Praca zbiorowa – „Alfabet Solidarności”

opublikowano: 2022-12-06 06:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Alfabet Solidarności” to zbiór tekstów przybliżających historię Solidarności. Mają charakter świadectw autorów. Najczęściej w formie felietonu opisują oni w rozmaitych stylach i  konwencjach fascynującą historię solidarnościowej rewolucji, której byli świadkami i uczestnikami.
REKLAMA
Praca zbiorowa
„Alfabet Solidarności”
Wydawca:
Instytut Dziedzictwa Solidarności
Rok wydania:
2020
Okładka:
twarda
Liczba stron:
180+30
Format:
25 x 27,5 [cm]
Redakcja:
Krzysztof Nowak
ISBN:
978-83-957269-5-8 (wersja polska); 978-83-957269-8-9 (wersja angielska)
EAN:
9788395726958 (wersja polska); 9788395726989 (wersja angielska)

Zarówno audiobook, jak i e-book oraz książka papierowa są bezpłatne. Plik e-book można już pobrać, a audiobook wkrótce będzie dostępny na stronie internetowej Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Egzemplarz papierowy  można otrzymać w siedzibie instytucji (Targ Drzewny 8, 80-886 Gdańsk) lub wysyłając zamówienie na adres: [email protected].

Audiobook pt. „Alfabet Solidarności” Instytutu Dziedzictwa Solidarności został opublikowany w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Autorzy postarali się w atrakcyjnej formie przybliżyć historię Solidarności. Z krótkich tekstów, przypominających encyklopedyczne hasła, utworzono przejrzysty, alfabetyczny zbiór nazw, pojęć, haseł lub nazwisk, które stanowią syntetyczny przewodnik po historii okresu Solidarności z lat 1980–1981. Do angielskiej wersji książki dodano słowniczek nazw własnych i wydarzeń – pozwala on zagranicznemu czytelnikowi zorientować się w zawiłościach polskiej rzeczywistości.  

Lekkie i zwięzłe teksty mają charakter świadectw autorów. Najczęściej w formie felietonu opisują oni w rozmaitych stylach i konwencjach fascynującą historię solidarnościowej rewolucji, której byli świadkami i uczestnikami. Odkrywają przed czytelnikami również mniej znane wydarzenia. Na kartach tej książki można dostrzec tę jaśniejszą stronę polskiej historii, która do dziś nadal inspiruje. Język tych felietonów niczym nie przypomina suchego przekazu encyklopedycznego. Wręcz przeciwnie – są to wartkie, często pełne humoru opowieści. Autorami tekstów są znane osoby życia publicznego, również ze świata nauki czy kultury, jak: Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Horubała, Paweł Janowski, Jan Pietrzak, Piotr Semka, Barbara Sułek-Kowalska, Wojciech Tomczyk i Mateusz Wyrwich.  

To audiobook dla każdego, ale przeznaczony szczególnie dla młodego pokolenia, które z naturalnych powodów nie pamięta historycznych i przełomowych wydarzeń związanych z NSZZ „Solidarność” i ruchem społecznym Solidarność. Coraz częściej do Polski i do Gdańska – miasta, gdzie narodziła się Solidarność – przyjeżdżają młodzi ludzie z różnych stron świata. Z pewnością książka „Alphabet of Solidarity” pomoże im zrozumieć najważniejsze wydarzenia i pojęcia związane z fenomenem Solidarności, bardzo interesująco opisane przez twórców książki. Historia Solidarności inspiruje nie tylko nowe pokolenia Polaków, ale również pokolenia młodych na całym świecie, którzy poszukują takich wartości, jak honor, ojczyzna, odpowiedzialność, patriotyzm, szacunek i miłość do bliźniego. W „Alfabecie Solidarności” znajdziemy ciekawe nagrania, w których usłyszymy o Solidarności wprawiającej w zdumienie i zachwyt ludzi na całym świecie – o związku zawodowym i ruchu społecznym inspirującym obywateli również innych krajów do działania i konkretnych zmian społeczno-politycznych.  

Polecamy również odwiedzenie strony internetowej Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone