Autorzy: Piotr Olejarczyk , Tomasz Leszkowicz
Tagi: Newsy, Historia kultury i sztuki, Zabytki, Ujęcia przekrojowe, Polska, Śląsk
Opublikowany: 2014-12-10 16:17
Licencja: wolna licencja

Pożar na Zamku Książ

Od ok. dwóch godzin płonie Zamek Książ w Wałbrzychu – trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Płomienie ogarnęły dach obiektu. Jak informują nasz portal przedstawiciele miasta, muzealia nie są zagrożone.

W akcji bierze udział ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej, ściągnięto dodatkowe siły z sąsiednich powiatów oraz z Wrocławia. Ewakuowano wszystkich ludzi znajdujących się w obiekcie. Nikt nie ucierpiał. Jak informują strażacy, akcja jest bardzo skomplikowana (zarówno w związku z charakterem obiektu, jak i silnym wiatrem). Płomienie ogarnęły górne partie zamku: najwyższą kondygnację i dach.

Zamek Książ (fot. Spoko ws, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Na miejscu są pracownicy spółki, jej prezes i prezydent miasta. Na chwilę obecną strażacy opanowali ogień, ale akcja gaśnicza wciąż trwa. Spaliło się około 100 metrów niedawno wyremontowanego dachu nad częścią barokową zamku. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, iż w pomieszczeniach pod dachem nie było żadnych cennych muzealiów, ani innych elementów historycznych – mówi Histmagowi rzecznik prasowy Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień.

Widok na zamek z II poł. XIX wieku (domena publiczna).

Zamek Książ został wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w latach 1288-1292. W kolejnych wiekach rozbudowywany był przez jego potomków, a następnie władców czeskich, którzy od końca XIV w. władali tymi terenami. W 1497 r. król Czech Władysław Jagiellończyk sprzedał zamek swojemu dworzaninowi. Po kilku latach trafił on w ręce rodziny Hobergów/Hochbergów, która w XVIII w. stała się także właścicielem Wałbrzycha. Zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej Książ najpierw otoczono ogrodami w stylu francuskim, a na początku XVIII w. przebudowano go w stylu barokowym (w tej szacie oglądamy go do dziś). Hochbergowie władali zamkiem do drugiej wojny światowej, kiedy to obiekt przejęło państwo niemieckie. Książ został przygotowany na jedną z kwater Hitlera, wybudowano pod nim m.in. podziemny schron, służący jako magazyn zbiorów ewakuowanych z Berlina. W 1945 r. zamek zdewastowali żołnierze Armii Czerwonej. W drugiej połowie lat 50. zamek zabezpieczono, a od 1971 r. przeprowadzono prace renowacyjne.

To w tej część obiektu, na poddaszu, wybuchł pożar (fot. Jar.ciurus, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

  • Pożar nie wpłynie w znacznym stopniu na funkcjonowanie obiektu i nie spowoduje ograniczenie ruchu turystycznego - dodaje rzecznik.

Źródło: gazetawroclawska.pl, rmf24.pl, tvn24.pl.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Piotr Olejarczyk
Trójmiejski dziennikarz i pasjonat historii XIX i XX wieku. Ceni dokonania przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomii. Ma polityczną słabość do retoryki Rona Paula, a kiedyś (znaną mu tylko z książek i archiwalnych nagrań) retoryką Ronalda Reagana i Margaret Thatcher. Zaczytuje się wszelkimi książkami o Powstaniu Warszawskim, polskim Państwie Podziemnym, XX-wiecznej Rosji (tej sowieckiej, jak i współczesnej), Ameryce i Japonii (też XIX-wiecznej). Muzycznie wciąż zauroczony Interpolem. Sportowo – od 20 lat ligą NBA, a właściwie jedną drużyną z Arizony.

Wszystkie teksty autora
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy