Poznaliśmy laureatów nagrody „Sygnety Wydawnictwa IPN”

opublikowano: 2023-04-18 12:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Pierwszego dnia Kongresu Pamięci Narodowej na warszawskim Stadionie Narodowym poznaliśmy laureatów pierwszej edycji konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN” na najlepszą książkę roku. Kapituła nagrody przyznała także trzy wyróżnienia.
REKLAMA
fot. Mikołaj Bujak/IPN

Konkurs „Sygnety Wydawnictwa IPN” na najlepszą książkę roku został zainaugurowany przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Karola Nawrockiego. Celem konkursu jest realizacja misji edukacyjnej i wydawniczej IPN w kraju i za granicą, upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Polski, a także popularyzacja czytelnictwa książek historycznych wydawanych nakładem Wydawnictwa IPN oraz dorobku ich autorów. Poprzez nagrodę Wydawnictwo IPN chce nie tylko docenić autorów, którzy publikują razem z nim swoje książki od dawna, ale również zainspirować nowych do tworzenia pod jego skrzydłami  Gala wręczenia nagród w pierwszej edycji konkursu odbyła się w ramach Kongresu Pamięci Narodowej

Sygnety Wydawnictwa IPN zostały przyznane jako nagrody w konkursie na najlepszą książkę roku 2022. Sygnety to nagroda honorowa, jej laureaci otrzymali statuetkę sygnetu Wydawnictwa IPN oraz dyplomy z wyróżnieniem. Autor najwyżej ocenionej publikacji w danej kategorii konkursowej otrzymał także możliwość wydania jej w języku obcym nakładem Wydawnictwa IPN.

Oceny publikacji biorących udział w konkursie oraz wyboru laureatów dokonała Kapituła nagrody powołana przez prezesa IPN. Kapitule przewodniczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej, a w jej skład wchodzili: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk. prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Jan Draus, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dr Natalia Cichocka.

Lauraci nagrody „Sygnety Wydawnictwa IPN”

W kategorii „monografia” nagrodę otrzymał Jarosław Wąsowicz za książkę „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977)” (Warszawa 2022).

Cieszę się z tej nagrody dlatego, że pozwoli ona rozpowszechnić postać niezwykłego, niezłomnego pasterza Kościoła – księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka, bo jak słyszeliśmy książka będzie przetłumaczona na język angielski
- mówił autor Jarosław Wąsowicz.
Gala rozdania nagród „Sygnety Wydawnictwa IPN”  fot. Sławomir Kasper/IPN

Z kolei publikacja Krzysztofa A. Tochmana „Samozwańczy oficer Zygmunt Augustowski. Z dziejów „Wachlarza”, Okręgu Wileńskiego AK i komunistycznej bezpieki”(Rzeszów–Warszawa 2022) została w tej kategorii wyróżniona przez członków Kapituły.

Jury za najlepszą publikację popularnonaukową uznało „Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956”, t. 3, red. Witold Bagieński, Magdalena Dźwigał (Warszawa 2022).

Leksykon jest tak naprawdę dziełem zespołu pracowników Instytutu Pamięci Narodowej i pokazuje, jak działając wspólnie możemy wykonywać cenną pracę.
- podkreślała Magdalena Dźwigał.

Wyróżnienie w powyższej kategorii otrzymał Dariusz Iwaneczko za wstęp, redakcję i opracowanie naukowe publikacji „Obozy i więzienia sowieckie na ziemiach polskich (1944–1945). Leksykon” (Rzeszów–Warszawa 2022).

Szacunek do źródeł oraz wiarygodność narracyjna to cechy, które opisują zwycięzców w kategorii „wydawnictwa źródłowe” Sebastiana Rosenbauma i Mirosława Węckiego nagrodzonych za  wybór i opracowanie publikacji Wojciech Korfanty,/„Górny Śląsk to wielka rzecz”. Wystąpienia na forum Sejmu Śląskiego I kadencji (1922-1929)”, (Katowice–Warszawa 2022).

REKLAMA
Cieszy przede wszystkim to, że uznanie zdobyła praca poświęcona Wojciechowi Korfantemu – Górnoślązakowi, który jest zaliczany do ojców polskiej niepodległości.
- mówił jeden z autorow wydawnictwa Mirosław Węcki.
Gala rozdania nagród „Sygnety Wydawnictwa IPN”  fot. Sławomir Kasper/IPN

W kategorii pamiętniki, relacje, wspomnienia nagrodę otrzymał Sebastian Piątkowski. W swojej książce „Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939-1945, t. 6: Białostocczyzna, Nowogródczyzna, Polesie, Wileńszczyzna” (Lublin–Warszawa 2022)  pochylił się w sposób szczególny nad tymi świadectwami przeszłości.

Historycy mówią, że warto jest edytować źródła, relacje, pamiętniki, bo te książki się nie starzeją w przeciwieństwie do innych publikacji. A ja po tej pracy mam jeszcze jedną refleksję – my często robimy bardzo dalekie kwerendy, jeździmy po świecie, a ta książka udowadnia, że tak naprawdę najlepiej zacząć od miejsca w którym jesteśmy i pokazuje że w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, i w tym głównym i w tych oddziałowych, można znaleźć prawdziwe skarby.
- komentował autor Sebastian Piątkowski.

„Generał broni Władysław Anders 1892–1970. Czyny i pamięć” (Warszawa 2022) To wyjątkowe wydawnictwo albumowe autorstwa Jerzego Kirszaka, Bogusława Polaka i Michała Polaka nagrodzone Sygnetem.

Kilkadziesiąt lat temu w stanie wojennym usłyszałem, pisząc o generale Andersie: „Polska Ludowa nigdy nie uzna takich wodzów i takich generałów.”
Rzeczpospolita Polska uznała takiego wodza i takiego generała, ostatniego hetmana Rzeczypospolitej, wielkiego przywódcę Polskiego Państwa na uchodźstwie, tego, który walkę o wolność przekazał krajowi i który z godnością kraj niósł pod wodzą niezapomnianego Prymasa Tysiąclecia.
- mówił jeden z autorów Bogusław Polak.

Jury konkursu podjęło decyzję o wyróżnieniu w tej kategorii także Grzegorza Rąkowskiego, autora albumu „Kresowe rezydencje. Zamki, pałace i dwory na dawnych ziemiach wschodnich II RP, t. 3: Województwo białostockie (część wschodnia). Województwo poleskie” (Warszawa 2022).

Gala rozdania nagród „Sygnety Wydawnictwa IPN” fot. Sławomir Kasper/IPN

Laureata w kategorii „najlepsza książka roku na podstawie głosowania internautów” wyłoniło głosowanie Czytelników na platformie cyfrowej, został nim Jarosław Molenda jego książka „Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego” (Warszawa 2022) zdobyła uznanie i największą liczbę głosów Czytelników.

Dla mnie samym wyróżnieniem było już to, że Wydawnictwo IPN opublikowało moją książkę. Ja nie jestem pracownikiem IPN-u, więc dla mnie to już był zaszczyt i wyróżnienie. Drugi to, że czytelnicy wybrali tę książkę na najlepszą zeszłego roku. Jestem po prostu szczęśliwy, bo Pan Alfred zasługiwał na coś takiego.
- cieszył się z nagrody Jarosław Molenda.

Transmisja z Gali jest dostępna na kanale IPNtv.:

Wydawnictwo IPN to jeden z liderów na rynku książek historycznych. Przez ponad dwie dekady istnienia Instytutu wydało prawie cztery tysiące tytułów, które w znaczący sposób wpłynęły na kształt debaty naukowej w Polsce.

Materiał powstał dzięki współpracy reklamowej z Instytutem Pamięci Narodowej. Histmag jest patronem medialnym Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN.

Nagrodzone książki mogą Państwo zakupić m.in. na stronie https://ksiegarniaipn.pl/ oraz w księgarniach IPN w całej Polsce.

Więcej informacji o Wydawnictwie IPN znajdą Państwo pod adresem: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/nowosci-wydawnicze-ipn/27357,Nowosci-wydawnicze.html

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone