Autor: Grażyna Latos
Tagi: Reportaże/relacje, Historia kobiet, Historia życia codziennego i obyczajowości, II wojna światowa, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2009-10-22 22:18
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Powstanie w bluzce w kwiatki

W czwartek 22 października w warszawskich Delikatesach.TR odbyło się spotkanie otwierające wystawę „Powstanie w bluzce w kwiatki. Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego”, będącą kolejnym projektem Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet działającego przy Feminotece.
REKLAMA

Spotkanie, w bardzo uroczystym tonie, rozpoczęło się parę minut po godzinie 18. Po powitaniu licznie przybyłych gości oraz podziękowaniach skierowanych do wszystkich tych, którzy uczestniczyli w realizacji projektu, rozpoczął się pokaz filmu „Życie codzienne kobiet podczas Powstania Warszawskiego”, w którym żyjące w Warszawie w czasie Powstania kobiety odpowiadały na pytania dotyczące ich ówczesnych doświadczeń.

Po filmie, swoimi poprojekcyjnymi refleksjami podzieliły się bohaterki pokazu, które przede wszystkim cieszyły się z zainteresowania, jakie młode kobiety wykazały w stosunku do ich historii.

Po refleksjach, pytaniach z publiczności oraz prezentacji Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet zakończyła się oficjalna część spotkania. Wszyscy ci, którzy z jakiś powodów nie byli na nim obecni mogą odrobić (przynajmniej cześć) zaległości odwiedzając stronę muzeum, na której obejrzeć można zaprezentowany na czwartkowej uroczystości film i zdjęcia, przeczytać teksty a przede wszystkim, zapoznać się z wywiadami z kobietami, które opowiedziały w nich o powstaniu z zupełnie innej, niepodręcznikowej, kobiecej perspektywy.

  • W projekcie udział wzięły:
  • Teresa Bojarska, Zofia Cierniak, Janina Ludwika Bauer Gellert, Anna Horczyczak – Walczyna, Kazimiera Jarmułowicz, Barbara Kania, Alina Kubecka, Katarzyna Kujawska, Stanisława Łodzińska, Alina Majewska Klein, Hanna Malewicz, Krystyna Malinowska, Bronisława Mazur, Halina Paszkowska, Wanda Piklikiewicz, Maria Stypułkowska- Chojecka, Barbara Tyc, Jadwiga Przybylska-Wolf, Barbara Żurowska i Pani Irena.
  • Koordynacja projektu: Olga Borkowska
  • Współpraca: Anna Czerwińska, Jolanta Gawęda
  • Teksty i wywiady:
  • Olga Borkowska, Sylwia Chutnik, Anna Grzelewska, Jolanta Gawęda, Grażyna Latos, Alina Synakiewicz; konsultacja historyczna: Anna Nowakowska-Wierzchoś.
  • Film:
  • Zdjęcia: Anna Grzelewska; dźwięk: Natalia Komst; montaż: Paweł Potocki; montaż dźwięku: Rafał Biskup; muzyka: Olga Borkowska, Rafał Biskup.
  • Zdjęcia:
  • Fotografie współczesne: Nel Jakubowska, Alan Willmann; zdjęcia archiwalne: Muzeum Powstania Warszawskiego; Autorzy i Autorki fotografii archiwalnych: Stefan Baluk, Marian Grabski, Czesław Gerwel Orłoś, Andrzej Grochowski, Joachim Joachimczyk, Irena Kummant- Skotnick, Eugeniusz Lokajski; wykorzystano także zdjęcia z rodzinnego archiwum Grażyny Latos.

Zobacz też

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy