się z wywiadami z kobietami, które opowiedziały w nich o powstaniu z zupełnie innej, niepodręcznikowej, kobiecej perspektywy.

  • W projekcie udział wzięły:
  • Teresa Bojarska, Zofia Cierniak, Janina Ludwika Bauer Gellert, Anna Horczyczak – Walczyna, Kazimiera Jarmułowicz, Barbara Kania, Alina Kubecka, Katarzyna Kujawska, Stanisława Łodzińska, Alina Majewska Klein, Hanna Malewicz, Krystyna Malinowska, Bronisława Mazur, Halina Paszkowska, Wanda Piklikiewicz, Maria Stypułkowska- Chojecka, Barbara Tyc, Jadwiga Przybylska-Wolf, Barbara Żurowska i Pani Irena.
  • Koordynacja projektu: Olga Borkowska
  • Współpraca: Anna Czerwińska, Jolanta Gawęda
  • Teksty i wywiady:
  • Olga Borkowska, Sylwia Chutnik, Anna Grzelewska, Jolanta Gawęda, Grażyna Latos, Alina Synakiewicz; konsultacja historyczna: Anna Nowakowska-Wierzchoś.
  • Film:
  • Zdjęcia: Anna Grzelewska; dźwięk: Natalia Komst; montaż: Paweł Potocki; montaż dźwięku: Rafał Biskup; muzyka: Olga Borkowska, Rafał Biskup.
  • Zdjęcia:
  • Fotografie współczesne: Nel Jakubowska, Alan Willmann; zdjęcia archiwalne: Muzeum Powstania Warszawskiego; Autorzy i Autorki fotografii archiwalnych: Stefan Baluk, Marian Grabski, Czesław Gerwel Orłoś, Andrzej Grochowski, Joachim Joachimczyk, Irena Kummant- Skotnick, Eugeniusz Lokajski; wykorzystano także zdjęcia z rodzinnego archiwum Grażyny Latos.

Zobacz też

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone