Praca zbiorowa – „Dni pogrudniowe. Dzienniki stanu wojennego”

opublikowano: 2022-12-12 06:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Dni pogrudniowe. Dzienniki stanu wojennego” to praca zbiorowa, w której poznajemy wspomnienia dotyczące stanu wojennego. Jest to wybór z dziewięciu dzienników przechowywanych w Archiwum Ośrodka KARTA.
REKLAMA
Praca zbiorowa
„Dni pogrudniowe. Dzienniki stanu wojennego”
cena:
29,90 zł
Wydawca:
Ośrodek Karta
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka, projekt graficzny Rzeczyobrazkowe
Liczba stron:
340
Seria:
Poza seriami
Redakcja:
wybór i opracowanie: Agnieszka Dębska, współpraca: Dorota Łubińska, korekta: Anna Richter
ISBN:
978-83-66707-61-0
EAN:
9788366707610

Dni pogrudniowe. Dzienniki stanu wojennego

Wybór i opracowanie: Agnieszka Dębska

Współpraca: Dorota Łubińska

Konsultacja historyczna: dr hab. Bartosz Kaliski

Wydawnictwo Ośrodka KARTA, Warszawa 2022

O stanie wojennym opowiadano wielokrotnie – także głosami świadków, najczęściej jednak byli to konspiratorzy, internowani, ofiary represji – ludzie, którzy pogrudniowej rzeczywistości przeciwstawiali się czynem i w sposób dramatyczny doświadczali jej skutków. Tu postanowiliśmy oddać głos świadkom drugiego planu – tym, którzy nie stawali w pierwszej linii oporu, a jednak wydarzenia 13 grudnia 1981 odmieniły także ich życie.

Przedstawiamy wybór z dziewięciu dzienników przechowywanych w Archiwum Ośrodka KARTA. Stanowią one część większej kolekcji, której podstawą był plon konkursu ogłoszonego przez „Kartę” w 1991 roku, a więc w momencie, gdy doświadczenie stanu wojennego nie należało jeszcze do wspomnień z odległej przeszłości. Spory odzew na konkursowe ogłoszenie pokazywał też popularność, jaką cieszyła się ta forma pisania po 13 grudnia 1981. Tego dnia, niezależnie od siebie, wielu ludzi postanowiło prowadzić osobiste zapiski. Jedni czynili to w poczuciu doniosłości chwili, inni – by zagospodarować pokłady czasu uwolnione po nagłym przerwaniu dotychczasowych aktywności, jeszcze inni – by dać świadectwo, że po stronie wewnętrznego „okupanta” znaleźli się wbrew sobie.

Zebrane tu dzienniki ukazują różne punkty widzenia – także geograficznie: pogrudniową rzeczywistość oglądamy nie tylko z centralnej perspektywy, ale również oczami mieszkańców Poznania, Wrocławia czy Lublina. Ich autorzy to ludzie w różnym wieku i w rozmaitych sytuacjach życiowych – nadane tekstom przez redakcję tytuły akcentują pełnione przez nich role, w których ich zastał lub które narzucił stan wojenny.

Książka dostępna tu: LINK

W najnowszej Karcie nr 113  - szczególny dwugłos czasu opresji - Janiny Bieleckiej i Jana Krzysztofa Bieleckiego - matki i syna - fragmenty dziennika sprzed 30 lat ze zbiorów Ośrodka KARTA, uzupełnione współcześnie nagraną relacją. 
Najnowsza Karta dostępna tu: LINK

Zapraszamy na spotkanie wokół książki - 12 grudnia, godz. 18.00, Witryna Domu Wschodniego, plac Konstytucji 6, Warszawa.

„Gonić goniącego” – czyli o konspiracji w warunkach stanu wojennego – rozmawiają:

 Jan Krzysztof Bielecki – były premier RP,

 Bogdan Borusewicz – wicemarszałek Senatu,

 prowadzenie Estera Flieger – sekretarz redakcji „Karty”.

Wydarzenie na FB: LINK 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Ośrodka Karta ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone